Šta su pripremne kontrakcije?
Pripremne kontrakcija nazivaju se još i lažne, odnosno Brakston-Hiksove kontrakcije. Iako počinju već u šestoj nedelji trudnoći, najčešće se ne osete sve do kraja drugog trimestra ili ih trudnice uopšte ne osete.
Foto: Freepik
Podsećaju na blage menstrualne bolove u predelu karlice i donjeg dela leđa, a kako se najbolje osete u poslednjim nedeljama trudnoće mogu pogrešno navesti trudnice da misle da je porođaj počeo.
Uloga lažnih, odnosno pripremnih kontrakcija jeste da pripremi matericu za porođaj, a u poslednjih nedeljama trudnoće da olakša grliću materice da omekša i da se otvori kada dođe vreme za porođaj.
Kako razlikovati lažne od pravih kontrakcija?
Iako se ove lažne, odnosno pripremne kontrakcije osećaju u poslednjim nedeljama trudnoće kao i prave, ipak postoji velika razlika među njima.
Pročitajte i: Dobijanje na kilažu u trudnoći – po trimestrima
Lažne kontrakcije
- nisu bolne i podsećaju na mentrualne tegobe
- ne postaju učestalije niti imaju određen vremenski okvir
- kad se javljaju u poslednjim nedeljama trudnoće služe da pomognu grliću da omekša i da počne da se otvara (tad mogu biti bolnije)
- ukoliko promenite položaj tela mogu prestati
Prave kontrakcije
- intenzivno bolne
- dešavaju se u pravilnim vremenskim intervalima
- postaju učestalije, duže i bolnije
Šta uraditi kada dođe do pripremnih kontrakcija?
Ukoliko ste sigurni da su u pitanju pripremne, lažne ili Brakston-Hiksove kontrakcije, a ne prave kontrakcije koje pripremaju telo za porođaj – možete uraditi više stvari koje će vam pomoći da se ovo stanje umiri i prestane.
Foto: Freepik
- tuširanje toplom vodom može umiriti lažne kontrakcije
- promena položaja ili prestanak neke aktivnosti može prekinuti lažne kontrakcije
- opuštanje uz laganu šetnju ili u udobnom položaju učiniće lažne kontrakcije slabijim
- unos veće količine tečnosti može dovesti do smanjenja pripremnih kontrakcija
Kada se obratiti lekaru?
Ukoliko osetite jake bolove u predelu stomaka koji ne prestaju ili postaju jači u bilo kom periodu trudnoće – obratite se lekaru za pomoć. Ginekolog će uz pregled i potencijalna ispitivanja utvrditi o čemu je reč.
Takođe, svako krvarenje tokom trudnoće smatra se znakom da vam je potrebna lekarska pomoć. O svim nedoumicama i strahovima tokom trudnoće posavetujte se sa ginekologom koji prati vašu trudnoću i koji će vam pružiti adekvatnu pomoć i potrebne informacije.
Komentari (0)