Pedijatri preporučuju šetnju čak i kada je temperatura ispod nule, jer to jača dečji imunitet i čini organizam otpornijim na viruse i infekcije.
Ne valja ići napolje jedino po magli, kažu stručnjaci, a šetnja tokom hladnih zimskih dana, zdravom detetu može doneti samo koristi. Ipak, temperature ispod nule zahtevaju pojačanu negu osetljive dečje kože.
Najosetljiviji su lice, ruke, a kod beba predeo oko usana. Zato morate da ih zaštitite od vetra i hladnoće pre nego što ih izvedete u šetnju. Na tržištu postoji veliki broj krema koje štite kožu, a najbolje je da birate one na bazi pantenola, koje ne sadrže vodu, konzervanse, alkohol ili veštačke boje.
što se garderobe tiče, najčešća greška koju roditelji prave je da decu pretoplo oblače. Najbolje je da dete slojevito obučete i da obratite pažnju koliko je aktivno – ako sedi u kolicima biće mu potreban sloj više.
Pretopljavanje deteta pogoduje prehladama, pa je mnogo bolje da birate slojevitu, pamučnu odeću. Ispod skafandera dete bi trebalo da ima pamučni duksić, majicu i potkošulju, dok vuna, iako je prirodni materijal, nije poželjna, jer u dodiru sa kožom može da izazove iritaciju.
što se infekcija i virusa tiče, deca do četvrte godine su im najpodložnija i prosečno se razboljevaju šest puta godišnje. Prevencija protiv prehlada uključuje zdravu ishranu, bogatu voćem i povrćem, vitaminima i mineralima, dovoljno boravka napolju, izbegavanje kontakta sa bolesnom decom i odraslima. Kako se najveći broj infekcija prenosi kapljično, posebno je važno da detetu svakodnevno ili bar nekoliko puta nedeljno isperete nosić fiziološkim rastvorom, koji može da se koristi već od prvog dana.
Mališani ne treba da borave ni u pretoploj prostoriji (temperatura ne treba da prelazi 23 stepena) i moraju dovoljno da spavaju (do predškolskog uzrasta dete bi trebalo da spava 10 sati dnevno) kako bi njihov imunitet ostao jak.
Komentari (0)