Svi želimo da naša deca budu poslušna i srećna, ali ponekad može biti teško postaviti granice. Jedna od takvih situacija može da bude i oblačenje.
” Znate već, vi na vratima, žurite, a dete odbija da obuče jaknu i onda pola sata kasnije izlazite svi preznojani iz stana.
Foto: freepik-rawpixe.com
Zapamtite da niste sami u ovoj borbi i da je vaše dete osoba sa sopstvenim osećanjima. U ovim trenucima je važno ne samo pažljivo slušati (bez osuđivanja) već i priznati ta osećanja postavljanjem pitanja poput „Da li želiš danas da se obučeš sam/sama?” ili „Mogu li nešto da učinim da ti ovo olakšam?”
Dajte deci do znanja da su njihova osećanja validna
Važno je da detetu date do znanja da razumete njihova osećanja. Možda su frustrirani odećom koju ne vole ili se osećaju neprijatno kada se oblače jer su zabrinuti kako će izgledati. Možda su ih neka deca zadirkivala u obdanišu za neki komad garderobe.
Saznaćete samo ako osluškujete i pitate. U redu je da se tako osećaju, a takođe je uredu da zajedno priznate/prihvatite ta osećanja. Podsetite ih da su njihova osećanja ispravna i da je uredu da imaju te emocije.
Pametan pristup je prihvatanje potrebe deteta o izboru odeće umesto da bespogovorno namećete vaše izbore. Ako dete ima problem sa nošenjem određenog komada odeće, nemojte potpuno odbaciti njegovo negodovanje. Umesto toga, postavite pitanja, ispitajte situaciju zašto im se odeća čini neprijatnim kako biste zajedničkim snagama došli do rešenja.
Ne donosite sve odluke umesto dece ” čak ni sve odluke o odeći!
Bespogovorno odlučivanje bez dogovora sa detetom može dovesti do negativnih emocija zbog toga što im se ne dopušta da obuku ono što su izabrali, posebno ako zaista žele nešto drugo.
Foto: freepik-prostooleh
Dozvolite detetu da bira
Ovo je odličan način da ih ohrabrite da se oblače. Takođe im pomaže da se osećaju kao da imaju određenu kontrolu nad situacijom, što njihova osećanja u vezi sa procesom oblačenja može učiniti mnogo manje frustrirajućim.
Šta je važno imati na umu kada nudite izbor?
Uverite se da su izbori prikladni za uzrast i priliku. Ako vaš osmogodišnjak želi da nosi odeću koja liči na kostim i koja se u potpunosti sastoji od primarnih boja, prvo mu ponudite neke razumnije opcije – a zatim predložite njegovu omiljenu kao opciju ako još uvek ima problema da odluči!
Pazite na izbor svojih reči
Komunicirajte upotrebom pozitivnih reči. Umesto da naredbodavno kažete „Obuj cipele”, pokušajte da kažete nešto poput „Hajdemo napolje pre nego što postane prevruće”.
Foto: freepik
Izbegavajte negativne reči i konstantno ukazivanje na to šta ne treba da rade. Umesto toga, ponudite alternative poput „Danas nosiš kratke pantalone!” ili „Vidim da imaš pidžamu – da li želiš da je nosiš i napolju?”
Izbegavajte upotrebu reči „ne”
Kada dete odbija da se oblači, pokušajte da ne koristite reč ”ne” jer će to samo dovesti do otpora i tvrdoglavosti u ponašanju. Pokušajte da koristite fraze koje ukazuju na nešto pozitivno umesto stvarnog odgovora (npr. „Možemo izaći napolje posle doručka!” ili „Šta nam treba pre nego što krenemo?”.
Dete nije u stanju da dovoljno jasno izrazi svoje emocije. Povrh toga, davanje previše naređenja ili ultimatuma oko odeće može pojačati osećanja da „ne” znači „loš si” ili „napravio si pogrešne izbore”, što će vremenom samo otežati oblačenje.
Foto: freepik-YuliiaKa
Pored toga što je važno zapamtiti da je vaše dete jedinstvena osoba sa sopstvenim mislima, idejama i emocijama, takođe je važno imati na umu da vi niste centar univerzuma. Kada vas dete ne posluša, to ne znači da vas mrzi!
U razvojnom periodu deteta je od velike važnosti način komunikacije jer ih sad već učite kako da prepoznaju i nose se sa svojim emocijama, kao i kako da kasnije tokom života komuniciraju asertivno. Svima nam je cilj da naučimo decu izražavanju misli, osećanja i uverenja na direktan, iskren (pošten) i socijalno adekvatan način uz uvažavnje drugih.
Ponašajte se kao uzor 🙂
Komentari (0)