Hiperpigmentacija su tamno pigmentovane fleke na mestima prethodno postojećeg zapaljenja. One mogu biti prisutne kod svih tipova kože, ali su najintenzivnije i najteže kod osoba tamne kože.
Ovu pojavu mogu izazvati prekomerno izlaganje sunčevim zracima, povrede ili infekcije kože. U trudnoći se može pojaviti i lokalna hiperpigmentacija na licu, takozvana melazma ili maska trudnoće.
Ove fleke se pojavljuje u pedeset do sedamdeset odsto trudnica, posebno kod žena tamnijeg tena. Pojačava se usled izlaganja sunčevim zracima, a nastaje kod genetski predisponiranih trudnica pod uticajem lučenja hormona u trudnoći. Postepeno nestaje posle porođaja, ali isto tako može i ostati još neko vreme.
Uzimanje kontracepcijskih pilula kod jedne trećine žena takođe izaziva melazmu kao i nekontrolisano izlaganje ultraljubičastom svetlu.
– Pojačana pigmentacija na licu može da se javi u trudnoći, a karakteriše je pojava mrko smeđih fleka na bočnim stranama obraza, čelu na i iznad gornje usne. Najčešće su jasno ograničene i lako uočljive.
Iako je predispozicija za nastanak pojačane pigmentacije van trudnoće nasledna i verovatno prisutna već na rođenju, stanje ne postaje jasno definisano sve dok se u periodu adolescencije ne dostigne odgovarajući nivo cirkulišućih estrogena – objašnjava doktorka Jasmina Kozarev, specijalista dermatologije.
– Dubina pigmenta u koži je promenljiva, što ima direktan uticaj na izbor terapije u tretmanu. Pri pregledu kože uočavaju se tri tipa melazmi: epidermalni (svetlosmeđe boje), dermalni (pepeljastosmeđe boje) i mešoviti tip (tamnosmeđe boje) – kaže dr Kozarev.
Primenom preparata za lokalnu terapiju privremeno se ublažava pojava pigmentnih ćelija, ali se usled stvaranja novih pigmentnih ćelija iz folikula dlake, aktivnost istih nastavlja pa nekada može doći do pogoršanja dishromije.
Izlaganje ultraljubičastim zracima kod obolelih osoba koje se nalaze pod terapijom preparatima koji imaju karakteristike fotosenzibilizatora kao na primer psoraleni, hormoni, tetraciklini, nesteroidni antiinflamatorni, salicilati, benzodijazepini, antiparazitarni lekovi takođe mogu da uzrokuje pojavu mrljaste pigmentacije.
Parfemi takođe izazivaju hiperpigmentacije na svetlu izloženim (fotoeksponiranim) područjima, pa ih možemo povezati sa ograničenim promenama na licu ili vratu i mestima oko ušiju, gde se najčešće i nanose.
Promene traju mesecima, a tipično je da se vrlo sporo povlače, pa je nekad potrebna i cela godina.
Komentari (0)