Stručnjaci savetuju da pažljivo birate pribor za hranu zbog opasnih materija koje mogu da migriraju iz posuđa i pribora za jelo. „Pepko” povlači 17.000 plesni jer sadrže materije opasne po zdravlje. Ispitivanje se vrši na malim i slučajnim uzorcima, zbog čega je Ministarstvo zdravlja ovlastilo određene laboratorije za dodatna ispitivanja.
Foto: freepik-fentonroma143
Više od 17.000 silikonskih kalupa marke „Pepko” se povlači sa tržišta, jer je tržišna inspekcija u njima utvrdila dve supstance opasne po zdravlje. Stručnjaci pretpostavljaju da je profit glavni razlog što su u njima pronađene opasne materije.
” Postoji mogućnost, zbog pojeftinjenja proizvoda, da se neki delovi recepture zamene drugim koji ispunjavaju kategoriju jeftinosti, ali sa druge strane ne zadovoljavaju zdravstvene i bezbednosne aspekte. Tako da ova analiza hemijskog sastava uvoznih komponenti i proizvoda izuzetno je važno, kaže prof. Ivanka Popović sa Tehnološko-metalurškog fakulteta.
Iako smo tražili objašnjenje od proizvođača, nismo ga dobili. Svaki proizvod koji uđe u našu zemlju mora da bude pregledan od strane granične sanitarne inspekcije. Testiranje se vrši na malim i slučajnim uzorcima.
Potrebno je dodatno testiranje
Zbog toga je Ministarstvo zdravlja ovlastilo određene laboratorije za dodatna ispitivanja. U ovoj laboratoriji se simuliraju uslovi stvarne primene proizvoda i meri koncentracija štetnih elemenata, a zatim se upoređuje sa maksimalno dozvoljenim vrednostima koje su definisane Pravilnikom o predmetima opšte upotrebe.
” Ako proizvod pokazuje veću vrednost da je neki element ili supstanca migrirala, takav proizvod se smatra neispravnim. To ne znači da je toksičan za ljude. Maksimalne dozvoljene vrednosti su dizajnirane tako da se ova supstanca ili element unese na nivou te vrednosti tokom celog našeg života, ali i da ne izaziva bolest, objašnjava Gordana Vraštanović Pavićević iz laboratorije za ispitivanje hrane.
Evropska agencija za hemikalije je početkom januara obnovila listu materijala i supstanci sa ozbiljnim rizikom po zdravlje ljudi. Melamin je takođe na listi od 10.000 supstanci. U studiji iz 2008. godine u Kini, ova supstanca je pronađena u hrani za bebe, a šest beba je umrlo, a na hiljade se ozbiljno razbolelo.
” Melanim može da migrira iz određenog posuđa i pribora za jelo. Utvrđeno je da melanom može štetno da utiče na razvoj i neurološke funkcije i rast, upozorava Vraštanović Pavićević.
Savet stručnjaka je da pažljivo birate posuđe – da izbegavate posuđe sa lakiranim površinama, ofarbano iznutra, ali i da uvek pogledate uputstvo za upotrebu, jer je ono uvek tu sa razlogom.
Komentari (0)