Sporan Zakon o finansijskoj podršci porodici još jednom je dobio svoj epilog u vidu značajnih izmena. Značajnih ali ne i dovoljnih. Konačno su na red za svoja prava došle i mame koje samostalno obavljaju delatnost.
Da li je ovo velika pobeda preduzetnica ili ćemo na pravedno zakonsko rešenje i dalje čekati?
Foto: Freepik
Važne izmene ali ne i dovoljne
Usvojene izmene Zakona izjednačavaju preduzetnice sa mamama koje su u radnom odnosu ali samo u delu koji se tiče mogućnosti da pravo na odsustvo sa rada uz novčanu naknadu radi nege deteta preuzme otac deteta (samo ako je u random odnosu) kao i da za treće dete, preduzetnica ili njen partner koriste odsustvo u trajanju od dve godine.
Zašto su ove izmene važne?
Pre svega zato što mame preduzetnice moraju da imaju jednaka prava kao i mame koje su u radnom odnosu. Žene koje samostalno obavljaju delatnost kao i mame koje su angažovane na osnovu fleksibilnih oblika rada ne sme biti diskriminisane. Posebno ako uzmemo u obzir da su preduzetnice često prinuđene na to da se ranije vrate na posao, najbolje rešenje za porodicu je da otac preuzme brigu o bebi. Međutim, u slučaju da je i otac deteta preduzetnik, ova izmena za njih ne važi.
Važno je napomenuti da ove dve izmene koje se odnose na prava preduzetnica nikako nisu dovoljne jer one i dalje NISU IZJEDNAČENE sa mamama koje su u radnom odnosu.
Mame preduzetnice i dalje su diskriminisane
Sve preduzetnice, ali i one mame koje su angažovane na osnovu fleksibilnih oblika rada, diskriminisane su u odnosu na mame koje su u radnom odnosu jer im se drugačije obračunava naknada na trudnočkom bolovanju, porodiljskom bolovanju i bolovanju radi nege deteta.
Za razliku od mama koje su u radnom odnosu, mame preduzetnice imaju pravo samo na 50% naknade zarada tokom trudničkog bolovanja.
Svim mamama preduzetnicama i mamama koje nisu angažovanje po ugovoru o radu, naknada zarade na porodiljskom odsustvu i odsustvu sa rada radi nege deteta se obračunava tako što se računa prosek zarada ostvarenih u prethodnih 18 meseci pa se zatim dobijeni iznos podeli sa 1,5. To znači da će mama preduzetnica dobiti manje novca na porodiljskom u odnosu na mamu koja je angažovana po ugovoru u radu u privatnoj ili državnoj firmi, a koja je prethodno imala istu platu.
Takođe, ovim mamama neće biti uplaćivani doprinosi, neće im teći staž za vreme trajanja odsustva. To znači da one moraju same sebi od već umanjenih naknada da plate doprinose ili da prihvate da će zbog odsustva sa rada imati gubitak u stažu koji posebno može da se odrazi na naknadu tokom naredne trudnoće.
Da li je ovo zaista pobeda mama preduzetnica?
Od 2018. godine kada je sporan Zakon o finansijskoj podršci porodici stupio na snagu, preduzetnice vode bitku za izjednačavanje svojih prava. Mnogo puta smo do sada skretali pažnju nadležnima na diskriminišući status mama koje samostalno obavljaju delatnost ili su angažovane po osnovu fleksibilnih oblika rada. Za sve izmene predugo se čekalo, a u međuvremenu brojne porodice su oštećene, a mnoge mame su se suočile sa problemom usklađivanja roditeljstva i preduzetništva.
Apelujemo na nadležne da brže donose odluke i izmene ne samo ovog već i svih ostalih zakonskih rešenja kako bi preduzetnice konačno dobile ravnopravan status koji zaslužuju i koji im pripada.
Komentari (0)