Teška upala zvana nekrotizirajući enterokolitis može da uništi tkivo stomaka i dovede do prekida rada organa.
Ispitivanja rađena na životinjama i objavljena u žurnalu ”Gut” pokazale su da matične ćelije u plodovoj vodi mogu da poprave štetu i povećaju šanse za preživljavanje.
Potrebno je još ispitivanja pre nego što se napravi istraživanje na prevremeno rođenim bebama.
Bebe koje su rođene prerano nisu spremne za život van materice i njihova utroba nije spremna da se nosi sa hranom. Jedna od deset prevremeno rođenih beba će završiti na intenzivnoj nezi sa nekrotizirajućim enterokolitisom.
Upala može izazvati umiranje tkiva i dovesti do stvaranja rupe u bebinim crevima koja može rezultirati ozbiljnom infekcijom.
Majčino mleko može smanjiti rizik, ali jedini način da se bebi pomogne jeste operacija koja bi otklonila bolesno tkivo. Ipak, 40% procenata onih kojima je potrebna operacija, neće preživeti.
”To je veliki problem i mi mislimo da je u porastu”, misli dr Sajmon Iton sa Instituta za dečju negu u Londonu.
On je deo tima koji je ispitivao korišćenje matičnih ćelija koje mogu da postanu bilo koje druge ćelije tela, od nervnih do koštanih, a uzete su iz plodove vode koja okružuje fetus kada se u materici razvija.
U eksperimentima na laboratorijskim pacovima, koji su programirani da razvijaju nekrotizirajući enterokolitis, injekcija matičnih ćelija, čini se, povećava stopu preživljavanja.
”Uspevamo znatno da produžimo život”, kaže dr Iton BBC-ju.
Dr Paolo de Kopi kaže: ”Matične ćelije su poznate po svom antiupalnom dejstvu, ali je ovo prvi put da su amniotske matične ćelije dale rezultata kod oštećenih creva”
Komentari (0)