Budućim skupštinskim poslovnikom i Zakonom o skupštini nije regulisano porodiljsko i trudničko odsustvo poslanica niti zamena poslanika u slučaju duže bolesti.
šefovi radnih grupa za izradu poslovnika i predloga zakona o skupštini, ali i pojedine poslanice, složili su se u razgovoru za Tanjug da je neophodno tu metariju regulisati, uz napomenu da su drugi zakoni već predvideli odredbe koje se odnose na tu vrstu prava.
šef Radne grupe za izradu poslovnika Boško Ristić rekao je da porodiljsko odsustvo poslanica može da se definiše zakonom o skupštini, uz podsećanje da poslovnik predviđa proceduru, odnosno pravila postupanja u radu.
"Ako je mandat na poslaniku i može da ga poveri partiji, onda u dogovoru partije i poslanika može da se izvrši privremena zamena. Sada je teorijski i pravno vrlo sporno da li neko može da se vrati u parlament kada izgubi mesto poslanika", rekao je Ristić.
Prema njegovim rečima, do sada su poslanice koje su ostajale u drugom stanju bile diskriminisane i nisu mogle da koriste mogućnosti odustvovanja sa posla kao sve druge zaposlene žene u Srbiji.
Predsednik Radne grupe za izradu zakona o skupštini Nikola Novaković kategoričan je u stavu da nema nikave potrebe da taj propis reguliše pitanje porođajnog odsustva, jer je ono regulisano opštim propisima.
"Svaka zaposlena žena na to ima pravo i poslanice koje su na stalnom radu u skupštini imaju izjednačen odnos sa ženama koje su stalno zaposlene u nekim drugim institucijama i firmama", rekao je Novaković.
Poslanice međutim imaju jedinstven stav da trudnice u skupštini treba da uživaju sva prava kao i sve druge zaposlene trudnice u Srbiji.
Komentari (0)