Dečja koža izgorela na suncu za većinu roditelja predstavlja sasvim normalnu prateću pojavu letovanja, ali stručnjaci dermatolozi nemaju za to baš mnogo razumevanja.
„Dopustiti da dete zadobije opekotine od sunca isto je što i iz nemara dopustiti da se fizički povredi“, smatra jedan dermatolog. „Deca zbog takvog ponašanja često moraju da ispaštaju tek kroz 30 godina.
“Previše sunčanja u detinjstvu i mladosti često se, naime, sveti tek nakon više decenija. Ovaj profesor dermatologije u svojoj ordinaciji, nažalost, svakodnevno viđa pozne posledice kulta sunca. Od raka kože danas oboleva pet puta više ljudi nego pre 30 godina.
U Srbiji, na primer, oko tri i po hiljade godišnje, od čega nekoliko stotina od melanoma. Ovo obolevanje od raka bi se lako moglo izbeći, ali uprkos svim upozorenjima lekara, preplanula koža i dalje ostaje na ceni.
Zato za istinski zdrav boravak na plaži lekari preporučuju specijalnu odeću. Ona se u Evropi može nabaviti preko interneta, u apotekama, drogerijama, pa čak i u samoposlugama, i nosi oznaku UV odeća („UV Kleidung“, „UV Sun-protective Clothing“).
Stručnjaci, međutim, tvrde, da sama oznaka „UV zaštita“ na odeći ne znači ništa naročito, jer određenu zaštitu od sunca pruža, na kraju krajeva, svaka tkanina.
Ozbiljni proizvođači stoga stavljaju oznake koje ukazuju na to da njihovi proizvodi ispunjavaju određene norme u pogledu zaštite od UV zračenja. Tako, recimo, oznaka UPF 40 znači da se sa ovom odećom na suncu može ostati 40 puta duže nego bez zaštite.
Komentari (0)