Roditelji u Srbiji i ne znaju čime se sve njihova deca igraju i koliko je to potencijalno opasno po njihovo zdravlje. Da ima razloga da se pri kupovini "otvore četvore oči" ukazuje i zvaničan podatak inspektora tržišne i sanitarne inspekcije koji su iz prodaje povukli čak pola miliona komada igračaka!
Na listi potencijalno opasnih igračaka i bebi-opreme koje nemaju CE oznaku, to jest deklaraciju sa podacima o proizvođaču, kvalitetu i sastavu, nalaze se lutke, slagalice od sunđera i drveta, plastični autići i pištolji, lopte, cucle sa plastičnom flašicom, zvečke… Najveći broj takvih proizvoda povučen je iz prodaje u Pančevu. Inspektori tržišne i sanitarne inspekcije oduzeli su u ovom gradu čak 482.136 komada igračaka, od čega 957 komada trajno.
Imajući u vidu činjenicu koliko su igračke bez deklaracije opasne po zdravlje dece, u Ministarstvu zdravlja Srbije kažu da će Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dečjih igračaka biti do kraja godine usklađen sa evropskim standardima.
U beogradskom Pokretu za zaštitu potrošača ističu da su zastareli zakoni i pravilnici glavni razlog što se u našoj zemlji prodaju nebezbedne igračke. Jer, to uvoznicima daje za pravo da uvezu ono što niko u okruženju ne želi, pa se na srpskom tržištu može naći sve i svašta.
– Ponuda igračaka na domaćem tržištu zadovoljena je uglavnom uvozom iz Kine, a u manjem procentu i domaćom proizvodnjom – kažu u Ministarstvu zdravlja Srbije. – štetne igračke ne mogu da "pređu granicu", jer na carini, shodno zakonu, ne bi smeli da ih ocarine dok od sanitarnog inspektora ne dobiju rešenje o zdravstvenoj ispravnosti pošiljke.
Plasman igračaka na srpsko tržište, tvrde u Ministarstvu zdravlja, nije moguć bez rešenja sanitarnog inspektora i zdravstvenog sertifikata proizvođača. Sanitarna inspekcija ispituje i zdravstvenu ispravnost domaćih proizvoda za decu, pa tako, pre nego što svoju robu distribuira prodavnicama, proizvođač u Srbiji mora da ima potvrdu o zdravstvenoj ispravnosti.
Uvoze bez provere
– Nepostojanje dokaza o izvršenoj kontroli nadležne granične sanitarne inspekcije ukazuje da proizvod nema legalno poreklo. Za njegovo povlačenje sa tržišta nadležni su drugi inspekcijski organi – ističu u Ministarstvu zdravlja Srbije.
Komentari (0)