Zbunjujuće smernice u vezi konzumiranjem ribe
Ako niste sigurni da li je bezbedno jesti morsku hranu tokom trudnoće, niste sami. Ishrana tokom trudnoće može biti zbunjujuća, posebno kada su u pitanju smernice za ribu i morske plodove.
Koje su prednosti i mane konzumacije morskih plodova tokom trudnoće?
Morski plodovi, uključuju ribu i školjke, mogu biti odličan izvor proteina, gvožđa i cinka – ključnih hranljivih materija za rast i razvoj vaše bebe. Omega-3 masne kiseline u mnogim ribama, uključujući dokozaheksaensku kiselinu (DHA), takođe mogu podstaći razvoj mozga vaše bebe.
Iako živa u morskim plodovima nije zabrinjavajuća za većinu odraslih, u trudnoći bi trebalo preduzete posebne mere predostrožnosti.
Koliko se morskih plodova preporučuje?
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) i Agencija za zaštitu životne sredine (EPA), kao i Smernice za ishranu Amerikanaca preporučuju da trudnice jedu od 225 grama do 340 grama različitih morskih plodova i ribe nedeljno, ali one u kojima ima manji nivo žive . To je otprilike dve do tri porcije nedeljno.
Šta je sigurno za jelo?
- Losos
- Inćuni
- Haringa
- Sardine
- Slatkovodna pastrmka
- Pacifička skuša
- Škampi
- Bakalar
- Tilapia
- Som
- Konzervirana lagana tuna ( ipak, ograničite belu (albacore) tunjevinu i odreske od tunjevine na 170 grama nedeljno)
Dodatne smernice za morske plodove tokom trudnoće
Uzmite u obzir ove mere predostrožnosti:
1. Izbegavajte velike ribe grabljivice. Da biste smanjili izloženost živi, nemojte jesti ajkule, sabljarku, kraljevsku skušu ili ribu.
2. Preskoči nekuvanu ribu i školjke. Da biste izbegli štetne bakterije ili viruse, nemojte jesti nekuvanu ribu i školjke, uključujući ostrige, suši, sašimi i ohlađene nekuvane morske plodove sa oznakom nova style, dimljeni los ili ostalu dimljenu ribu ili sušenu ribu koja nije potpuno termički spremljena.
3. Ukoliko putujete i jedete ribu iz lokalnih voda, obratite pažnju na lokalne savete lekara i ginekologa. Ako savet nije dostupan, ograničite ribu iz lokalnih voda na 170 grama nedeljno.
4. Pravilno pripremajte ribu. Većina ribe treba da se kuva na unutrašnjoj temperaturi od 63C. Riba je gotova kada se odvoji na ljuspice i izgleda neprozirno. Kuvajte škampe i jastoga dok meso ne postane biserno i neprozirno. Školjke, dagnje i ostrige kuvajte dok im se ljuske ne otvore. Odbacite sve koje se ne otvaraju.
5. Iako živa može štetiti mozgu bebe u razvoju, nije se pokazalo da jedenje prosečnih količina morskih plodova koji sadrže nizak nivo žive tokom trudnoće izaziva probleme. A omega-3 masne kiseline u mnogim vrstama ribe mogu promovisati zdrav kognitivni razvoj bebe. Sve dok izbegavate ribu za koju se zna da je bogata živom ili kontaminirana zagađivačima, morski plodovi mogu biti redovan deo vašeg plana zdrave ishrane tokom trudnoće.
Koliko porcija ribe smem nedeljno da pojedem?
- Najbolji izbori – jesti 2-3 puta nedeljno
- Dobar izbor – jede se jednom nedeljno
- Riba koju treba izbegavati
Lokalno ulovljenu ribu ne treba jesti više od jednom nedeljno, a potrošačima se savetuje da se za dodatne informacije posavetuju u lokalnom ribarstvu.
Komentari (0)