Ako vaše odojče muče grčevi, uzmite ga u naručje i šakom blago pritisnite stomačić. Budite smireni, ne pokazujte zabrinutost niti sažaljenje. Grčevi su česta pojava u prvim mesecima života i mada bezazlena i prolazna, uznemiri celu porodicu. Majku ponekad grčevi toliko iscrpe da joj presahne mleko, a beba otkrije veoma bučan način da pažnju svih ukućana zadrži na sebi.
Tek što se bura oko porođaja stiša i prvi mesec prođe u znaku slavlja, obično u drugom mesecu života odojče počinje da pokazuje znake uznemirenosti. Bebi se poremeti san, stenje, grči nogice, napinje se i počinje glasno da plače. Ubrzo u kući zavlada mobilno stanje, beba ima sve češće i duže napade plača i stalno prelazi iz ruke u ruku, jer se u naručju roditelja malo primiri. Stalno joj se nešto nudi, čaj, voda, dojka, cucla… Kao po pravilu, noću je bučnija nego danju, u šetnji kolicima mirnija nego u kući, a u pedijatrijskoj ordinaciji, kao u inat, blaženo spava. Muka ne traje dugo, mesec-dva, mada ponekad i duže, a beba lepo napreduje u težini i veoma je raspoložena. Osim kad plače.
Bebe dok sisaju gutaju i vazduh
Početni deo probavnih i disajnih organa je zajednički, što uslovljava da akt gutanja i akt disanja budu sinhronizovani. Odrasla osoba, kad guta hranu, ne guta vazduh, a kada udiše vazduh, ne udiše hranu.
Beba u drugom mesecu počne snažno i halapljivo da sisa i pri svakom gutljaju proguta veći ili manji mehurić vazduha. U želudačnom sadržaju ovi se mehurići međusobno spajaju u jedan ili više mehurova. Sav taj vazduh, koga se beba ne oslobodi podrigivanjem, krene zajedno sa želudačnim sadržajem duž creva. Često je prečnik vazdušnog mehura veći od prečnika creva, pa se ona bolno rastežu. Na brojnim prevojima i fiziološkim suženjima to je posebno izraženo – u tim trenucima beba vrišti do zacenjivanja.
Tegobe mogu da prođu i bez lekova
Kako pomoći bebi (i sebi) da ova normalna i prolazna tegoba prođe što bezbolnije?
Do pre 10-15 godina kod nas su se masovno primenjivale razne kapi protiv grčeva. Većina je imala centralni sedativni efekat, smirivala i uspavljivala bebu i periferni sedativni efekat, smanjivala tonus mišića creva. Danas su u modi razni čajevi. Ali, ako znate šta su grčevi i ako postupate po našim savetima, sigurno vam nikakvi lekovi neće biti potrebni.
Nos mora biti prohodan
– Kada joj je nos začepljen, beba se pri gutanju davi, zna da se zagrcne, diše kroz usta, pa se naguta vazduha.
– Nos se čisti tako što se beba položi potrbuške duž leve podlaktice, malo se izlupka po leđima, a zatim se u istom položaju vlažnim kažiprstom i palcem desne šake energično iscedi nosni sadržaj, od korena ka nosnim otvorima.
– Može da se koristi i pumpica. Kapi od belog sleza povećavaju količinu sekreta, pa ih ne preporučujem.
– Fiziološki rastvor se može ukapavati kod suvog, lepljivog sekreta, ali se nakon toga obavezno mora na već opisan način odstraniti sekret.
Beba ne sme da leži
Bebina glavica mora biti postavljena naviše u odnosu na ostali deo tela (poluležeći položaj), jer u ležećem, horizontalnom položaju uvek postoji mogućnost da se deo tečnosti iz usta prelije ka nosu, pa se beba bori za vazduh i počinje da ga guta. Znači, nikada nemojte nuditi bebi dojku ili bočicu, a da bebu ne pridignete, ne uzmete u naručje.
Mora da podrigne
Bebu prislonite uz grudi. Tako će mehurovi vazduha, kao lakši, isplivati na površinu želudačnog sadržaja, a blag pritisak bebinog stomaka o vaše grudi olakša njihovo izbacivanje.
Prekinite podoj
Kod beba koje gutaju ogromne količine vazduha, dojenje prekinite jednom do dva puta da se podrigivanjem oslobodi mesto za ostatak obroka. Skratite, ako treba, vreme između dva obroka (ne češće od dva sata), da beba ne bi pregladnela i bila halapljiva.
Komentari (0)