Foto: Shutterstock

Carski rez: Porođaj carskim rezom i šta sve treba da znate

Izvor: Bebac

Šta je to carski rez?

Carski rez (lat. sectio caesarea) je hirurški zahvat koji podrazumeva pravljenje reza na trbuhu i na materici i porođaj vaše bebe kroz taj rez. Može biti planiran, kada se unapred zna da postoji nemogućnost vaginalnog porođaja, ili hitan, kada u toku porođaja dođe do pojave komplikacija zbog kojih je suviše opasno završiti porođaj vaginalnim putem.

porodjaj carskim rezom
Foto: Shutterstock

Procenat trudnica koje se porode carskim rezom kreće se oko 30% kod nas, i raste tokom proteklih godina. Carski rez je operacija kod koje se otvara trbušna šupljina, i zbog toga kao način završavanja porođaja nosi veći rizik po trudnicu od vaginalnog porođaja, veća je mogućnost pojave infekcije, jakog krvarenja, povreda unutrašnjih organa, tromboembolije, itd. Takođe se duže ostaje u bolnici nego posle vaginalnog porođaja.

Zašto se radi planirani carski rez?

Indikacije za planirani carski rez su:

  • prethodni jedan carski rez sa vertikalnom incizijom materice (tzv. klasičnicarski rez) ili dva ili više carskih rezova sa horizontalnom incizijom materice. Ako ste imali jedan carski rez, sledeći porođaj još uvek može biti vaginalnim putem;
  • operacije na materici (operacije mioma, pregrada itd);
  • trojke ili više dece u materici;
  • makrozomija, ili velika beba u kombinaciji sa vašom malom karlicom.
  • placenta praevia ili prednjačeća posteljica;
  • karlična prezentacija ploda (beba prednjači karlicom ili nožicama, a ne glavicom) kod prvorotke ili kosi ili poprečni položaj ploda;
  • stanje bebe koje može biti pogoršano vaginalnim porođajem;
  • infekcija (HIV, HPV, genitalni herpes).

Zašto se radi hitan carski rez?

– Grlić se ne otvara, glavica se ne spušta, ukratko porođaj ne napreduje.

– Srčani tonovi ploda ukazuju da je kondicija (stanje) bebe takva da ne može više izdržati nastavak vaginalnog porođaja.

– Pupčanik se provukao pored glavice u spustio u vaginu, čime je onemogućeno adekvatno snabdevanje bebe kiseonikom (prolaps pupčanika).

– Prevremeno odlubljivanje posteljice, koja smanjenjem površine pričvršćene uz matericu smanjuje dotok krvi do bebe, i pojavom krvarenja koje preti da ugrozi stanje trudnice.

– Drugi razlozi koji onemogućavaju normalan vaginalni porođaj.

hitan carski rez
Foto: Shutterstock

Kakva je priprema za carski rez?

Vaš ginekolog će sa vama prvo obaviti razgovor da li je neophodno da se radi carski rez i zašto. Potrebno je da imate svu potrebnu dokumentaciju (lična karta, zdravstvena knjižica, krvna grupa i Rh faktor itd.), te laboratorijsku pripremu.

Pregledaće vas internista da bi se ustanovilo da li je vaše stanje takvo da možete podneti operaciju, a zatim vas pregleda anesteziolog s kojim ćete se dogovoriti kakvu vrstu anestezije možete dobiti – opšta anestezija, u kojoj spavate za vreme operacije, ili regionalna (epiduralna ili spinalna) analgezija, gde ste budni za vreme trajanja operacije.

U SAD se preko 95% carskih rezova izvodi u regionalnoj anesteziji. Kod nas je taj procenat značajno manji, ali raste iz godine u godinu.

Pre opereacije, postavi se kateter u mokraćnu bešiku, dobijate anesteziju i operacija počinje.

Kako se izvodi carski rez?

Postoji više tehnika kojima se radi carski rez. Danas, većina operatera radi horizontalni rez na koži (tzv. bikini rez), dok se uzdužni rez radi samo kod izuzetno hitnih slučajeva ili slučajeva gde se očekuju komplikacije. Nakon presecanja kože, presecaju se tkiva po slojevima do materice, uz razmicanje prednjih trbušnih mišića.

Na materici se pravi poprečni niski rez, prokidaju plodovi ovojci i vadi dete, koje se predaje babici i pedijatru. Odmah nakon obrade novorođenčeta i pregleda pedijatra, kod žena kojima se carski rez radi u spinalnoj anesteziji, dete se pokazuje mami.

operacija carski rez
Foto: Shutterstock

Sledi vađenje posteljice, pregled i polako se zatvara materica, i prednji trbušni zid po slojevima. Nakon završetka operacije, porodilja se premešta na odeljenje intenzivne nege.

Da li ću dobiti lekove protiv bolova posle carskog reza?

Naravno. Ako je carski rez rađen u epiduralnoj ili spinalnoj analgeziji, nećete osećati bolove sledećih 12 sati, jer anesteziolog daje lekove protiv bolova već pri završetku anestezije. Kada počnete osećati da možete da pokrećete noge, biće vam dat neki od analgetika da pokriju bolove. Ako je rađen carski rez u opštoj anesteziji, po prestanku anestezije počinjete da dobijate lekove protiv bolova u sledećih nekoliko dana.

Kako teče oporavak u prvih par dana nakon carskog reza?

U slučaju da nakon dolaska kući dobijete povišenu temperaturu, počne crvenilo i otok rane, pojavi se bilo kakva sekrecija na ranu ili popusti konac i rana počinje da se otvara, obavezno se javite nadležnom ginekologu.

Neposredno posle anestezije i u sledećih 24 sata možete osetiti muku, nelagodnost, čak može da se javi i povraćanje. Ako se to desi, vaš lekar će vam dati lekove protiv takvih tegoba. Bolovi su u prvih 24 časa značajno intenzivniji, tako da ćete svakako dobijati analgetike. Već sutradan, bolovi se smanjuju na podnošljivu meru i bez lekova, mada slobodno tražite lekove ako postoje bolovi.

Prvih dan-dva ste pod intenzivnim nadzorom, redovno se kontrolišu pritisak i puls, kakav je trbuh, koliko krvarite, doneće vam bebu da je vidite, da se upoznate i da počnete da je dojite. Dojiti možete sa strane, tako da ne ugrožavate ranu na trbuhu.

Rana je bolna prvih 24 časa, a kasnije to prelazi u osećaj nelagodnosti i zatezanja. Naročito je bolno kašljanje ili kijanje, ali se nemojte bojati da će rana „pući” zbog toga što ćete se nakašljati. To se neće desiti, ali je osećaj neprijatan, tako da kada kašljete ili kijate svojim rukama ili jastukom pritisnite mesto rane na trbuhu da bi vam bilo lakše.

oporavak posle carskog reza
Foto: Shutterstock

Nakon 24 časa počinju prvi pokreti i polako ustajete iz kreveta, naravno uz pomoć sestre. Creva su lenja nakon operacije, tako da ćete osetiti nakupljanje gasova u trbuhu, što može rezultirati nadutim trbuhom. Vaš će lekar proceniti da li je potrebno da se daju lekovi za pospešivanje rada creva, ili će tegobe proći spontano.

Prvih dva dana imate nadoknadu tečnosti putem infuzija, nakon toga se vadi urinarni kateter, počinjete spontano mokriti, i polako unositi hranu. Prvo sokovi, čajevi, zatim kašasta hrana i keks, a nakon toga redovna ishrana.

Nakon 4-5 dana ćete biti otpušteni iz bolnice, a 7-10 dana nakon operacije treba da se javite na skidanje konaca. Prva kontrola kod ginekologa je za mesec dana.

Količina vaginalnog krvarenja se smanjuje iz dana u dan. Vaginalni iscedak ili lohije postaju sve bistrije, kretaćete se sve slobodnije, mada se nemojte ustručavati da nosite pojas za pridržavanje gtrbušnih mišića. Uspostavlja se redovna laktacija, dojite svoju bebu i uživajte u njoj.

Da li ću moći da se krećem kada dođem kući posle carskog reza?

Koliko god da je bitno da se odmarate po dolasku kući iz bolnice, toliko je bitno da se redovno krećete. Time ubrzavate zaceljivanje rane, ukupni oporavak, a sprečava se nastanak ugrušaka u krvnim sudovima. Nemojte, s druge strane, preterivati u kretanju, jer su mišići još slabi i treba im postepeno navikavanje na napore. Nemojte dizati ništa teško, sem vaše bebe, u sledećih šest nedelja. Nakon pregleda ginekologa kroz mesec dana biće vam rečeno da li možete da počnete sa vežbama i koliko intenzivno. Takođe, kao i kod vaginalnog porođaja, seksualni odnosi se ne preporučuju u prvih šest nedelja.

Kako izgleda ožiljak posle carskog reza?

Najčešće se danas radi horizontalni rez („bikini” rez) na trbuhu, kada se radi carski rez. Prvih par dana rez je blago iznad nivoa kože, nešto tamnije boje nego okolna koža, može postojati blago crvenilo ivica rane. Dužina reza je obično do 15-tak centimetara, ali je njegova postavka nisko iznad pubične kosti i ispod nivoa gaćica ili kupaćeg kostima, tako da se neće primetiti ni na plaži.

oziljak od carskog reza
Foto: Shutterstock

Tokom prvih par meseci ožiljak polako bledi, stapa se sa bojom okolne kože, mada se kod nekih žena može javiti tzv. keloid, odnosno preterani razvitak ožiljka, kada je on iznad nivoa kože, zadebljan, često tamnije prebojen.

Kakve su mi šanse da se porodim vaginalno, ako sam prethodno imala carski rez?

Ako ste prethodno imali jedan carski rez, postoji verovatnoća da se možete poroditi vaginalnim putem u sledećoj trudnoći. Naravno, to zavisi od više faktora, prvenstveno od toga zašto je rađen prvi carski rez. Ako ste, na primer, prvi carski rez imali kao planirani zbog karlične prezentacije, postoji opcija da se porođate vaginalno.

 

Međutim, ako ste prvi put se otvorili dovoljno, a tri sata se nije spustila beba, a bila je dobro postavljena, i vama je na kraju urađen carski rez kod bebe od 3000 g, onda je verovatnoća da ćete se sada vaginalno porođati veoma mala. Naravno kod žena kod kojih je carski rez rađen zbog osnovne bolesti koja postoji i sada, u drugoj trudnoći, i ovaj put će biti urađen carski rez.

U svakom slučaju, odluku o tome da li možete krenuti u vaginalni porođaj nakon prethodnog carskog reza donosi vaš ginekolog.

Može se desiti da krenete u vaginalni porođaj, te da se odluči ipak porođaj završiti carskim rezom, mada se smatra da oko 60-80% žena kod kojih je odlučeno da se proba vaginalni porođaj nakon carskog reza, se porodi vaginalnim putem.

Moguća komplikacija u ovoj situaciji je ruptura ili prskanje materice, koja je veoma retka, ali izuzetno opasna po majku i bebu.

Kako da znam da li mogu da se porađam vaginalno nakon carskog reza?

Neki od kriterijuma za vaginalni porođaj nakon carskog reza:

  • imali se prethodno jedan carski rez, rađen donjom poprečnom incizijom. Ako je bilo više carskih rezova ili je jedan rađen uz „T” otvaranje materice, ne pokušava se vaginalni porođaj;
  • da ne postoji suženje karlice ili njen izmenjen oblik;
  • da nije bilo operacija na materici;
  • da ne postoje bolesti ili stanja kod vas koja povećavaju opasnost od vaginalnog porođaja;
  • da ne postoje stanja koja sada ugrožavaju vašu bebu.

Kakva je korist od vaginalnog porođaja nakon porođaja carskim rezom?

Kao prvo, izbegavate operativni zahvat koji sam po sebi nosi rizik. Zatim, rizik carskog reza kao načina završavanja porođaja, gde su moguća intenzivna krvarenja, ponekad je potrebna i transfuzija, a veoma retko ženi je u toku operacije neophodno odstraniti matericu zbog komplikacija koje se razvijaju.

Rizik od nastajanja infekcije i komplikacija iste, duži boravak u bolnici, oporavak sa više nelagodnosti, su sve razlozi zbog kojih treba da razmišljate o vaginalnom porođaju iako ste prethodno imali carski rez. Treba da znate da se svakim carskim rezom povećava rizik od nastajanja prednjačeće posteljice (placenta praevia) ili urasle posteljice (placenta acreta), koje dalje mogu komplikovati porođaj.

vaginalni porodjaj posle carskog reza
Foto: Shutterstock

Koji su rizici vaginalnog porođaja nakon prethodnog porođaja carskim rezom?

Čak iako nema prepreka za vaginalni porođaj nakon porođaja carskim rezom, postoji rizik (manji od 1%) da dođe do rupture, odnosno prskanja materice na mestu ožiljka od prethodne operacije. Takva komplikacija ugrožava život i vas i vaše bebe, može dovesti do veoma obilnih krvarenja i nedostatka kiseonika za bebu dok je još u vašem stomaku.

Danas se smatra da ukoliko je trudnica imala prethodni carski rez, ne indukuje se porođaj, a treba biti veoma obazriv sa stimulacijom sintocinonom u vaginalnom porođaju. Novije studije ukazuju da je bolje uraditi planirani carski rez kod prethodnog porođaja carskim rezom, nego dočekati da se trudnica izdilatira preko 6-7 cm, te da se onda ide na hitan carski rez.

Ukoliko nosim blizance, da li moram ići na carski rez?

Puno faktora utiče na način završavanja porođaja kod blizanačke trudnoće. Prvenstveno na to utiče položaj, odnosno prezentacija dece u materici.

1. Kod oko 40% trudnica sa blizanačkom trudnoćom, oba deteta su postavljena glavicom prema izlazu iz materice. U ovakvim slučajevima, većina ginekologa će se odlučiti da krene u vaginalni porođaj, naravno ukoliko ne postoji drugi razlog koji sprečava vaginalni porođaj (velike bebe, uska karlica, nejednak rast dece itd.).

2. Kada je prva beba (ona koja je bliža materičnom izlazu) postavljena karlicom, a druga glavicom, radi se planirani carski rez, zbog opasnosti od međusobnog zaglavljivanja beba.

3. Obe bebe karličnom prezentacijom je slučaj koji se individualno rešava od strane ginekologa koji vodi porođaj.

4. Prva beba glavicom, a druga karlicom ili nogama, najčešće nije prepreka za vaginalni porođaj.

blizanci carski rez
Foto: ShutterstockNaravno, ukoliko nosite više od dva deteta, trojke ili četvorke, sigurno će se raditi carski rez.

Morate znati da postoji mogućnost da, iako ste prvu bebu rodili vaginalno, druga može zahtevati završavanje porođaja carskim rezom. To se dešava češće kod blizanačkih trudnoća gde je prva beba glavom, a druga nije, ako se druga beba postavi poprečno i ne može se vaginalno poroditi.

Ako nosim blizance i porađam se vaginalno, po čemu se razlikuje moj porođaj od porođaja trudnice sa jednom bebom?

Vaginalni porođaj blizanačke trudnoće nosi određene rizike koji su veći nego kod jednoplodne trudnoće. Veći je rizik od prolapsa pupčanika, prevremenog odlubljenja posteljice, naročito nakon izlaska prve bebe, kao i većeg posleporođajnog krvarenja.

Kad budete primljeni u porodilište, biće urađen ultrazvučni pregled da se utvrdi položaj blizanaca. Ukoliko su obe bebe glavom, verovatno će biti preporučen vaginalni porođaj. Kada je prva beba (ona koja je bliža materičnom izlazu) postavljena karlicom a druga glavicom, radi se planirani carski rez, zbog opasnosti od međusobnog zaglavljivanja beba. Obe bebe karličnom prezentacijom je slučaj koji se individualno rešava od strane ginekologa koji vodi porođaj. Prva beba glavicom a druga karlicom ili nogama, najčešće nije prepreka za vaginalni porođaj.

Ako ste krenuli u vaginalni porođaj, priprema za porođaj se ne razlikuje od pripreme trudnice sa jednoplodnom trudnoćom (otvaranje istorije, klizma, tuširanje, smeštaj u krevet). Kontrakcije postaju sve jače, i dok dođe vreme za napinjanje, bićete okruženi čitavim timom lekara i medicinskih sestara koji su spremni za vaš porođaj. Babica, akušer, dva pedijatra (po jedan za svaku bebu), anesteziolog, pedijatrijske sestre, sada čekaju izlazak prve bebe. Nakon rođenja prve bebe, akušer vas pregleda da bi utvrdio položaj i prednjačeći deo druge bebe. Ukoliko su to glava ili karlica, prokida se vodenjak druge bebe i kreće porođaj drugog deteta.

blizanci vaginalni porodjaj
Foto: Shutterstock

Ako se pri pregledu vidi da druga beba stoji popreko, odlučuje se da se porođaj završi carskim rezom. Rođenje drugog blizanca dešava se najčešće u nekoliko minuta od prvog, ali se može tolerisati i do pola sata. Naravno, samo ako monitoring srčanih tonova drugog blizanca to dozvoljava. Ako akušer proceni da srčani tonovi drugog blizanca ne dozvoljavaju dalje čekanje, uradiće hitan carski rez.

Kako izgleda carski rez kod blizanačke trudnoće?

Carski rez se, u suštini, ne razlikuje kod jednoplodne i blizanačke trudnoće. Prisutan je veći tim lekara i babica, zbog prihvatanja dva deteta, ali je ostalo uglavnom isto.

Kako teče oporavak nakon blizanačkog porođaja?

To naravno zavisi od toga da li ste se porodili vaginalno ili carskim rezom. Zajedničko je, međutim, za oba načina porođaja da su novorođenčad kod blizanačke trudnoće češće manja veličinom, da se trudnice sa blizancima često porađaju pre termina, što je praćeno nezrelošću beba i potrebom za njihovim smeštajem u intenzivnu negu itd., zbog čega je veća verovatnoća da ćete ostati nešto duže u bolnici nakon blizanačkog porođaja.

Prava razlika je tek nakon dolaska kući. Prikupite svu moguću pomoć koja vam je dostupna! Neko će morati biti pored vas kod svakog podoja, presvlačenja, kupanja – skoro stalno!

Ali pogled na vaše bebe kada posle podoja slatko utonu u san jedna pored druge, otkloniće sve sumnje da li vam je to u životu baš bilo neophodno.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (173)

  1. Dobar dan imam pitanje, imala sam 1prirodni porodjaj,
    zatim drugi koji je bio hitan carski samo sto sam usla u sedmi mesec, nakon dve godine sam ostala trudna i sada 1 novembra treba da se porodim carskim rezom, da li treba vise da se krecem kao i kod prirodnog porodjaja u devetom mesecu ili treba da odmaram? Primetila sam da kada se vise krecem pocne da me boli oziljak ili ti rana od prvog carskog reza

    0
  2. 0

    Zdravo imam jedno pitanje imam 4 sina sve prirondno su Rogjendan a sad Sam trudna8 meseci dali mogu carski Rez ☺️

    4
  3. Procitala sam sve komentare ok su svako je svoje misljenje izneo i postujem. Ja iza sebe imam 3 prirodna porodjaja stim da je na trecem nastala duskus hernija i 9 meseci posle porodjaja zavrsim na operacij diskus hernije. Sada 6 godina posle operacije trudna sam i ovaj put idem na carski pa neznam sta da je. Ja one bolove u ledjima posle prirodnig porodjaja nemogu da podnesem vise.

    15
  4. Pozdrav mame ili buduce mame ,da li se neka susrela sa slicnim problemom…Zakazan mi je carski rez 25. sada za koji dan ,24 mi je prijem u bolnicu gde traze test na kovid 19… problem je u tome sto sam ss bas sada prehladila nemam culo mirisa ,imala sam temperaturu dva dana 37 sa 3 ,i vise nemam… samo mi je nos zapusen.. kako to sada ide ,ako budem pozitivna ,da li ce me uopste poroditi taj dan i kako i sta?

    26
  5. Pozdrav,mame…Evo da podelim svoje iskustvo sa vama,jer sam prva citale sve komentare pre porodjaja…Porodila sam se carskim rezom pre mesec dana u spinalnoj anesteziji,od pocetka sam zelela carski,a na kraju se ispostavilo da tako ipak mora jer je mališa bio okrenut karlicno od pocetka.Porodjaj je trajao sve ukupno nepunih 40min,bilo kakvu vrstu bola nisam osetila do trenutka kad je prestala anestezija da deluje,i to ukupno 10 min do leka protiv bolova,i kad sam trebala da ustanem,cetvrti dan sam dosla kuci i cistila istu,a peti sam vec otisla do frizera da operem kosu,tako da bih jos stotinu dece mogla ovakvim putem da rodim,a oziljak jako nisko odradjen tako da ga i ne vidim..

    38
    • pozdrav,jedno pitanje da li ukoliko vi zelite carski rez a ne prirodnim putem to vas doktor ispostje? ja imam veliki strah od porođaja i zelela bi carski rez.

      21
  6. Prvi porođaj carski, prekoračenje termina 7 dana, nisam se otvarala ni pored indukcije, ni pored bušenja vodenjak, dečko nije hteo napolje. Sreća moja pa sam primala epidural jer je sve to čekanje uz kontrakcije trajalo nekih 24h. Na kraju je usledio carski uz spinalnu, mališa od 4020g, sjajno prošlo, oporavak super. Sada ponovo čekam dečaka i nadam se carskom, jer je to oko jačine mišića grlića izgleda nasledno. Jer je moja majka i samnom i sestrom imala taj problem(mene oživljavali), pa onda ja sa malcem i na kraju moja sestra sa njenom maleckom, a pritom je forsirali prirodno, pa joj sekli grlić, dete izvlačili vakumom, dobilo hematom na glavi, još je morala i na reviziju, i posle dobije infekciju. Tako da želim agoniju da izbegnem.

    18
    • Nisam ranije pisala, ali da završim priču. 19.11. Je rođen i drugi mališan carskim rezom, ali nekih 10 dana pre termina, nije imao ni naznake da će uskoro izaći a pošto je krupna beba šavovi od predhodnog carskog na matericu su se dosta istanjili. Tako da je morao glavonja ranije napolje. Sve je prošlo u najboljem redu, brzo smo došli kući. Oporavak takođe nije dugo trajao(rana je malo zatezala do skidanja konaca, posle sam već mogla sve).
      Pozdrav od nas, i za sve koji se plaše, carski rez jeste operacija ali je sjajan način da se mučan porođaj lako okonča i bez mogućih komplikacija kad je takav porođaj u pitanju a i beba bude super, apsolutno joj ništa ne smeta 😁

      9
      • Zdravo Biljana , interesuje me , posto nigde ne mogu naci tu temu . Sa mnom je slicna situacija . Doktor mi je u ponedeljak na kontroli isto to rekao . Pa sledeceg ponedeljka idem opet na kontrolu . Kako ste se vi osecali ? Da li ste imali zatezanje oko oziljka , neke tegobe ? Ili vam je doktor samo to rekao na kontroli ? 😊 Ja sam se malo uplasila , pa mi znaci iskustvo nekoga ko je prosao kroz slicnu situaciju. I da , to icigledno nista ne remeti na sledecem carskom ? 😊

        4
  7. drage mame imam jedno pitanje posto mi prethodna trudnoca bila prirodnim putem a beba velika 4.500g mnogo sam se namucila i pukla na 4 mesta a ja sam se mnogo ugojila i bilo mi jako tesko…da li se moze zakazati carskj rez ??

    26
  8. Drage mame, porodila sam se CR jer je lekar tako savetovao zbog velikog mioma koji sam imala. Na stranu vrlo tezak oporavak i komplikacije sa bebom jer je bila na respiratoru i dan danas posle godinu i po mi nedostaje da cujem prvi plac i zagrlim svog sina. Ukoliko procedura medicinski nije opravdana nema razloga da molite lekare za CR jer nije prirodan porodjaj, a praznina vezana za taj dogadjaj ostaje. Legnete kao trudnica, a probudite se kao mama, a nicega se ne secate. Niko o tome ne govori.

    105
    • Posle godinu i po dana koje si provela sa svojim detetom gajeci ga, hraneci, mazeci…. ti i dalje razmisljes o tome?! Izvini, ali ja te uopste ne razumem. Valjda je najbitnije da se sve zavrsilo dobro, to sto si propustila taj trenutak potpuno je nebitno u poredjenju sa godinama u kojima ces gledati svoje dete kako raste, i moci da ga zagrlis kad god pozelis. Me znam zasto zene patetisu oko sitnica kad je sustina mnogo bitnija.

      162
  9. Zdravo mame,evo da podelim svoje iskustvo sa vama. Blizanacka trudnoca,zavrsena carskim rezom u 36-oj nedelji. Bebe vise nisu imale mesta i dovoljno kiseonika i uradjen je hitan cr. Opsta anestezija. Probudila sam se posle sat vremena,bolovi prisutni,ali ok, recimo kao jaci menstrualni bolovi i upala misica. Sutradan sam ustala,setala od kreveta do vc-a. Prekosutra vec setnja po hodniku. Svakim danom sve lakse. Iz bolnice sam izasla 5-i dan,sa koncima sam vec 7-i dan vozila kola. Posle 10 dana izvadjeni konci i sve sto je bilo neprijatno,malo zatezanje,prolazi. Evo sada je proslo skoro godinu dana od porodjaja, rez me ne boli, samo iznad i ispod reza 2cm ne osecam kozu. Ali i to ce proci 😊 Tako da ne bojte se,zene,mi smo hrabre!

    46
  10. Drage mame,kada pričamo o carskom rezu da li je neka imala rvp(prijevremeno prsnuće vodenjaka)strašno me to nervira što nigdje to ne mogu naći,kao da sam ja jedina što je to doživjela,ja sam zbog toga otišla na carski rez,jer sam se bojala da će biti veliki rizik najviše za bebu.Bila bih srećna kad bi bila otvorena tema na bebcu ili bilo gdje da podijelimo iskustva

    14
  11. Drugi carski rez prosao bez problema. Dosla sam u porodilište dan ranije i to je bilo najgore u porodilištu jer su nas smestili u sobu preko puta porodjajne sale. Još uvek mogu da cujem krike i zapomaganje onih žena u sali. A ja bez ikakvih bolova nadjoj se na stolu, probudila se bez konfuzije. Rana boli, odmah injekcija. Najgori trenutak je prvo ustajanje, ali mislim da je i taj intenzitet bola manji od porodjajnog. Posle je zatezala rana, ali sam koračala. I žene koje su se porodile prirodno isto su imale bolnu ranu. Sve u svemu, moje mišljenje, ŽIVEO CARSKI REZ!

    109
  12. Ja sam imala hitan carski rez, pošto je bebac krenuo nožicama. Međutim, doktori su čekali da se beba okrene, i posle 2-3 sata ipak su uradili carski. Bolovi su bili užasni, i dan danas, posle 6 meseci, me boli stomak, ali vredelo je svakako 🙂

    17
  13. Da li neko ima iskustva sa porodjajem a da je prethodno imao konizaciju grlica materice? Da li to podrazumeva carski rez?
    Moja dr. mi jos nije rekla nista na temu porodjaja, prirodno/carski. Ja imam 28 godina, u petom mesecu sam, nosim decaka, beba i posteljica su malo nisko, mirujem uglavnom i pijem Utrogestan 200mg dva puta dnevno. Duzina grlica mi je 30mm. Konizaciju sam imala pre pet godina.

    7
    • Meni ce sada zakazati carski rez, jedan od razloga je i prethodna konizacija grlica, ali je meni radjena pre godinu dana, a prethodni carski sam imala pre dve godine, tako da je to samo dodatni razlog. Mozda ti i neces morati obzirom da je konizacija radjena pre 5 godina. Svakako pitaj dr, nista ne kosta..trebalo bi da ti kaze, kako bi se koliko toliko spremila..psihicki

      1
  14. Ja sam imala carski rez prvi put. Moj sin je bio 5,085kg. Drugi carski rez takodje (curica) ona je bila 4,865kg. Znaci velike bebice. Htjela sam prirodno sve da se odvija ali doktor je preporucio carski. Bilo mi je krivo ali slusala sam ipak profesionalca i hvala Bogu. Nekad nije bas onako kako planiramo i zelimo. Vazno je da se sve uredu zavrsi i za bebu i za majku.

    25
  15. Radjen mi je carski rez pre 18 meseci, ne bas mojom zeljom vec zbog preke potrebe… imala sam gestacijski dijabetes i pritisak, dijagnozu macrosomia foetti fetali (velika beba sa velikom glavom, na rodjenju imao 4 kg, 38cm obim glave i 58cm dugacak) karlicnu prezentaciju ploda i dr koji me poradjao nije hteo da cuje za prirodan porodjaj… najgore mi bilo budjenje iz anestezije i ustajanje iz kreveta, imala sam utisak kao da silazim sa neba… da ne pominjem babice koje nisu znale po 8 sati da nas obidju u smeni…

    11
  16. Moram da dodam: i jedan i drugi porođaj ima svoje prednosti i mane. Prirodnim putem imaš bolove tokom porođaja, carskim rezom nemaš. Oporavak posle prirodnog porođaja je brži, posle carskog je sporiji. Ne može i jare i pare 😊😊😊

    50
    • Sve je individualno. Ja sam se od prirodnog oporavljala 6 meseci. Nisam mogla da se otvorim, od prve kontrakcije do porodjaja- 24h. Beba se zaglavila, skakali mi po stomaku, beba izasla sa povredama, trecina posteljice ostala, dobila sepsu, infekcije, niko nije hteo da me primi na lecenje – Betanija: proslo je vise od mesec dana, dom zdravlja: vi ste porodilja obratite se Betaniji… Znaci punih 6 meseci zdravstvenih problema posle prirodnog porodjaja, sa bebom sam bila bas malo zbog lekara, pregleda, intervencija itd. Bukvalno je sve individualno. Neko prodje na prirodnom kao car a neko kao ja, isto vazi i za carski.

      3
  17. Hajde i ja da podelim svoje iskustvo 😊 beba je bila 4200, moje karlične mere male, bebi omotana pupčane vrpca dva puta oko vrata, prešla sam termin dva dana očekivajući prirodan porođaj. Lekar mi uveče govori da dođem sutra na odeljenje i da će mi prekosutra uraditi carski rez. Ja dolazim ujutro, priključuju me na CTG koji pokazuje strašne kontrakcije, a meni ništa. Doktor viče: Spremite trudnicu za hitan carski rez. Osoblje je bilo stvarno ljubazno, bez ikakvih bolova našla sam se u operacionoj sali. Doktor je doslovno ovo rekao: Ajde, Jelo, udahni tri puta, pa da završimo posao. Budim se u sobi intenzivne, sestre mi saopštile da sam dobila ćerku, posle sat vremena sam je i upoznala. Bolovi nakon operacije su naravno prisustni, ali sve se da korigovati, leškariš, primaš boce.. Sada sam opet trudna, termin u januaru, bila bih presrećna kada bi porođaj bio približan ovom. Izvinite na dugom postu, nekome će koristiti 😊😊😊😊

    60

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je to carski rez?

Carski rez (lat. sectio caesarea) je hirurški zahvat koji podrazumeva pravljenje reza na trbuhu i na materici i porođaj vaše bebe kroz taj rez. Može biti planiran, kada se unapred zna da postoji nemogućnost vaginalnog porođaja, ili hitan, kada u toku porođaja dođe do pojave komplikacija zbog kojih je suviše opasno završiti porođaj vaginalnim putem.

porodjaj carskim rezom
Foto: Shutterstock

Procenat trudnica koje se porode carskim rezom kreće se oko 30% kod nas, i raste tokom proteklih godina. Carski rez je operacija kod koje se otvara trbušna šupljina, i zbog toga kao način završavanja porođaja nosi veći rizik po trudnicu od vaginalnog porođaja, veća je mogućnost pojave infekcije, jakog krvarenja, povreda unutrašnjih organa, tromboembolije, itd. Takođe se duže ostaje u bolnici nego posle vaginalnog porođaja.

Zašto se radi planirani carski rez?

Indikacije za planirani carski rez su:

  • prethodni jedan carski rez sa vertikalnom incizijom materice (tzv. klasičnicarski rez) ili dva ili više carskih rezova sa horizontalnom incizijom materice. Ako ste imali jedan carski rez, sledeći porođaj još uvek može biti vaginalnim putem;
  • operacije na materici (operacije mioma, pregrada itd);
  • trojke ili više dece u materici;
  • makrozomija, ili velika beba u kombinaciji sa vašom malom karlicom.
  • placenta praevia ili prednjačeća posteljica;
  • karlična prezentacija ploda (beba prednjači karlicom ili nožicama, a ne glavicom) kod prvorotke ili kosi ili poprečni položaj ploda;
  • stanje bebe koje može biti pogoršano vaginalnim porođajem;
  • infekcija (HIV, HPV, genitalni herpes).

Zašto se radi hitan carski rez?

– Grlić se ne otvara, glavica se ne spušta, ukratko porođaj ne napreduje.

– Srčani tonovi ploda ukazuju da je kondicija (stanje) bebe takva da ne može više izdržati nastavak vaginalnog porođaja.

– Pupčanik se provukao pored glavice u spustio u vaginu, čime je onemogućeno adekvatno snabdevanje bebe kiseonikom (prolaps pupčanika).

– Prevremeno odlubljivanje posteljice, koja smanjenjem površine pričvršćene uz matericu smanjuje dotok krvi do bebe, i pojavom krvarenja koje preti da ugrozi stanje trudnice.

– Drugi razlozi koji onemogućavaju normalan vaginalni porođaj.

hitan carski rez
Foto: Shutterstock

Kakva je priprema za carski rez?

Vaš ginekolog će sa vama prvo obaviti razgovor da li je neophodno da se radi carski rez i zašto. Potrebno je da imate svu potrebnu dokumentaciju (lična karta, zdravstvena knjižica, krvna grupa i Rh faktor itd.), te laboratorijsku pripremu.

Pregledaće vas internista da bi se ustanovilo da li je vaše stanje takvo da možete podneti operaciju, a zatim vas pregleda anesteziolog s kojim ćete se dogovoriti kakvu vrstu anestezije možete dobiti – opšta anestezija, u kojoj spavate za vreme operacije, ili regionalna (epiduralna ili spinalna) analgezija, gde ste budni za vreme trajanja operacije.

U SAD se preko 95% carskih rezova izvodi u regionalnoj anesteziji. Kod nas je taj procenat značajno manji, ali raste iz godine u godinu.

Pre opereacije, postavi se kateter u mokraćnu bešiku, dobijate anesteziju i operacija počinje.

Kako se izvodi carski rez?

Postoji više tehnika kojima se radi carski rez. Danas, većina operatera radi horizontalni rez na koži (tzv. bikini rez), dok se uzdužni rez radi samo kod izuzetno hitnih slučajeva ili slučajeva gde se očekuju komplikacije. Nakon presecanja kože, presecaju se tkiva po slojevima do materice, uz razmicanje prednjih trbušnih mišića.

Na materici se pravi poprečni niski rez, prokidaju plodovi ovojci i vadi dete, koje se predaje babici i pedijatru. Odmah nakon obrade novorođenčeta i pregleda pedijatra, kod žena kojima se carski rez radi u spinalnoj anesteziji, dete se pokazuje mami.

operacija carski rez
Foto: Shutterstock

Sledi vađenje posteljice, pregled i polako se zatvara materica, i prednji trbušni zid po slojevima. Nakon završetka operacije, porodilja se premešta na odeljenje intenzivne nege.

Da li ću dobiti lekove protiv bolova posle carskog reza?

Naravno. Ako je carski rez rađen u epiduralnoj ili spinalnoj analgeziji, nećete osećati bolove sledećih 12 sati, jer anesteziolog daje lekove protiv bolova već pri završetku anestezije. Kada počnete osećati da možete da pokrećete noge, biće vam dat neki od analgetika da pokriju bolove. Ako je rađen carski rez u opštoj anesteziji, po prestanku anestezije počinjete da dobijate lekove protiv bolova u sledećih nekoliko dana.

Kako teče oporavak u prvih par dana nakon carskog reza?

U slučaju da nakon dolaska kući dobijete povišenu temperaturu, počne crvenilo i otok rane, pojavi se bilo kakva sekrecija na ranu ili popusti konac i rana počinje da se otvara, obavezno se javite nadležnom ginekologu.

Neposredno posle anestezije i u sledećih 24 sata možete osetiti muku, nelagodnost, čak može da se javi i povraćanje. Ako se to desi, vaš lekar će vam dati lekove protiv takvih tegoba. Bolovi su u prvih 24 časa značajno intenzivniji, tako da ćete svakako dobijati analgetike. Već sutradan, bolovi se smanjuju na podnošljivu meru i bez lekova, mada slobodno tražite lekove ako postoje bolovi.

Prvih dan-dva ste pod intenzivnim nadzorom, redovno se kontrolišu pritisak i puls, kakav je trbuh, koliko krvarite, doneće vam bebu da je vidite, da se upoznate i da počnete da je dojite. Dojiti možete sa strane, tako da ne ugrožavate ranu na trbuhu.

Rana je bolna prvih 24 časa, a kasnije to prelazi u osećaj nelagodnosti i zatezanja. Naročito je bolno kašljanje ili kijanje, ali se nemojte bojati da će rana „pući” zbog toga što ćete se nakašljati. To se neće desiti, ali je osećaj neprijatan, tako da kada kašljete ili kijate svojim rukama ili jastukom pritisnite mesto rane na trbuhu da bi vam bilo lakše.

oporavak posle carskog reza
Foto: Shutterstock

Nakon 24 časa počinju prvi pokreti i polako ustajete iz kreveta, naravno uz pomoć sestre. Creva su lenja nakon operacije, tako da ćete osetiti nakupljanje gasova u trbuhu, što može rezultirati nadutim trbuhom. Vaš će lekar proceniti da li je potrebno da se daju lekovi za pospešivanje rada creva, ili će tegobe proći spontano.

Prvih dva dana imate nadoknadu tečnosti putem infuzija, nakon toga se vadi urinarni kateter, počinjete spontano mokriti, i polako unositi hranu. Prvo sokovi, čajevi, zatim kašasta hrana i keks, a nakon toga redovna ishrana.

Nakon 4-5 dana ćete biti otpušteni iz bolnice, a 7-10 dana nakon operacije treba da se javite na skidanje konaca. Prva kontrola kod ginekologa je za mesec dana.

Količina vaginalnog krvarenja se smanjuje iz dana u dan. Vaginalni iscedak ili lohije postaju sve bistrije, kretaćete se sve slobodnije, mada se nemojte ustručavati da nosite pojas za pridržavanje gtrbušnih mišića. Uspostavlja se redovna laktacija, dojite svoju bebu i uživajte u njoj.

Da li ću moći da se krećem kada dođem kući posle carskog reza?

Koliko god da je bitno da se odmarate po dolasku kući iz bolnice, toliko je bitno da se redovno krećete. Time ubrzavate zaceljivanje rane, ukupni oporavak, a sprečava se nastanak ugrušaka u krvnim sudovima. Nemojte, s druge strane, preterivati u kretanju, jer su mišići još slabi i treba im postepeno navikavanje na napore. Nemojte dizati ništa teško, sem vaše bebe, u sledećih šest nedelja. Nakon pregleda ginekologa kroz mesec dana biće vam rečeno da li možete da počnete sa vežbama i koliko intenzivno. Takođe, kao i kod vaginalnog porođaja, seksualni odnosi se ne preporučuju u prvih šest nedelja.

Kako izgleda ožiljak posle carskog reza?

Najčešće se danas radi horizontalni rez („bikini” rez) na trbuhu, kada se radi carski rez. Prvih par dana rez je blago iznad nivoa kože, nešto tamnije boje nego okolna koža, može postojati blago crvenilo ivica rane. Dužina reza je obično do 15-tak centimetara, ali je njegova postavka nisko iznad pubične kosti i ispod nivoa gaćica ili kupaćeg kostima, tako da se neće primetiti ni na plaži.

oziljak od carskog reza
Foto: Shutterstock

Tokom prvih par meseci ožiljak polako bledi, stapa se sa bojom okolne kože, mada se kod nekih žena može javiti tzv. keloid, odnosno preterani razvitak ožiljka, kada je on iznad nivoa kože, zadebljan, često tamnije prebojen.

Kakve su mi šanse da se porodim vaginalno, ako sam prethodno imala carski rez?

Ako ste prethodno imali jedan carski rez, postoji verovatnoća da se možete poroditi vaginalnim putem u sledećoj trudnoći. Naravno, to zavisi od više faktora, prvenstveno od toga zašto je rađen prvi carski rez. Ako ste, na primer, prvi carski rez imali kao planirani zbog karlične prezentacije, postoji opcija da se porođate vaginalno.

 

Međutim, ako ste prvi put se otvorili dovoljno, a tri sata se nije spustila beba, a bila je dobro postavljena, i vama je na kraju urađen carski rez kod bebe od 3000 g, onda je verovatnoća da ćete se sada vaginalno porođati veoma mala. Naravno kod žena kod kojih je carski rez rađen zbog osnovne bolesti koja postoji i sada, u drugoj trudnoći, i ovaj put će biti urađen carski rez.

U svakom slučaju, odluku o tome da li možete krenuti u vaginalni porođaj nakon prethodnog carskog reza donosi vaš ginekolog.

Može se desiti da krenete u vaginalni porođaj, te da se odluči ipak porođaj završiti carskim rezom, mada se smatra da oko 60-80% žena kod kojih je odlučeno da se proba vaginalni porođaj nakon carskog reza, se porodi vaginalnim putem.

Moguća komplikacija u ovoj situaciji je ruptura ili prskanje materice, koja je veoma retka, ali izuzetno opasna po majku i bebu.

Kako da znam da li mogu da se porađam vaginalno nakon carskog reza?

Neki od kriterijuma za vaginalni porođaj nakon carskog reza:

  • imali se prethodno jedan carski rez, rađen donjom poprečnom incizijom. Ako je bilo više carskih rezova ili je jedan rađen uz „T” otvaranje materice, ne pokušava se vaginalni porođaj;
  • da ne postoji suženje karlice ili njen izmenjen oblik;
  • da nije bilo operacija na materici;
  • da ne postoje bolesti ili stanja kod vas koja povećavaju opasnost od vaginalnog porođaja;
  • da ne postoje stanja koja sada ugrožavaju vašu bebu.

Kakva je korist od vaginalnog porođaja nakon porođaja carskim rezom?

Kao prvo, izbegavate operativni zahvat koji sam po sebi nosi rizik. Zatim, rizik carskog reza kao načina završavanja porođaja, gde su moguća intenzivna krvarenja, ponekad je potrebna i transfuzija, a veoma retko ženi je u toku operacije neophodno odstraniti matericu zbog komplikacija koje se razvijaju.

Rizik od nastajanja infekcije i komplikacija iste, duži boravak u bolnici, oporavak sa više nelagodnosti, su sve razlozi zbog kojih treba da razmišljate o vaginalnom porođaju iako ste prethodno imali carski rez. Treba da znate da se svakim carskim rezom povećava rizik od nastajanja prednjačeće posteljice (placenta praevia) ili urasle posteljice (placenta acreta), koje dalje mogu komplikovati porođaj.

vaginalni porodjaj posle carskog reza
Foto: Shutterstock

Koji su rizici vaginalnog porođaja nakon prethodnog porođaja carskim rezom?

Čak iako nema prepreka za vaginalni porođaj nakon porođaja carskim rezom, postoji rizik (manji od 1%) da dođe do rupture, odnosno prskanja materice na mestu ožiljka od prethodne operacije. Takva komplikacija ugrožava život i vas i vaše bebe, može dovesti do veoma obilnih krvarenja i nedostatka kiseonika za bebu dok je još u vašem stomaku.

Danas se smatra da ukoliko je trudnica imala prethodni carski rez, ne indukuje se porođaj, a treba biti veoma obazriv sa stimulacijom sintocinonom u vaginalnom porođaju. Novije studije ukazuju da je bolje uraditi planirani carski rez kod prethodnog porođaja carskim rezom, nego dočekati da se trudnica izdilatira preko 6-7 cm, te da se onda ide na hitan carski rez.

Ukoliko nosim blizance, da li moram ići na carski rez?

Puno faktora utiče na način završavanja porođaja kod blizanačke trudnoće. Prvenstveno na to utiče položaj, odnosno prezentacija dece u materici.

1. Kod oko 40% trudnica sa blizanačkom trudnoćom, oba deteta su postavljena glavicom prema izlazu iz materice. U ovakvim slučajevima, većina ginekologa će se odlučiti da krene u vaginalni porođaj, naravno ukoliko ne postoji drugi razlog koji sprečava vaginalni porođaj (velike bebe, uska karlica, nejednak rast dece itd.).

2. Kada je prva beba (ona koja je bliža materičnom izlazu) postavljena karlicom, a druga glavicom, radi se planirani carski rez, zbog opasnosti od međusobnog zaglavljivanja beba.

3. Obe bebe karličnom prezentacijom je slučaj koji se individualno rešava od strane ginekologa koji vodi porođaj.

4. Prva beba glavicom, a druga karlicom ili nogama, najčešće nije prepreka za vaginalni porođaj.

blizanci carski rez
Foto: ShutterstockNaravno, ukoliko nosite više od dva deteta, trojke ili četvorke, sigurno će se raditi carski rez.

Morate znati da postoji mogućnost da, iako ste prvu bebu rodili vaginalno, druga može zahtevati završavanje porođaja carskim rezom. To se dešava češće kod blizanačkih trudnoća gde je prva beba glavom, a druga nije, ako se druga beba postavi poprečno i ne može se vaginalno poroditi.

Ako nosim blizance i porađam se vaginalno, po čemu se razlikuje moj porođaj od porođaja trudnice sa jednom bebom?

Vaginalni porođaj blizanačke trudnoće nosi određene rizike koji su veći nego kod jednoplodne trudnoće. Veći je rizik od prolapsa pupčanika, prevremenog odlubljenja posteljice, naročito nakon izlaska prve bebe, kao i većeg posleporođajnog krvarenja.

Kad budete primljeni u porodilište, biće urađen ultrazvučni pregled da se utvrdi položaj blizanaca. Ukoliko su obe bebe glavom, verovatno će biti preporučen vaginalni porođaj. Kada je prva beba (ona koja je bliža materičnom izlazu) postavljena karlicom a druga glavicom, radi se planirani carski rez, zbog opasnosti od međusobnog zaglavljivanja beba. Obe bebe karličnom prezentacijom je slučaj koji se individualno rešava od strane ginekologa koji vodi porođaj. Prva beba glavicom a druga karlicom ili nogama, najčešće nije prepreka za vaginalni porođaj.

Ako ste krenuli u vaginalni porođaj, priprema za porođaj se ne razlikuje od pripreme trudnice sa jednoplodnom trudnoćom (otvaranje istorije, klizma, tuširanje, smeštaj u krevet). Kontrakcije postaju sve jače, i dok dođe vreme za napinjanje, bićete okruženi čitavim timom lekara i medicinskih sestara koji su spremni za vaš porođaj. Babica, akušer, dva pedijatra (po jedan za svaku bebu), anesteziolog, pedijatrijske sestre, sada čekaju izlazak prve bebe. Nakon rođenja prve bebe, akušer vas pregleda da bi utvrdio položaj i prednjačeći deo druge bebe. Ukoliko su to glava ili karlica, prokida se vodenjak druge bebe i kreće porođaj drugog deteta.

blizanci vaginalni porodjaj
Foto: Shutterstock

Ako se pri pregledu vidi da druga beba stoji popreko, odlučuje se da se porođaj završi carskim rezom. Rođenje drugog blizanca dešava se najčešće u nekoliko minuta od prvog, ali se može tolerisati i do pola sata. Naravno, samo ako monitoring srčanih tonova drugog blizanca to dozvoljava. Ako akušer proceni da srčani tonovi drugog blizanca ne dozvoljavaju dalje čekanje, uradiće hitan carski rez.

Kako izgleda carski rez kod blizanačke trudnoće?

Carski rez se, u suštini, ne razlikuje kod jednoplodne i blizanačke trudnoće. Prisutan je veći tim lekara i babica, zbog prihvatanja dva deteta, ali je ostalo uglavnom isto.

Kako teče oporavak nakon blizanačkog porođaja?

To naravno zavisi od toga da li ste se porodili vaginalno ili carskim rezom. Zajedničko je, međutim, za oba načina porođaja da su novorođenčad kod blizanačke trudnoće češće manja veličinom, da se trudnice sa blizancima često porađaju pre termina, što je praćeno nezrelošću beba i potrebom za njihovim smeštajem u intenzivnu negu itd., zbog čega je veća verovatnoća da ćete ostati nešto duže u bolnici nakon blizanačkog porođaja.

Prava razlika je tek nakon dolaska kući. Prikupite svu moguću pomoć koja vam je dostupna! Neko će morati biti pored vas kod svakog podoja, presvlačenja, kupanja – skoro stalno!

Ali pogled na vaše bebe kada posle podoja slatko utonu u san jedna pored druge, otkloniće sve sumnje da li vam je to u životu baš bilo neophodno.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Subota, 12.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije