Umesto na „Laku noć, deco” osuđeni smo na „Elitu”
Odlučeno je! REM više neće deliti nacionalne fekvenfije po osnovu kvaliteta programa i od sada neće biti važno da televizija ima 20 odsto kulturnog, dečjeg i dokumentarnog programa. Kako se navodi u novom „Pravilniku o uslovima i kriterijumima za izdavanje dozvole za pružanje medijske usluge”, komercijalne televizije će nacionalno dobro moći da koriste po principu „red vesti, red rijalitija”.
Na ovu vest ne smemo samo da slegnemo ramenima, jer su nacionalne frekvencije javno dobro koje se ustupa emiterima. Ne ulazeći u programsku politiku, mi se pitamo da li REM radi u korist javnog dobra ili profita emitera.
Za decu više NEkvalitetnog programa
Ova odluka REM-a, da ukloni smernicu za dodelu frekvencije koja se odnosi na emitovanje kvalitetnog programa koji je posvećen deci, predstavlja ozbiljan korak unazad, jer sada naši mališani na nacionalnim frekvencijama, neće moći da gledaju dečije emisije, dokumentarce i crtaće.
Uklanjanje ove smernice da deo programa bude posvećen deci ignoriše najmlađe i otvara vrata nekvalitetnom programu koji već sada preplavljuje naše televizijske ekrane.
Svi znamo da su deca posebno ranjiva kategorija televizijske publike koja treba da ima pristup edukativnom i kvalitetnom sadržaju koji podstiče njihov intelektualni i emocionalni razvoj. I nije kao da je ovog programa na Pinku ili Hepiju do sada i bilo 20%, svi znamo da ga nije bilo, ali sada neće ni morati da ga bude. Nov Pravilnik o uslovima i kriterijumima za izdavanje dozvole za pružanje medijske usluge legitimizovao je dekadenciju i odsustvo morala programskih šema koje su, prema našem utisku, u suprotnosti i sa Pravilnikom o zaštiti prava maloletnika u oblasti pružanja medisjkih usluga.
Kako stvari stoje gledaćemo više rijalitija, više opsukrnih likova i više propagande
Šta je izostalo u novom pravniku?
Iz starog Pravilnika je izbačen deo koji definife šta znači kvalitetan program:
„Kvalitetnim programom smatra se program u kome naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni ili dečiji program, odnosno program za maloletnike, zajedno ili pojedinačno, čine više od 20 odsto ukupno godišnje objavljenog programa“.
Dakle, u novom Pravilniku izostao je kvalitetan program, jer nov Zakon o elektronskim medijima navodi da se pod medijskom uslugom smarta „više različitih vrsta programa/medijskih sadržaja” . Nažalost, ne određuje se na šta se tačno to VIŠE odnosi jer kako stvari stoje biće to više rijalitija, više opsukrnih likova, više propagande , a najmanje kulture, edukacije i dečijeg programa.
Nije vas briga za decu
Donosioci odluka više se i ne pretvaraju da im je stalo do dece. Način na koji će se dodeliti javna frekvencija samo je nastavak nemara za javna dobra koja možemo videti svakog dana u našoj zemlji. Sada je to već manir na koji izleda treba da navikenemo. To je nova normalnost koji roditelji treba i moraju da prihvate, a izgleda bi još bolje bilo da na osnovu toga vaspitavamo decu.
Nećemo i ne želimo to da prihvatimo!
Nedostatak jasnih smernica i obaveza za emitere, kao i nedostatak adekvatnih mehanizama kontrole i sankcija za nepoštovanje ovih smernica, doprinose sadašnjem stanju u kojem je kvalitet medijskog sadržaja ugrožen. Što znači da će se emitovati sve više Farmi i Elita, a sve manje crtaća, dečijih kvizova, dokumentaraca i kulturnih programa.
Komentari (0)