Svakom roditelju školarca se makar jednom desilo da mora dobro da se zamisli kako bi rešio domaći zadatak koji je dete tog dana donelo iz škole i traži pomoć da ga uradi. Još češće se dešava da je mami ili tati rešenje očigledno, a dete ga ne vidi. Tada samo rešavanje zadatka nije problematično, ali ne znate da objasnite postupak kojim ste do tog rešenja došli, ni da zadatak postavite tako da odgovara uzrastu deteta.
Da li veštačka inteligencija može da pomogne detetu da reši domaći, a da pritom stvarno shvati šta se od njega tražilo i na koji način se zadatak zapravo rešava?
Da li AI može da pomogne?
U ovom slučaju,testirali smo tehnologiju, pre svega ChetGPT.
Da bismo prikazali da li je moguće na ovaj način pronaći rešenje, koristićemo primer zadatka iz matematike za prvi razred osnovne škole, koji je jedna TikTokerka postavila kao izazov svojim pratiocima.
@devojkaizkraja Ponavljam: ZADATAK ZA PRVI RAZRED! 😉 #prvirazred #vikidjakprvak #viktormaksimovic #skola #osnovnaskola #srecno #mamadjakaprvaka ♬ original sound – ð“™ð“¸ð“¿ð“ªð“·ð“ª
Dakle, naš zadatak glasi ovako: “Koji dvocifreni broj do 20 ima zbiir cifara jednak broju 5?”
Pitali smo ChatGPT da reši zadatak. Međutim, veštačka inteligencija je pogrešila.
Foto: Screenshot/ChatGPT
Nije se proslavio ni drugi AI četbot, po imenu Google Bard. Ni on nije znao da odgovori na jednostavno pitanje.
Foto: Screenshot/Google Bard
Kada smo preformulisali, pitanje, dobili smo tačan odgovor od oba bota. Naime, naglasili smo da broj mora da bude MANJI OD 20.
Ono što nedostaje je objašnjenje i postupak
Zato smo ga pitali da objasni postupak rešavanja zadatka tako da bude jasno detetu od 6 godina i tu se pokazao kao vrlo koristan i tačan.
Foto: Screenshot/ChatGPT
Kada smo tražili da postupak objasni kroz pričicu, dobili smo sledeći odgovor:
“Jednom davno, u šumi su živela dva vesela broja, 1 i 4. Ovi brojevi su bili najbolji prijatelji i zajedno su odlučili da se sakriju od drugih brojeva i igraju u svojoj tajnoj šumi.
Jednog dana, počeli su brojati od 10 jer su želeli da pronađu poseban broj. Prvo su rekli “10”, pa “11”, i tako dalje. Ali oni nisu želeli broj veći od 20, jer su hteli da ostanu dvocifreni.
Dok su brojali, stigli su do broja “14”. Tada su stali i rekli: “Evo ga! Naš poseban broj!” Zašto su izabrali baš broj 14? Zato što kada saberemo brojeve 1 i 4 (1 + 4), dobijemo 5, a njih dvoje su hteli broj sa zbirom cifara 5.
I tako su otkrili broj 14 i veselo se igrali u svojoj tajnoj šumi. To je priča o tome kako su brojevi 1 i 4 pronašli dvocifren broj manji od 20 sa zbirom cifara jednakim broju 5 – broj 14.”
Zaključak: Upotrebiti uz dozu zdravog razuma
Foto: AI generisana fotografija/Bing Image Creator
Ako odlučite da upotrebite AI za rešavanje domaćih zadataka, važno je da dete ne vidi gde ste pronašli objašnjenje. Prvo procenite da li je rešenje koje ste dobili tačno, a onda ga predstavite detetu. Kada vam AI objasni kako se zadatak rešava, prvo ga vi razumite, a posle toga, tražite i objašnjenje koje je adekvatno uzrastu deteta i njegovom prethodnom matematičkom znanju.
Srećno 🙂
Da li moze pomoć za juzno sloveniski