Kada je reč o bebinoj ishrani, majke su često nesigurne u sebe, jer se plaše da bi dete moglo da dobije alergiju, previše kilograma ili da će se kod njega javiti simptomi nedostatka određenih hranljivih materija.
U knjizi „Najbolje kašice za vašu bebu“ autorka Ane Iburg daje pregled najnovijih saznanja i preporuka Istraživačkog instituta za dečju ishranu (FKE) i Nemačkog društva za ishranu (DGE).
U prva tri meseca života beba sisa ili pije adaptirano mleko za odojčad pa ne morate mnogo da brinete o njenoj ishrani, ali od četvrtog meseca treba da počnete da joj dajete čvrstu hranu, za početak manje količine kašice od povrća. Najbolje je da kašicom zamenite večernji mlečni obrok kako bi beba bolje spavala.
Da li su začini dozvoljeni?
Začini u kašicama opterećuju bebine bubrege, pa se zato ne preporučuju. Od osmog meseca postepeno možete da dodajete začinsko bilje kako bi se dete naviklo na normalnu ishranu. Savet: Koristite sveže, organski gajeno povrće, jer je ono bogato vitaminima. Naročito su pogodni peršun, mirođija, vlašac i bosiljak. Začine ubacite u kašicu tek kada bude skuvana, kako bi se sačuvala najviše vitamina.
Oprezno s medom
Gotove kašice po pravilu ne treba dodatno zaslađivati – ni šećerom, ni medom, ni zaslađivačem.
Hladno vrcani med sadrži spore bakterije clostridium botulinum. Za odrasle ta količina bakterija nije opasna, ali bebama može da naškodi. U najgorem slučaju može da se javi botulizam odojčadi. Ova crevna infekcija sa prekidima disanja bebi može da ugrozi život. Zbog toga detetu u prvoj godini života ni u kom slučaju nemojte da dajete med, čak ni u čaju, jer se samo zagrevanjem ne uništavaju bakterije.
Jogurt ili kiselo mleko?
Jogurt, sir i kiselo mleko sadrže dosta belančevina pa previše opterećuju bubrege. Zbog toga bi trebalo da ih izbegavate ili da ih dajete u minimalnim količinama.
Da li beba sme da jede jaja?
Belance i žumance su čest sastojak gotovih kašica za bebe. Ako dete želi da proba jaja, možete da mu date 1-2 kašičice. Oprez: beba ne bi trebalo da pojede celo jaje, jer bi to predstavljalo preveliko opterećenje za bubrege.
Koliko je mesa potrebno mom detetu?
U prvoj godini života dete treba da pojede 20-30 grama mesa dnevno. Najpogodnija je junetina, zato što je bogata cinkom. Bebi možete da date meso za ručak, ili da manje količine ispasiranog mesa umešate u kašicu od povrća.
Koliko hrana treba da bude raznovrsna?
Za bebu je prva kašica prvi susret sa drugačijim ukusom, pa zato nije potrebno često menjati vrstu hrane. Do prve godine života je sasvim dovoljno ako beba poznaje pet vrsta povrća.
Da li beba sme da jede ribu?
Riba se preporučuje od sedmog meseca (20-30 grama nedeljno), ali je važno da nema kostiju i štetnih materija. Naučna istraživanja pokazuju da riba štiti bebu od bolesti kao što je neurodermitis.
Izbegavajte slatkiše
Bombone, žvake i gumene bombone su zabranjene za malu decu, jer postoji velika opasnost od gušenja. Čokolada i drugi slatkiši nisu tako opasni, ali što beba ranije upozna ovaj ukus, to će se pre navići na nezdravu hranu. Zbog toga što više odlažite bebin susret sa slatkišima, ali imajte na umu da će on biti neizbežan kada dete krene u vrtić.
Čime da zamenim slatkiše?
Potrebu za slatkišima možete da podmirite voćnim obrocima, npr. bananom ili jabukom. Osim toga, mališani vole da grickaju hleb i dvopek.
Komentari (0)