Prema poslednjem izveštaju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” u Srbiji je 40 osoba inficirano malim boginjama. Prvo registrovani slučaj zabeležen je u januaru na teritoriji Smedereva, a od tada do danas morbile su se pojavile u Novom Sadu i Beogradu.
Foto: Freepik
Među četrdeset zaraženih osoba duplo više je zaražene dece nego odraslih, a najmlađe inficirana je bila beba starosti svega četiri meseca. Bebe nemaju šansu da se zaštite od malih boginja jer se prva vakcina koja bi ih mogla zaštiti prima prema kalendaru vakcinacije sa navršenih godinu dana.
Foto: Freepik
U Smederevu je zaraženo dvadesetjedno nevakcinisano dete ispod dve godine života, tri osobe predškolskog uzrasta i dvanaest odraslih osoba sa nepoznatim i nepotpunim vakcinalnim statusom. Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod dvoje obolele dece. U Novom Sadu virus je zabeležen kod nevakcinisanog deteta uzrasta devet godina i osobe stare 40 godina.
U Beogradu je Gradski zavod za javno zdravlje prijavio porodičnu epidemiju, a zaražene su beba i jedna osoba dvadesetjedne godine starosti.
Takođe, među zaraženima je i žena u šestom mesecu trudnoće koja je radi posmatranja prebačena u bolnicu u Beograd.
VAŽNA NAPOMENA
Male boginje nisu isto što i varičere, odnosno ovčije boginje.
Morbili – male boginje su po učestalosti i težini komplikacija najopasnije boginje i od ove vrste boginja je u svetu zabeležen najveći broj smrtnih ishoda.
U Srbiji se deca prema kalendaru vakcinacije, obaveznom MMR vakcinom štite od malih boginja (morbila), kako bi kolektivnim imunitetom sprečili zaražavanje, komplikacije i smrtne ishode.
Vakcina protiv ovčijih boginja (varičela) nije obavezna i sprovodi se samo kod osetljivih lica. Većina dece imunitet stiče tako što preleži ovčije boginje. Ako je vaše dete preležalo ovčije boginje, to ne znači da ne može da dobije male boginje. Reč je o dva različita virusa.
Male boginje razlikuju se od ovčijih boginja po periodu inkubacije, simptomima koji prate ili prethode osipu i po samom karakterističnom osipu koji je sličniji rubeoli nego ovčijim boginjama.
Više o tome kako da razlikujete različite vrte boginja pročitajte OVDE
Komentari (0)