Jedan od najčešćih briga skoro svakog roditelja u vezi je sa govorom koje predstavlja vrlo bitnu razvojnu prekretnicu svakog deteta. Prva reč očekuje se sa nestrpljenjem, a kada do nje dođe pamti se zauvek. Roditelji sa uživanjem slušaju kako njihov bebac govori prve reči, uživaju dok pričaju sa njim na polu bebećem jeziku, simpatično im je kako dete nepravilno izgovara određene reči. Ipak, nepravilno izgovorene reči vrlo brzo od dopadljivog mogu prerasti u problem zbog kog će se roditelji obratiti logopedima za pomoć.
Foto: Progovori lako
U eri digitalnih mreža istakao se Instagram profil dve Progovori lako koje sa mnogo pažnje i posvećenosti vode master logopedi Ana Pejović i Ana Živanović. One na vrlo kreativan i prijemčiv način pomažu, ali i ukazuju roditeljima na eventualne probleme u govoru kod dece na koje odmah i bez odlaganja treba reagovati. S obzirom na to da one posebno ističu važnost pravilnog progovaranja dece do tri godine posebno nam je drago ih predstavimo svima vama u želji da zajedno naučimo i prepoznamo kada i kako bi beba ustvari trebalo da progovori, ali i kada je pravo vreme za logopeda.
Podstičite govor kroz igru
Iz iskustva Ane Pejović, mame i logopeda, proizašla je ideja da se roditeljima obrate putem društvenih mreža. Proučavanje svakodnevnih situacija sa sinom, kao što je igra imenovanja vozila, inspirisalo je pokretanje Instagram profila @progovori.lako.
” Svakoga dana u toku šetnje, imenovala sam svaki automobil koji prođe pored nas ili koji vidimo u toku šetnje. ”Autoooo, brm”. Sa nekih 10-11 meseci, on je zaista i sam prvi put izgovorio ”brm”. To je bila njegova druga reč sa značenjem. Pomislila sam kako je bilo lako, pa samo sam svaki put kada vidim auto to i imenovala. Zar ne bi bilo fantastično kada bi ovo znala svaka mama?! Da ne mora da uradi ništa specijalno, ne mora da kupuje posebne igračke ili knjige, kartice, samo treba da prati dete, ono što ga zanima, da bude prisutna i da iskoristi takve trenutke?
Foto: Progovori lako
Prve tri godine života ključne za govor
Osnivačice stranice „Progovori lako” u razgovoru za roditeljski portal Bebac prisećaju se da su pre deset godina kod logopeda dolazila starija deca. Vremenom se, kažu, ta granica pomerala ka dole zbog isticanja važnosti prevencije i značaja rada sa decom do ispod tri godine.
” Počele smo da radimo sa sve mlađom decom i shvatile da nam se dopada da radimo sa decom koja tek progovoraju. Naše dalje edukacije su išle u tom pravcu. Većina roditelja danas se fokusira na pojavu prvih reči, međutim da bi se one javile, zaista mnogo govorno-jezičkog razvoja treba da se dogodi u toku prve godine života. Isto tako, razvoj govora ne završava se sa pojavom prvih reči.
Foto: Progovori lako
Prve tri godine su ključne u razvoju govora, naročito prvih 12 meseci života. Odatle i naše posebno interesovanje za ovaj period i zato smo odabrale baš progovaranje: jer je ključ u prevenciji! ” istakle su one.
Da, beba kod logopeda – to je OK
Kao što beba prolazi kroz određene etape pre nego što nauči da hoda, prvo mora puziti, sedeti, pa tek onda ustajati, tako i razvoj govora prolazi kroz faze koje se očekuju u tačno određenim vremenskim intervalima. U ovim fazama, kao što su brbljanje, imitacija gestova, očekujemo da će se dete postepeno razvijati. Već od samog rođenja, različita ponašanja mogu ukazivati na potencijalne nepravilnosti u govoru.
” Kada su roditelji edukovani kako da stimulišu razvoj govora na vreme, dakle pre pojave prvih reči, oni deluju preventivno i tom ranom stimulacijom podstiču razvoj govora kako do poremećaja govora ne bi ni došlo. Isto tako, roditelji mogu na vreme da prepoznaju eventualna odstupanja i da na vreme potraže pomoć i na taj način da smanje eventualne posledice.
Kroz naš sadržaj na Instagram profilu, mi stalno skrećemo pažnju na važnost prevencije, na važnost toga da roditelji slušaju svoj instinkt i da se jave stručnjacima na vreme ukoliko imaju bilo koji crv sumnje. Ukoliko niste u pravu možete mirni da odete kući. Sa druge strane, ukoliko vas instinkt nije prevario, na vreme ćete dobiti adekvatnu pomoć ” navodi logoped Ana Živanović.
U razgovoru sa logopedima koje stoje iza stranice Progovori lako saznali smo da roditelji često odlažu dolazak kod logopeda jer se dete etiketira kao lenjo ili stidljivo. Takođe, roditeljima se često prebacuje da kod logopeda vode premalo dete ili da je u pitanju pomodarstvo.
” Ovo su baš rasprostranjene zablude o govoru, koje mogu da navedu roditelje na to da možda ipak ne potraže pomoć na vreme i da to isto dragoceno vreme izgube. Tako da mi kao stručnjaci moramo još mnogo da širimo svest o važnosti prevenicije, a li i da razbijamo rasprostranjenje zablude o govoru ” navode iz Progovori lako gde roditelji mogu imati i individualne konsultacije na kojima ih učimo kako da svakodnevne situacije pretvore u priliku za učenje reči.
Ana i ana mu kao dobre vile za mališane i velika pomoć za roditelje jer omogućavaju da bebe i deca pravilno prate sve faze progovaranja. One su takođe i autori edukacije „Lako do prvih reči” koja je namenjena roditeljima beba do 15 meseci kao podrška na putu progovaranja. U okviru nje njoj roditelji uče šta sve prethodi prvim rečima, koje veštine kod deteta treba da stimulišu da bi do reči došlo na vreme i kako da podstaknu svaku fazu razvoja govora na najbolji mogući način.
Komentari (0)