Sada kada vam je potrebno mnogo više noćnog sna i odmora nego ranije, pronalaženje prijatne poze postaje teže nego ikada. Pored toga što stomak iz meseca u mesec sve više raste, grudi takođe postaju sve veće zbog čega su mnoge trudnice primorane da promene način na koji spavaju. Na prvi pogled to se čini vrlo jednostavno, ali neke navike je teško iskoreniti naročito onda kada nije jednostavno pronaći odgovarajuću zamenu.
Foto: Freepik
Zašto je kvalitetan san bitan tokom trudnoće?
Svi znamo da je kvalitetan san od presudne važnosti za zdrav život i jak imuni sistem. Mnogi naučnici preporučuju spavanje između 7 i 9 sati tokom noći. Tokom tog vremena vaše telo se obnavlja. To je način na koji vaši krvi sudovi jačaju što je veoma bitno s obzirom na to da su krvni sudovi pod sve većim pritiskom kako trudnoća odmiče. Dobar protok krvi je naročito važan za održavanje vašeg deteta koje raste.
Ne samo da vaš imuni sistem jača, već i kvalitetan san kontroliše kako vaše telo reaguje na insulin i nivo šećera u krvi.
Koje položaje za spavanje treba izbegavati tokom trudnoće
Spavanje na leđima se ne preporučuje u poodmakloj trudnoći jer ćete tokom noći najverovatnije teže disati. Pored toga, spavanje na leđima može pospešiti stomačne probleme jer stomak pritiska unutrašnje organe.
Ukoliko ste do sada spavale na stomaku ubrzo ćete i same shvatiti da to nije baš najbolja ideja. Ne samo da grudi sve više rastu, već i abdomen pritiska sve veći uterus koji raste u vašem stomaku.
Najbolji položaji za spavanje tokom trudnoće
Najbolja pozicija za spavanje, za većinu trudnica, je spavanje na levoj ili desnoj strani. Brojne studije su pokazale da je tokom drugog i trećeg tromesečja spavanje na levoj strani najbolje za vas i vaše dete. Na taj način pospešujete bolji rad celog organizma, poboljšavate funkciju bubrega i izbacivanje štetnih materija, ali i pomažete sebi jer smanjujete otok u stopalima, gležnjevima i rukama.
Spavanje na strani takođe osigurava optimalan protok krvi i hranljivih materija do placente.
Ukoliko niste znale, ovu pozu popularno zovu i „SOS” poza što potpuno opravdava sve benefite koje ona nudi.
Foto: Freepik
Međutim, u poslednjem tromesečju spavanje na strani takođe može postati neudobno, naročito ukoliko ste u ovoj pozi spavale tokom svih prethodnih meseci. U tom slučaju možete probati poziciju kojom ćete smanjiti pritisak na kukove i na karlicu. Postavite jastuk ispod leđa i namestite se u poziciju od 45 stepeni.
Dodatni savet
Anatomski jastuci za trudnice mogu biti veoma korisni. Pored toga što doprinose većoj udobnosti, smanjuju pritisak na abdomen i leđa. Ukoliko nemate ovakav jastuk kod kuće, možete koristiti i običan jastuk tako što ćete ga staviti između kolena. Na ovaj način pravite potporu za kukove, kolena i gležnjeve postavljajući ih u neutralan položaj tokom spavanja.
Ukoliko imate problema sa povećanom kiselinom u želucu ili gorušicom, probajte da postavite veći jastuk ispod glave. Na taj način pomažete da kiselina ostane u stomaku umesto da vam pravi neugodan osećaj u jednjaku.
Komentari (0)