Baš kada ste pomislili da ste uhvatili ritam s vašom bebom, ne budi se noću, po danu je razigrana i sretna, doći će novi problemi – izlaženje prvih zubića.
Poznato je da bebe najčešće dobijaju prve zubiće između četvrtog i osmog meseca života, no nije retkost da ne izrastu čak do prve godine života. Manji je broj beba koje se rode sa zubićem ili im narastu u prva četiri meseca života.
Kao što nema posebnog obrasca kada će izrasti zubić, takođe, ne možete znati koliko će ih boleti i kako će to podneti. Ponekad se bebama i nekoliko nedelja unapred vidi da im raste zub jer se na tom području stvorilo crvenilo, pa čak i mala izbočina, dok kod druge dece nema nikakvih znakova tako dugo dok ne vidite da je zubić izašao.
Naravno, rast bebinih zubića sigurno je povezan s genetikom, tako da ako su vama i/ili ocu deteta zubići izašli kasnije, velike su šanse da će tako biti i s vašom bebom i obrnuto.
Sveukupno, vašoj bebi će do četvrte godine izrasti 20 zubića, iako većina dece do navršene treće godine života dobije sve zube.
Kako možete pomoći bebi?
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da olakšate bebi. Neki od trikova će upaliti, neki neće, ali većina roditelja se slaže oko jednog – vredi pokušati.
Gumene igračke izrađene upravo za bebe da ih grizu dok im izlaze zubići, možete rashladiti u hladnjaku. Nekim bebama će hladan osećaj u ustima odgovarati, posebno ako im je zubno meso upaljeno. Takođe, grickanje prstiju od mame i tate mogu doneti olakšanje i utehu, no nemojte pre toga zaboraviti da operete ruke. Takođe, bebi možete dati hladniji napitak ili vodu. Bebi će trebati i više tečnosti ako puno izbacuje pljuvačku. Uz piće i rashlađena voćna kašica, jogurt, smrznuta mrkva ili nešto slično.
Za protivupalne procese u desnima možete koristiti čaj od kadulje, koji je zaista najbolji prirodni lek. Postoji još jedan zanimljiv „lek“, a to je masaža bebinih nožnih prstića gde se nalaze refleksne zone zuba.
Ukoliko ništa neće pomoći posavetujte se s pedijatrom oko doze tableta protiv bolova (acetaminophen). Ujedno, u našim apotekama ima već i drugih sredstava s kojima možete premazati bebi desni, kako bi joj ublažili bol.
Nažalost, nema mnogo stvari s kojima biste mogli pomoći bebi, no to je jedan od perioda i procesa koji smo svi morali proći, pa će tako proći i vaša beba. Verovatno će biti nešto više neprospavanih noći i plača, no setite se kako će vaša beba biti slatka kada joj izađu prvi zubići.
Redosled rasta zuba
4-8 meseci – prvi sekutići (jedinice) – dva donja i gornja zuba
7-10 meseci – još dva sekutića (dvojke) – još dva zuba gore i dva dole
10-15 meseci – pretkutnjaci (četvorke) – dvostruki zubi za žvakanje
15-18 meseci – očnjaci (trojke) – dva gore i dva dole
2-3 godine – kutnjaci (petice) – zadnji u poretku, dvostruki zubi za žvakanje
Komentari (0)