Rađanje novog života je čudesno putovanje, i za buduće roditelje, datum porođaja često je veoma iščekivan trenutak. Međutim, kao što će vam mnogi iskusni roditelji reći, datumi porođaja nisu uvek uklesani u kamenu. Zapravo, samo mali procenat beba dolazi tačno na svoj predviđeni datum porođaja.
Šta je VTP ili verovatni termin porođaja?
Datum porođaja, ili verovatni termin porođaja (VTP), su zapravo stručne pretpostavke o tome kada je verovatno da će vaša beba biti rođena. Iako se može činiti da vrlo malo beba stigne baš na vreme, postoji metoda iza ovih procena. Datum porođaja je ključan alat za lekare kako bi pratili napredak vaše trudnoće i obezbedili dobrobit kako vas tako i vaše bebe.
Računanje datuma porođaja
Iako je tehnički moguće izračunati datum porođaja na osnovu dana začeća, u stvarnosti, precizno odrediti taj trenutak može biti izazovno. Stoga se češće koristi računanje 40 nedelja unazad od datuma vaše poslednje menstruacije. Ovaj pristup pruža praktičniji i standardizovan način za procenu kada će vaša beba doći na svet.
Određivanje vašeg datuma porođaja
Ako niste sigurni u datum vaše poslednje menstruacije ili trenutak začeća, ne brinite. Vaš lekar može vam pomoći da odredite datum porođaja. Čest način uključuje vaginalni ultrazvuk, koji je bezbedan za vašu bebu i obično se sprovodi tokom prvog tromesečja. Ovaj ultrazvuk ne samo da pomaže u određivanju datuma porođaja, već vam takođe pruža priliku da prvi put vidite otkucaje srca vaše bebe, trenutak velike radosti za mnoge buduće roditelje.
Faktori koji utiču na vaš datum porođaja
Dok s nestrpljenjem očekujete dolazak vaše bebe, postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na to da li će doći rano, tačno na vreme ili kasnije od predviđenog datuma porođaja:
Višestruke trudnoće: Ako očekujete blizance, trojke ili više beba, verovatnije je da ćete se poroditi pre datuma porođaja. Trudnoće sa više plodova često imaju kraći period gestacije.
Starost: Vaša starost takođe može uticati na vreme porođaja. Žene starije od 35 godina su sklonije prevremenom porođaju, pa stoga lekari pažljivo prate ove trudnoće.
Foto: Canva
Težina: Težina kako buduće majke, tako i bebe u stomaku, može imati ulogu u određivanju kada će se beba roditi. Zdraviji način života može doprineti da porođaj bude tačno na vreme.
Hronične bolesti: Prethodno postojeće medicinske probleme, kao što je visok krvni pritisak, mogu uticati na datum porođaja. Stanja kao što je preeklampsija mogu dovesti do ranog indukovanog porođaja ili preranog porođaja.
Nasuprot tome, neke trudnoće se produže izvan predviđenog datuma porođaaja, što može biti izazovno. Međutim, ovakav produžetak obično nije razlog za zabrinutost. Većina lekara započinje češće praćenje trudnoće nakon 40. ili 41. nedelje, koristeći testove koji ne stvaraju nikakvu vrstu stresa majci ili bebi kako bi pažljivo pratili bebinu dobrobit tokom ove produžene faze dok čekate njen dolazak na svet.
U svetu trudnoće, datumi porođaja baziraju se na kombinaciji faktora, uključujući datum vaše poslednje menstruacije i vaše opšte zdravlje. Ako ikada imate pitanja ili zabrinutost u vezi sa datumom porođaja ili samim tokom trudnoće, nemojte oklevati da se konsultujete sa svojim lekarom. Bez obzira na to da li će vaša beba doći malo ranije, tačno na vreme ili malo kasnije, budite sigurni da će vam biti u naručju pre nego što to i primetite. Uživajte u čarima trudnoće i zapamtite da radost susreta sa vašim novorođenčetom stiže brže nego što mislite.
Komentari (0)