Profesorka Magdalena Hroščinska-Kravčik sa Odseka za pedijatrijsku neurologiju Medicinskog univerziteta u Lublinu, Poljska, najavila je pokretanje programa lečenja cerebralne paralize sopstvenom krvlju iz pupčane vrpce. Na 22. Nacionalnoj konferenciji „Poljakinje u Evropi” profesorka je rekla će se od oktobra implementirati program proširenog pristupa lečenju cerebralne paralize sopstvenom krvlju iz pupčane vrpce u dva centra, Univerzitetskoj dečijoj bolnici u Lublinu i Mazovječkoj i Centru za neuropsihijatriju u Zagožu.
Foto: Freepik
Kako je navela, program se sprovodi u okviru procedure medicinsko-terapijskog eksperimenta i da je odobren je od strane bioetičkog komiteta. Namenjen je deci koja imaju sopstvenu
krv iz pupčane vrpce i kvalifikovana su za terapiju kod pedijatrijskog neurologa.
Cerebralna paraliza skup mnogih poremećaja
Profesorka Magdalena Hroščinska-Kravčik je istakla da cerebralna paraliza nije bolest.
„To je skup mnogih poremećaja koji nastaju usled oštećenja mozga, najčešće u fetalnom ili u perinatalnom periodu. Osnovni uzroci su ishemija, hipoksija, infekcije i intrakranijalne povrede”, objasnila je ona I dodala da ne postoji prenatalni test za dijagnozu ovog poremećaja.
Cerebralna paraliza je najčešći uzrok invaliditeta kod dece i adolescenata. Javlja se kod 2 od 1000 rođenih beba; Daunov sindrom je nešto češći – kod 3 od 1.000 rođene dece.
Cerebralna paraliza izaziva brojne poremećaje i ograničenja u kretanju udova. Tri četvrtine bolesne dece ima probleme sa najmanje jednim udom i jake bolove koji onemogućavaju funkcionisanje. Svaka druga osoba ima intelektualne teškoće, a mnogi od njih pate od oštećenja vida.
„Sve dostupne metode lečenja usmerene su prvenstveno na ublažavanje bolova”, naglašava prof. Magdalena Hroščinska-Kravčik.
Mehanizmi delovanja matičnih ćelija iz pupčanika
Kako objašnjava neurološkinja iz Lublina,
matične ćelije iz pupčane vrpce imaju tri glavna mehanizma delovanja: antiinflamatorni, imunomodulatorni i parakrini (kada signalni molekuli oslobođeni iz ćelija utiču na susedne ćelije bez učešća krvotoka). Svi oni mogu biti korisni u terapiji dece sa cerebralnom paralizom.
„Aktuelni literaturni podaci potvrđuju da se kod pacijenata sa cerebralnom paralizom radi o hroničnim inflamatornim procesima centralnog nervnog sistema”, napominje ona.
Ćelijska terapija u kombinaciji sa rehabilitacijom
Do sada su sprovedena 22 klinička ispitivanja širom sveta u kojima je učestvovalo preko 700 dece sa cerebralnom paralizom. U julu 2023. objavljeni su rezultati meta-analize ovih studija.
Prema rečima profesorke Magdalene Hroščinski-Kravčik upotreba sopstvene krvi iz pupčane vrpce pokazala se pouzdanom. Takođe je utvrđeno da ćelijska terapija u kombinaciji sa rehabilitacijom obezbeđuje veći napredak u bruto motoričkim veštinama nego sama rehabilitacija. Ona kaže da će biti provereno da li učesnici poljskog programa za lečenje cerebralne paralize korišćenjem sopstvene krvi iz pupčane vrpce i matičnih ćelija napreduju pre, tokom i posle programa, kako bi se omogućila sveobuhvatna procena efekata.
Prevod i adaptacija: Bebac
Komentari (0)