Kako trudnice da se sačuvaju od stresa usled vanredne situacije?
U vanrednim situacijama i prirodnim katastrofama povećan je nivo stresa kod svih ljudi, ali je kod trudnica uticaj stresa izraženiji i može da ima posledice. Pored straha za sopstveni život, trudnice brinu i za život bebe. U slučaju da je buduća majka pod stresom, i to konstantno, u njenom telu izlučuju se štetni hormoni koji mogu sa smanjuju broj neurona u mozgu bebe.
Kako stres deluje na trudnicu i bebu?
Naučno je dokazano da trudnica dejstvo hroničnog stresa prenosi na bebu. Stručnjaci kažu da uvećane vrednosti kortizola menjaju tok krvi, pa ona umesto da hrani matericu i fetus, cirkuliše prema drugim delovima tela. Posledica je smanjenje količine kiseonika i hrane koju dobija beba u stomaku.
Hormoni stresa koji prolaze kroz placentu, mogu da ubrzaju i otkucaje bebinog srca. Prolazak hormona stresa kroz posteljicu još nije kompletno izučen, ali naučnici pretpostavljaju da ovi hormoni u mozgu bebe imaju dejstvo isto kao kod odraslih ljudi.
Kako stres deluje na porođaj?
Istraživanja pokazuju da, što veći stres preživljavaju trudnice povećava se i mogućnost i jačina mučnina kod žena u drugom stanju. Takođe zbog stresa se povećava mogućnost da porođaj bude dug i bolan. Beba koja je, dok je još bila u stomaku, bila izložena dejstvu hormona stresa, verovatno će biti nemirna i razdražljiva. Dakle, pošto ne možete da utičete na celokupnu situaciju, trudite se da što manje budete izloženi stresu.
Kako smanjiti stres?
Budite odgovorni prema sebi, ne krivite sebe za novonastalu situaciju. Niko nije mogao da predvidi šta će se dogoditi. Ne vredi da se nervirate i nemojte doživljavajti stvari previše lično i tragično, svi ljudi pa i trudnice, skloni su panici.
Prihvatite da se dešavanja i neke stvari ne mogu uvek odvijati onako kako smo to zamislili.
Budite srećni, što ste na vreme napustili dom koji je mogao da vam ugrozi život. Mislite pozitivno, razmišljajte o vajoš bebi i trenutku kada ćete je ugledati.
Komentari (0)