Prema SZO ni jedno dete ne bi trebalo da bude izloženo rizičnim količinama pesticida. Ljudi koji primenjuju pesticide na usevima, u kućama ili baštama, trebalo bi da budu adekvatno zaštićeni. Roditelji i deca koji nisu direktno uključeni u primenu pesticida trebalo bi da se udalje sa mesta gde se vrši raspršivanje i da ostanu udaljeni neko vreme nakon toga.
Foto: freepik-Racool_studio
Soda bikarbona kao suzbijač pesticida sa voća i povrća?
Šta je mit a šta istina?
- Priprema rastvora: Pomešajte 1-2 kašičice sode bikarbone sa 4 šolje hladne vode.
- Potapanje: Potopite voće ili povrće u ovu smesu i ostavite ih da stoje 5-15 minuta. Ovo će pomoći u omekšavanju i uklanjanju nekih površinskih pesticida.
- Pažljivo trljanje: Blago trljajte voće i povrće četkom ili rukama kako biste uklonili preostale pesticide. Ovo je posebno korisno za voće i povrće sa tvrđom kožicom kao što su jabuke ili krastavci.
- Isprati temeljno: Nakon potapanja i trljanja, isperite voće i povrće pod mlazom hladne vode kako biste uklonili preostalu sodu bikarbonu i pesticide.
@dr.joshcorn Baking soda and water can remove pesticide residues from fruits and vegetables! #naturalmedicine #eatyourvegetables #naturopathicdoctor #organicfood #naturopathicmedicine #nutritionaltherapy ♬ original sound – Dr. Josh Corn, ND
Neke druge metode koje takođe možete uspešno primeniti
Pranje, guljenje, sušenje i kuvanje
Prema jednom istraživanju pokazalo se da je guljenje efikasno u smanjenju kontaminacije pesticidima, dok pranje i/ili potapanje u vodi, kao i duže vreme kuvanja, takođe mogu smanjiti rizik od izloženosti pesticidima. Kuvanje posebno smanjuje rizik od dugotrajne izloženosti pesticidima, a neke studije su pokazale da različite metode kuvanja mogu značajno smanjiti prisustvo pesticida.
Foto: freepik-rawpixel.com
Voće i povrće možete prethodno testirati na prisustvo pesticida. Jedna metoda je da kupite kućni test set, koji možete pronaći na internetu ili u nekim prodavnicama za unapređenje doma ili baštovanstvo.
Važno je napomenuti da ove metode možda nisu 100% tačne i uvek je najbolje kupiti organsko voće i povrće kad god je to moguće kako biste smanjili izloženost pesticidima. Takođe je važno temeljno oprati sve proizvode, čak i ako su organski, kako biste uklonili prljavštinu ili bakterije koje mogu biti prisutne.
Ministarstva poljoprivrede treba da osigura da voćari i povrtari poštuju dobre poljoprivredne prakse, uključujući mešanje pesticida i vreme pre berbe. Takođe je potrebno promeniti percepciju proizvođača i potrošača o ulozi pesticida u proizvodnji voća i povrća. Neophodno je razviti i rasprostraniti smernice za dekontaminaciju ostataka pesticida nakon berbe, posebno na nivou potrošača. Dugotrajna izloženost ostacima pesticidim može dovesti do problema sa reprodukcijom, bolesti kao što su rak, hipertenzija, dijabetes, gojaznost, bolesti bubrega i jetre.
Komentari (0)