Srbija i dalje nije utvrdila tačan broj osoba sa autizmom, a i dalje se čeka osnivanje centra i nacionalni registar osoba sa autizmom.
Foto: Freepik
Zvanične institucije pominju cifru od 2.500 ljudi zasnovanu na različitim spiskovima dok udruženja roditelja dece sa autizmom govore o 70.000 ljudi, oslanjajući se takođe na svetsku statistiku koja pokazuje da jedan odsto stanovnika svake zemlje boluje od nekog od poremećaja iz spektra autizma.
Foto: Freepik
Uoči 2. aprila koji se već 15 godina obeležava kao Svetski dan osoba s autizmom Tatjana Peškir iz regionalne organizacije “Naukatizam” za Euronews Srbija kaže da danas postoje analize i terapije koje nisu postojale pre deset godina, ne samo ovde nego i u svetu i da se saznaju nove stvari.
Ona je istakla da većina roditelja primeti između prve i druge godine deteta da nešto nije kao kod druge dece i navodi da je vrlo važno da se, roditelji, ukoliko roditelji posumnjaju, jave kod stručnjaka.
“Svakako mislim da je bolje ako posumnjate da potražite savet stručnjaka, nego da sedite i mislite i možda čekate. Ne mora biti ništa, može biti nešto”, rekla je ona.
Pročitaj još
Autizam za laike – odgovori na najčešća pitanja
Zbog lošeg Pravilnika osobe sa autizmom nakon punoletstva bivaju odsečene od sveta
Tatjana je i sama majka devojčice s autizmom, a kako dodaje, vrlo je važna inkluzija.
“Vrlo smo brzo zaključili da je nešto posredi, brzo došli do odgovora, krenuli da se bavimo tim na sve načine na koje smo mogli i mogu reći da smo dosta postigli da bi naša ćerka danas bila srećno dete, da ide u školu, za nekoliko dana ide na rekreativnu nastavu, uživa u životu možda na nešto drugačiji način nego druga deca, ali smo zaista postigli da je njen problem ne ometa toliko u životu i da može da uživa u svakodnevici”, rekla je ona.
Komentari (0)