Da, postoje deca koja su rođena sa obiljem resursa i nasledili su bogatstvo svojih roditelja. To su deca kao što su Nort Vest, Stormi Vebster, Blu Ajvi Karter, princ Džorž Aleksandar Luis i princeza Šarlot. Imaju pristup najboljim školama, prelepim kućama i svim mogućim igračkama.
Foto: Instagram print screen
Pored toga svako od njih ima svoje talente i vrednosti prema kojima se ističu. Na primer, Nort Vest, devetogodišnjakinja ćerka Kim Kardašijan i Kanje Vesta, već je postala modna ikona sa ogromnom neto vrednošću. Stormi Vebster, petogodišnjakinja ćerka Kajli Džener i Travisa Skota, već se bavi dizajniranjem mode i postigla je zavidan uspeh. Blu Ajvi Karter, jedanaestogodišnja devojčica ćerka Bijons i Džej Zija, osvojila je Gremi nagradu i pokrenula svoju liniju odeće zajedno sa majkom Bijons. Princ Džordž i princeza Šarlot, desetogodišnjak i osmogodišnjak, su deo britanske kraljevske porodice.
Evo koliko svako od njih vredi
Nort Vest: Devetogodišnja ćerka Kim Kardašijan i Kanje Vesta, modna ikona sa neto vrednošću od 375 miliona dolara.
Stormi Vebster: petogodišnja ćerka Kajli Džener i Travisa Skota, već je modni dizajner sa neto vrednošću od 410 miliona dolara.
Blu Ajvi Karter: Jedanaestogodišnja ćerka Bijons i Džek Zija, dobitnica Gremi nagrade i ima sopstvenu liniju odeće sa majkom, sa neto vrednošću od 720 miliona dolara.
Princ Džordž Aleksandar Luis: Desetogodišnji sin princa Vilijama i Kejt Midlton, treći u redu za britanski presto sa neto vrednošću od 3,6 milijardi dolara.
Princeza Šarlot: Osmogodišnja ćerka princa Vilijama i Kejt Midlton, četvrta u redu za britanski presto sa neto vrednošću od 5 milijardi dolara.
No, važno je naglasiti da novac i slava nisu jedini pokazatelji uspeha. Svako dete, bez obzira na svoj materijalni status, ima potencijal da razvije vredne osobine kao što su obrazovanje, empatija i društvena odgovornost. Trebamo podsticati decu da rastu kao pristojna, vaspitana i empatična osoba, bez obzira na to koliko novca imaju. Što je, verovatno, slučaj i sa ovom decom jer su njihovi roditelji okruženi stručnjacima i sigurno znaju šta rade.
Pored svega, ipak ne smemo zaboraviti vrednosti koje su važne za sve nas. Obrazovanje, ljubaznost, karakter, i doprinos društvu su ono što zaista meri uspeh. Umesto da se fokusiramo isključivo na bogatstvo i slavu, kao društvo trebamo težiti razvoju celovitih i odgovornih pojedinaca koji će doprinositi zajednici i svetu na pozitivan i zdrav način.
Da li dete tog uzrasta uopšte može da razmišlja o poslovnoj orijentacji i karijeri?
Usmeravati decu ka poslovnom uspehu od malih nogu može biti mač sa dve oštrice. S jedne strane, podrška i podsticanje njihovih talenata i interesovanja od rane dobi može im pomoći da razvijaju veštine i samopouzdanje, što može biti korisno u njihovoj budućoj karijeri. Međutim, preveliki pritisak i forsiranje dece da postignu poslovni uspeh može imati negativne posledice.
Deci je potrebno vreme da istraže različite interese i hobije, razviju svoje lične strasti i otkriju šta ih stvarno ispunjava. Rano usmeravanje ka poslovnom uspehu može ograničiti njihovu kreativnost i fleksibilnost. Takođe, može dovesti do stresa, anksioznosti i pritiska od nerealnih očekivanja.
Umesto forsiranja poslovnog uspeha, važno je podržavati decu da postanu dobre, moralne i odgovorne osobe. To uključuje razvoj emocionalne inteligencije, razumevanje vrednosti rada, poštovanje drugih i razvijanje etičkih vrednosti.
Roditelji i staratelji trebaju biti pažljivi i prilagodljivi u svojim očekivanjima prema deci. Najlepše je dati deci prostora da se izraze, istraže i uče, a istovremeno pružiti podršku i mentorstvo kada je to potrebno. Na kraju, deci treba dati slobodu da izgrade svoj put ka uspehu, bilo da je to u poslu, umetnosti ili bilo kojoj drugoj oblasti koja ih ispunjava.
Komentari (0)