Svako od nas ima pravo da bude i lud i glup, i bezobrazan i zao, ali REM platu prima da to zaustavi. Ovde nije poenta ni u autorima, ni u bilo čemu, poenta je u REM-u koji je doneo prvilnik da nacionalne frekvencije ne moraju da imaju kvalitetan program — rekla je Jelena Popadić Sumić, urednica Dečijeg programa RTS-a, gostujući u emisiji “Među nama” na TV Nova S. Na to joj je u reč gotovo upao drugi gost, naš veliki dečiji pesnik, Ljubivoje Ršumović, dodajući samo: “Bravo! Potpisujem”. Njih dvoje su u emisiji “Među nama”, autorke Deane Đukić, govorili o posledicama odluke REM-a da se iz uslova za dodelu nacionalnih frekvencija izbaci obaveza da televizije imaju 20 odsto kulturnog, dečjeg i dokumentarnog programa.
— Nisam bio iznenađen, ali sam verovao da to neće biti usvojeno. Morao bih da pomenem konvenciju UN o pravima deteta koju je naša zemlja, u to vreme još Jugoslavija, priznala, a po toj konvenciji koja je zakon iznad nacionalnih zakona – deca imaju neka prava. I mislim da je prvi član pravo na informisanje. I sad da se neko brani time i govori da deca ne gledaju televiziju, to nije tačno. Na kraju krajeva, mora im se ponuditi da vide i ono što je dobro — rekao je čuveni Ršum.
On je naveo i da je zabluda da današnju decu to ne interesuje i da im dečiji program ne drži pažnju.
View this post on Instagram
Jelena Popadić Sumić složila se sa njim, rekavši da ima vrlo plodnih autora i da uopšte nije pitanje nemanja ljudi koji bi mogli da naprave kvalitetan program.
Evo kako Finci rade dečiji program
— Finci imaju vrlo striktnu programsku šemu kada se emituje program za decu. Termin emitovanja programa je uslovljen dečijim navikama i dečijim obavezama. To znači da Finci uvek imaju sat vremena programa nakon radnog vremena roditelja jer smatraju da tada roditelj dolazi kući, presvlači se, kuva, sprema, podgreva ručak, odmara i da je to jedna sigurna zona, javni servis, da zna da neće ništa neprimereno gledati tih sat vremena, a izvesno će nešto gledati — ispričala je Jelena Popadić Sumić.
Komentari (0)