Srpska fudbalska legenda, Siniša Mihajlović, moraće da se uhvati u koštac sa akutnom leukemijom i da iz te borbe izađe kao pobednik.
Obećao je takav ishod i porodici i svojim igračima!
– Kad sam saznao za rezultate testova, bio sam stvarno očajan. Danima sam sedeo i plakao, prolazio mi je ceo život pred očima. Nisu to bile suze od straha. Ja poštujem bolest i suočiću se s njom. Isprsiću se i gledati je u oči, kako uvek to radim. Ne mogu da dočekam odlazak u bolnicu i da krenem u tu borbu. Bolest je agresivna, ali nije nepobediva. To sam objasnio i mojim igračima u konferencijskoj vezi. Naravno, bilo je i tada malo suza. Objasnio sam im da moramo napasti ako hoćemo pobedu. Ne možemo sedeti i braniti se jer ćemo doživeti udarac koji će nas oboriti na zemlju. Ja ću samo primeniti tu taktiku i pobediću za moju familiju, moju decu i sve one koji me vole – rekao je Siniša pred novinarima.
Ćerka Viktorija: Najbolji vojnici dobijaju najteže bitke!
Ćerka Siniše Mihajlovića, Viktorija, preko Instagrama poslala je snažnu poruku, ali i zahvalila se svima na podršci porodici:
– Kažu da Bog najteže bitke daje svojim najboljim vojnicima. Čak iako vam ne odgovorim, znajte da čitam sve i zahvaljujem vam od srca. Mi smo porodica Mihajlović i odustajanje od borbe nije u našem DNK – napisala je Viktorija.
Foto: Siniša Mihajlović sa suprugom i decom
Kakva je to bolest i kako može da se leči?
Akutne leukemije, u narodu poznate kao rak krvi, a u bukvalnom prevodu “bela krv”, predstavljaju maligne, klonalne bolesti matične ćelije hematopoeze i odlikuje ih prisustvo nezrelih, mladih ćelija u kostnoj srži, takozvanih blasta.
Termin “klonalna” bolest, podrazumeva nekontrolisani rast samo jedne populacije ćelija, jednog “klona”, zbog čega je sazrevanje zdravih, normalnih ćelija kostne srži onemogućeno. Zašto do ovoga dolazi, još uvek nije u potpunosti razjašnjeno.
Kakav i koliki je udeo nasleđa, uticaj određenih hemijskih materija i zračenja, kao i izvesni sojevi virusa, predstavljaju samo neke od mogućih pokretača. Da nije sve jednostavno zaključuje se iz činjenice da ne oboljevaju svi pojedinci izloženi istim uslovima.
Lečenje akutnih leukemija matičnim ćelijama
Lečenje akutnih leukemija jeste izazov, ali mislim da je u malo kojoj oblasti današnja medicina toliko napredovala. Naime, i dalje se akutne leukemije smatraju neizlečivim bolestima, ali se smatraju zalečivim. Cilj terapije je da bolest uvede u takozvanu remisiju, odnosno da očisti koštnu srž. Ukoliko stanje bez bolesti primenom konvencionalnog lečenja sa ili bez inkorporisanih oblika transplantacije matičnih ćelija hematopoeze potraje duži vremenski period, par godina, onda za takvog bolesnika možemo reći i da je izlečen.
Izvor: Shutetrstock
Nevolja sa akutnim leukemijama jeste njihova sklonost da se vraćaju i upravo zbog toga i lečenje prolazi kroz nekoliko etapa. U prvom koraku, cilj je očišćenje koštne srži, postizanje remisije i u tu svrhu se daje takozvana indukciona hemioterapija i najbolje je ukoliko se jednim ciklusom hemioterapije postigne željeni cilj.
Izvor: www.b92.net
Pročitajte i kako su imunske ćelije iz pupčanika bebe snažne u borbi protiv leukemije
Komentari (0)