A šta je sa ekranima i razvojem jezika? ADHD-om? Evo odgovora na vaša pitanja o vremenu provedenom pred ekranom. I još, korisni saveti bez osećaja krivice za zdrave navike pred ekranom. Naslovi o vremenu provedenom pred ekranom često su uznemirujući, govoreći o nepopravljivim oštećenjima mozga vašeg deteta i ne baš suptilnim insinuacijama da ekran dovodi do ADHD-a – neurološkog poremećaja koji se karakteriše nedostatkom pažnje, hiperaktivnošću i impulsivnošću, često utičući na svakodnevno funkcionisanje. Veći deo medijskog izveštavanja o vremenu provedenom pred ekranom sve to stavlja u negativan kontekst. Međutim, to nije praktično i propušta nijanse koje nova istraživanja pomažu da razumemo. Ono što dete gleda i kada, to je suština koju treba uzeti u obzir.
Foto: Canva
Pre nego što se dublje zaronimo u ovu temu, kao roditelji, znamo da ekran može biti brzo rešenje da dobijemo 15 minuta za tuširanje, završimo e-mail ili čak samo da udahnemo malo. To je potpuno u redu. Dok čitate ovo, pokušajte da ostavite osećaj krivice po strani. Nekoliko dodatnih minuta pred ekranom s vremena na vreme može vam pružiti preko potrebne odmore i vrlo je malo verovatno da će negativno uticati na vaše dete.
Ono što je mnogo važnije za razvoj deteta od ekrana jeste topao i podržavajući odnos koji pružate. Ako puštanje epizode omiljenog crtaća pomaže da kasnije tog dana budete prisutniji i strpljiviji sa svojim detetom, onda su koristi veće od rizika.
Ipak, ako ste ikada imali problem da naterate svoje dete da vrati vaš pametni telefon (uz krikove), onda znate kolika muka vreme pred ekranom može biti. Znamo da mnogi roditelji imaju pitanja o ekranima i razvoju dece, pa hajde da zaronimo dublje.
Koliko je vremena pred ekranom dovoljno?
Evo smernica o vremenu pred ekranom koje preporučuje Američka akademija pedijatara:
- Deca mlađa od 18 meseci: Izbegavajte vreme pred ekranom, osim za video razgovore.
- 18 do 24 meseca: Ako uvedete vreme pred ekranom, gledajte ga sa svojim detetom i birajte visokokvalitetan edukativni sadržaj.
- 2 do 5 godina: Ograničite vreme pred ekranom na jedan sat dnevno, fokusirajući se na visokokvalitetne sadržaje.
- 6 godina i više: Ustanovite dosledna ograničenja koliko i kakvom tipu medija je vaše dete izloženo.
Foto: Canva
Šta je visokokvalitetan edukativni program?
Svi mediji za decu koji se reklamiraju kao “edukativni” nisu zaista takvi. To može otežati roditeljima da znaju koji programi su visokokvalitetni. Evo nekoliko karakteristika na koje treba obratiti pažnju:
- Jaki zapleti koji uče vaše dete o emocijama, odnosima ili drugim svakodnevnim lekcijama koje se slažu sa vašim vrednostima.
- Interaktivnost, kao kada lik postavlja direktno pitanje vašem detetu i zastaje kako bi ono moglo da odgovori.
- Sadržaj koji omogućava vašem detetu da istražuje i produbljuje svoje interese.
- Sporiji ritam i manje skakanja iz scene u scenu mogu olakšati vašem detetu da zaista uči tokom vremena pred ekranom, prema istraživanjima koja prate gde deca gledaju na ekran dok gledaju edukativne medije.
Kako vreme pred ekranom utiče na razvoj jezika kod dece?
Foto: Canva
Šta roditelji treba da uzmu u obzir kada je reč o ekranima i deci sa ADHD-om?
Foto: Canva
Šta znamo o ekranima i spavanju?
Foto: Canva
Kako je sa upotrebom ekrana kod roditelja?
- Postavite jasna i dosledna ograničenja vremena pred ekranom, bazirana na uzrastu i razvojnom stadijumu vašeg deteta.
- Ustanovite doslednu rutinu pred spavanje sa umirujućim aktivnostima kao što je čitanje knjige.
- Izbegavajte ekrane bar sat vremena pre spavanja.
- Prioritet dajte aktivnostima koje vašem detetu omogućavaju da istražuje svoje offline interese i promovišu fizičku aktivnost, socijalnu interakciju i kreativnost.
- Istražujte edukativan i uzrastom odgovarajući sadržaj zajedno kako biste učinili vreme pred ekranom interaktivnijim i angažovanijim. Na primer aplikacije za razvoj socijalno-emocionalnih veština.
- Podstičite zdrave tehnološke navike, kao što su uzimanje pauza i zaštita ličnih informacija.
- Stvorite zone i vreme bez ekrana, posebno tokom obroka, porodičnih izlazaka i pre spavanja.
- Učestvujte u otvorenim i kontinuiranim razgovorima o vremenu pred ekranom sa svojom decom, diskutujući o koristima i štetama.
- Obratite pažnju na to kako vaše dete reaguje na ekrane. Zapamtite da različiti mozgovi mogu različito reagovati, i možete prilagoditi svoja pravila i pristupe na osnovu vaših posmatranja.
- Ako vaše dete ima problema sa prelaskom sa vremena pred ekranom, vežbajte tranziciju pre nego što se ekran upali. To može zvučati ovako: “Kada tajmer zazvoni za 30 minuta, tata će ti dati upozorenje od dva minuta. Kada kažem, ‘Vreme je da ga isključiš i dođeš napolje da se igraš s nama’, moraš brzo slušati i odmah ga isključiti. Možeš ga isključiti sam ili ja mogu to uraditi za tebe. Znam da možeš to uraditi.”
- Ako vaše dete obično bude previše fokusirano na ekrane, budite dosledni kada se ekran i zadaci postavljaju. Na primer, umesto da tražite od svog deteta da isključi televizor pa tek onda da ga zamolite da pospremi svoju sobu, okrenite to na “prvo-onda” pristup.
Na primer, “Prvo pokupi prljave stvari sa poda, a onda možeš koristiti ekran.” Ovo će smanjiti potencijalne borbe oko prelaska sa zabavnog gledanja TV-a na manje zabavno čišćenje sobe.
Prevod i adaptacija teksta Bebac sa yourcooper.com
Komentari (0)