Iako kašljanje i tegobe sa disanjem mnogi i dalje pripisuju kovidu-19, stručnjaci skreću pažnju na to da probleme sa plućima ovih dana imaju i oni koji pate od polenske alergije. Kako upozoravaju, narednih petnaestak dana treba da budu na oprezu osobe koje su alergične na brezu, tisu, jovu i čempres, jer će koncentracija polena biti izrazito visoka.
Foto: Freepik
Sezonu kijanja, kašljanja i drugih alergijskih simptoma ove godine otvorili su građani koji su osetljivi na polen leske. Januar i februar nisu njihovi omiljeni meseci, jer je tada njen uticaj najintenzivniji, kao što to neće biti ni kraj marta i prvi dani aprila, za sve one kojima breza izaziva burnije reakcije. Upravo oni se ovih dana javljaju za pomoć alergolozima Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, izveštava Radio-televizija Vojvodine.
” U odnosu na prošlu godinu daleko je više pacijenata, verovatno zato što su slobodniji da se javljaju u ordinacije, s obzirom na to da je pandemija kovida malo utihnula, a simptomi koji se javljaju jesu najdominantniji: dugotrajna curenja vodenaste sekrecije iz nosa, slivanje niz grlo, zapušenost nosa, svrab nosa, ždrela, svrab očiju ” kaže dr Maja Buljčik Ćupić, otorinolaringolog-alergolog sa UKCV.
Preporuka doktorke Buljčik Ćupić je da se dve nedelje pred sezonu krene sa intranazalnim preparatima, kako bi se stabilizovala sluznica nosa, sinusa i ždrela. Potom se uključuju i razne kapi i tablete, za ublažavanje tegoba.
” Postoji još jedna terapija, koja je znatno bolja, a to je terapija koja se daje pre sezone, tzv. imunoterapija koju mi sprovodimo. Ona može biti tzv. supkutana imunoterapija i sublingvalna ” kaže
Foto: Freepik
Što se tiče najmlađih sugrađana, oni su više alergični na hranu nego na inhalacione alergene izazvane cvetanjem drveća, kaže doktorka Melanija Vislavski.
” Na sreću, za sada kod dece nije tako veliki broj alergija na polene drveća, znatno više kod dece dominira alergija na polen trave koja počinje da cveta u maju, junu, ili na polen korova koji je prisutan u vazduhu krajem jula, avgustu, septembru.
A svih 365 dana u godini naučni saradnici Laboratorije za palinologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu kontinuirano rade merenja koncentraciju svih polena u vazduhu, na osam mesta u Vojvodini. Pored njihovih izveštaja, koji su svojevrsni alergijski semafori, alergični imaju i druge mogućnosti.
” PMF i Institut Biosens su napravili projekat i napravili su aparat koji meri u realnom vremenu polen. Postoji aplikacija Real for All, gde možete da pratite te koncentracije polena u realnom vremenu ” napominje dr Predrag Radišić, naučni saradnik laboratorije za palinologiju PMF, Novi Sad.
Kako je za RTV pojasnio dr Radišić, prateći promenu koncentracije polena breze na sajtu Real for All, u ranim jutarnjim satima, kada je niža temperatura, intenzitet cvetanja je trenutno mali, ali su one u toku dana takve da će narednih petnaestak dana uključiti crveni alarm onima koji su osetljivi na polen breze, tise, jove i čempresa.
Izvor: rtv.rs
Komentari (0)