Specijalni pedagog Ljiljana Marković kaže da se nasilje među vršnjacima “vrlo često”, a nedostaju programi kako raditi sa decom koja vrše nasilje i preventivni programi.
Foto: youtube printscreen
”Postoji visoka tolerancija mladih na nasilje – lakše se opredeljuju da nasilnim metodama rešavaju bilo kakve konflikte, probleme, a to se dešava jer imaju nedostatak socijalnih veština, rekla je ona u emisiji Newsnight na televiziji N1.
Kaže da statistika govori da se vršnjačko nasilje dešava redovno tokom cele školske godine.
Potvrđuje da bi predmet Građansko obrazovanje trebalo da govori i o normalnom rešavanju nesuglasica, ali ga ne pohađaju svi, a pitnaje je i koliko to jedan učenik može da primeni.
”Lako je držati predavanje ali kad se to treba primeniti za decu je to uvek izazov”, kazala je Marković.
Problem je što nema dovoljno kadrova, dodaje, jer je nemoguće uraditi „bilo šta” kada na 1.200 dece dolazi jedan psiholog ili pedagog, dodala je.
Potreban je veći broj stručnih saradnika i da postoje specijalizovani kadrovi koji rade sa decom, rekla je Marković.
Foto: youtube printscreen
Ističe da je „okej” uvesti sankcije za one koji vrše nasilje, ali sankcija ne može da reši problem jer kod takve dece i kod takvih porodica potrebno je raditi na promeni stavova, uverenja, odnosa prema nasilju, naučiti da je nasilje neprihvatljivo…
Kako je rekla, u svakom sistemu gde imate „programe koji su specijalizovani za takvu vrstu rada, za rad sa takvom grupom korisnika – vi imate pozitivne rezultate”.
Upitana o rijaliti programima i promociji neprihvatljivog ponašanja, kaže da nije samo u tome stvar, već da postoji „ceo digitalni svet koji nema cenzuru„.
Imate razne ličnosti koje se javljaju u tom digitalnom svetu, rekla je Marković o influenserima na društvenim mrežama.
” Nekada i ti ljudi možda nesvesno, a neki svesno, promovišu nasilje. I to postaje prihvatljivo”, kazala je ona i istakla da deca mogu prihvatiti sajber nasilje kao šalu, jer nemaju svest kakvu štetu mogu da naprave kad se tako šale sa nekim drugarom ili drugaricom.
Jako je važno da roditelj bude uključen u život deteta, ali ne da ga kontroliše, kaže Marković. Rešenje, ističe, je promeniti odnosu onoga ko vrši nasilje prema nasilju. Obično su deca koja vrše nasilje i sama bila žrtve nasilja, rekla je ona.
Komentari (0)