Voziti dete bez auto-sedišta danas je potpuno nezamislivo. Napravljena najpre zbog bezbednosti deteta auto-sedišta i njihovo korišćenje danas je definisano zakonom, ali nije oduvek bilo. Kod nas su dečija sedišta postala obavezna pre svega 13 godina, dok se u mnogim zemljama sveta o dečijoj bezbednosti tokom vožnje vodilo računa mnogo ranije. U SAD deca su se vozila u autosedištima od osamdesetih, ipak mnogo pre toga napravljena su auto-sedišta za decu. U ovom tekstu ćemo vam pokazati neka od njih.
Progledajte kao su nekada izgledala sedišta za decu
1933. – Kompanija Bunni Bear proizvela je pomoćno sedište kako bi roditelji mogli da paze na decu u kolima.
1940. – Platnena sedišta na metalnom okviru mogla su se pričvrstiti za prednje sedište automobila kako bi deca mogla imaju bolji pogled kroz vetrobransko staklo.
1962. – Konačno su proizvedena prva auto-sedišta napravljena za bezbednost. Džen Ames je u Engleskoj dizajnirala sedište okrenuto unazad sa sigurnosnim pojasevima koji su slični današnjim modelima. U međuvremenu, Len Rivkin je u Americi dizajnirao sedište sa metalnim okvirom sa sigurnosnom kopčom.
1968. – U ovom periodu i proizvođači automobila ulaze na tržište sa prvim dečjim automobilskim sedištima dizajniranim specifično za zaštitu od sudara. Ford razvija Tot-Guard. GM razvija Love Seat.
1970. – Bobi Mac kabriolet sedište je hit među roditeljima. Auto sedište Bobbi Mac može se koristiti okrenuto u smeru ili obrnuto od smera vožnje.
1971. – Prvi zakon u vezi sa bezbednošću u SAD bili su oni u vezi zahteva da dečiji pojas mora biti u tri tačke, kao i da mora postojati sigurnosni pojas za pričvršćivanje auto-sedišta za vozilo.
1980. – U SAD postaje neophodno testiranje sedišta za kola. Auto sedišta postepeno postaju čvršća i kvalitetnija.
1997 – Isofiks, preteča današnjeg LATCH sistema, je prvi pokušaj sidrenog sistema za pričvršćivanje dečijih auto-sedišta.
2002. – LATCH postaje u SAD obavezan zakonom. Vašington i Kalifornija donose prve zakone o pomoćnim sedištima za decu preko 18 kilograma.
2000. – Tehnologija auto sedišta pravi ogroman korak napred. Autosedišta za bebe, 3-u-1 auto-sedišta i auto-sedišta sa sistemom putovanja debituju širom sveta, a posebno bivaju popularna u SAD.
Danas – Sva auto-sedišta moraju da ispunjavaju bezbednosne standarde, ali neki modeli nude dodatne funkcije poput air bega za sedište.
U Srbiji su auto-sedišta postala obavezna 2009. godine kako bi se osigurala sigurnost dece u toku vožnje, ali i u slučaju sudara. Deca niža od 135 cm moraju biti u sedištu predviđenom za njihov uzrast, a deca ispod 12 godina ne smeju se voziti na prednjem sedištu. Autosedišta sedišta su tu zbog dece i njihove bezbednosti, te ne zaboravite da ih adekvatno vežete pre nego što krenete na put.
Komentari (0)