Decu ne treba rutinski lečiti lekovima za grip, jer nije dokazano da sprečavaju komplikacije, a mogu da nanesu više štete nego koristi, kažu britanski lekari.
Oni su do takvog zaključka došli proučavanjem dejstva "tamiflua" na britansku decu mlađu od 12 godina, koja su prošle godine lečena ovim medikamentom od sezonskog gripa, preneo je Rojters.
Pitanje dejstva "tamiflua" na decu je naročito značajno danas, s obzirom na činjenicu da su vlade mnogih država pripremile znatne zalihe ovog leka, kao i drugog antiviralnog medikamenta – "relence", za borbu protiv novog gripa, izazvanog virusom H1N1.
Samo u Britaniji je ljudima obolelim od novog gripa podeljeno na stotine hiljada doza "tamiflua", od čega polovina deci.
Metju Tompson sa Oksfordskog univerziteta i njegove kolege navode da antiviralni lekovi za oko jedan dan skraćuju trajanje gripa kod dece, ali ne smanjuju učestalost astmatičnih napada ili potrebu za antibioticima. Osim toga, "tamiflu" povećava rizik od povraćanja, koje je kod dece opasnije nego kod odraslih jer lakše vodi dehidrataciji.
Tompson naglašava da nema razloga da se veruje da ovi nalazi, koji se odnose na sezonski grip, ne važe i za novi grip, koji najčešće ima vrlo blagu formu.
"Strategija davanja ovog leka kod blage infekcije nije primerena", navodi i Karl Henegan iz oksfordskog tima.
Britanci su takođe utvrdili da je potrebno da 13 ljudi dobije antiviralni lek da bi se sprečio jedan dodatni slučaj, što znači da ova vrsta lekova smanjuje prenosivost bolesti za skromnih osam odsto.
U kompaniji "Roš", koja proizvodi "tamiflu", ističu da su poznata propratna dejstva ovog leka, ali da se pokazalo da on može da spreči infekciju, smanji trajanje i intrenzitet gripa. Oni iznose podatak da se u kliničkim ispitivanjima pokazalo da "tamiflu" izaziva mučninu u četiri odsto slučajeva, bol u stomaku u jedan odsto i povraćanje u 10 odsto slučajeva.
Najčešća neželjena propratna dejstva drugog najkorišćenijeg antiviralnog leka, specifičnog po tome što se inhalira – "relence", firme "Glakso Smit Klajn" – jesu glavobolja i mučnina.
Komentari (0)