Industrija elektronskih cigareta (poznatih kao „vejp”) je u značajnom porastu u Srbiji. Na gotovo svakom koraku sve više možemo videti da mladi konzumiraju ove proizvode nesvesni njihove štetnosti. Tokom vremena naziv elektronska cigareta zamenjen je nazivom „vejp” kako bi se približilo mlađim generacijama kao nešto što je „kul”.
Foto: Freepik
Ono što se posebno ističe je nedostatak informacija o štetnosti elektronskih cigareta ne samo među mladima, već i među njihovim roditeljima.
Elektronske cigarete se prodaju pored škola, u većim gradovima se otvaraju zasebne specijalizovane prodavnice za kupovinu, a u tržnim centrima (u kojima deca sve više provode svoje slobodno vreme) na svakom koraku decu susreću prodavci ovih štetnih proizvoda nudeći im kupovinu po niskim cenama, dok ih uveravaju da su elektronske cigarete dobar izbor.
Ono što naročito privlači pažnju je način na koji su elektronske cigarete predstavljene. Pakovanja su često šarena i veoma zabavna i podsećaju na igračke ili slatkiše. Ovakav marketinški potez nas uverava da su ovi proizvodi upravo namnjeni mladima.
Iako na svim tim štandovima, kao i u prodavnicama, piše da je prodaja zabranjena maloletnim licima – retko kada ćete naići na osobu koja će vam zatražiti dokument koji to i potvrđuje.
Industrija vejpinga doživela je eksplozivan rast u poslednjim godinama, što je dovelo do potrebe za uspostavljanjem regulativa od strane vlada kako bi se osigurala bezbednost potrošača, posebno mladih.
Kakve su zakonske regulative u drugim zemljama?
Austrija
Austrija je donela odlučan korak u regulisanju vejpinga tako što ga je zabranila gde god važe tradicionalne zabrane pušenja od maja 2018. godine. To znači da je vejping zabranjen u zatvorenim javnim prostorima, osiguravajući da nepušači budu zaštićeni od potencijalnih zdravstvenih rizika povezanih s izlaganjem aerosolu iz druge ruke.
Foto: Freepik
Dodatno, zabranjen je vejping u automobilima kada su prisutna maloletna lica, što se slaže s naporima za zaštitu zdravlja dece. Važno je napomenuti da Austrija nema posebne poreze na e-cigarette, čime se razlikuje od drugih zemalja koje se suočavaju s ovim problemom.
Velika Britanija: Restrikcije prema uzrastu i ograničenja za nikotin
Preko Engleskog kanala, Velika Britanija je primenila višeslojni pristup regulisanju vejpinga. Da biste kupili i koristili proizvode za vejping u Velikoj Britaniji, morate imati 18 ili više godina. Kartridži za vejping su podvrgnuti strogoj regulativi, sa maksimalnim kapacitetom od dva mililitra za tečnost i koncentracijom nikotina od najviše 20 miligrama po mililitru. Prodavanje vajpova osobama mlađim od 18 godina je ilegalno, ali nikotinske proizvode bez nikotina i dalje je legalno prodavati, pružajući odraslim osobama opcije za smanjenje štete.
Foto: Freepik
Francuska: Zabrana jednokratnih vajpova
Francuska zauzima snažan stav prema zabrani jednokratnih vajpova kao deo šireg plana za suzbijanje smrtnih slučajeva povezanih s pušenjem, koji iznose ogromnih 75.000 godišnje u zemlji. Jednokratni vajpovi će biti zabranjeni, što pokazuje opredeljenost francuske vlade za smanjenje stope pušenja i promociju zdravijih alternativa. Ovaj korak se uklapa u međunarodne napore za smanjenje količine jednokratne plastike i ekoloških problema povezanih s jednokratnim vajp proizvodima.
Novi Zeland: Restrikcije na marketing i opcije za tranziciju
Novi Zeland je implementirao sveobuhvatan pristup regulaciji vejpinga, fokusirajući se na ograničavanje marketinga prema deci i osiguravanje dostupnosti opcija za pušače koji žele da prestanu. Zemlja je zabranila većinu jednokratnih vajpova i uvela restrikcije na marketing blizu škola. Pravila zahtevaju generičke opise aroma i ciljaju na promociju elektronskih cigareta kao alata za smanjenje štete za pušače koji žele da prestanu pušiti. Ove regulative, koje su stupile na snagu u avgustu, predstavljaju izbalansiran pristup regulaciji vejpinga.
Foto: Freepik
Sjedinjene Američke Države: Promenljiva regulativa na nivou saveznih država
U Sjedinjenim Američkim Državama, pristup regulaciji vejpinga je mreža zakona na saveznim i saveznim državnim nivoima. Agencija za hranu i lekove (FDA) započela je borbu protiv proizvoda za vejping 2020. godine, zahtevajući odobrenje za prodaju. Trenutno je samo 23 e-cigaretna proizvoda sa ukusom duvana dobilo odobrenje. Međutim, zakoni država se znatno razlikuju, pri čemu neka mesta zabranjuju vejping gde god je zabranjeno pušenje, dok drugi imaju blaže ili nimalo regulative.
Nedostatak informacija o štetnosti vejpinga među mladima i njihovim roditeljima predstavlja ozbiljan problem u Srbiji. Industrija vejpinga je u porastu, a prisustvo prodavnica pored škola i šareno pakovanje dodatno povećavaju privlačnost za mlade. Srbija mora da preduzme korake u uspostavljanju strožih regulativa kako bi se zaštitila javna bezbednost i zdravlje mladih. Informisanje i kontrola prodaje su ključni elementi u rešavanju ovog problema.
Komentari (0)