Svake godine, tokom novogodišnjih i božićnih praznika, nekoliko desetina dece u Srbiji zadobije teže i lakše povrede zbog „igranja” s petardama. Najpopularnije pirotehničke naprave, uprkos zabrani države, mogu se kupiti skoro na svakoj pijaci ili buvljaku. Žrtve neispravnih i loše lagerovanih petardi najčešće su deca i mladi.
Foto: Freepik
Kako sprečiti povređivanje prilikom upotrebe petardi?
- Nikada ne treba paliti više petardi u isto vreme, jer se time povećava razorna moć petarde što može biti opasno po život.
- Nikada ne treba držati zapaljenu petardu u ruci, jer petarda može povrediti prste.
- Nikada ne treba stavljati petarde u metalne ili staklene posude, kao što su flaše, limenke i sl, jer krhotine stakla ili metala mogu oštetiti oči ili napraviti posekotine.
- Nikada ne treba stavljati petarde u džepove, čak i ako nisu zapaljene, jer može doći do eksplozije.
- Nikada ne treba bacati petarde na drugu osobu, jer možemo povrediti tu osobu iako to ne želimo.
- Nikada ne treba koristiti petarde u zatvorenom prostoru, jer može doći do požara.
- Nikada ne treba koristiti petarde u školskom okruženju ili na mestima gde je prisutan veći broj dece, jer to povećava rizik od povreda.
Saveti za roditelje
- Upoznajte svoje dete sa opasnostima od upotrebe pirotehničkih sredstava.
- Ne kupujte i ne poklanjajte pirotehnička sredstva deci, a ukoliko sami posedujete neka od njih držite ih van domašaja dece.
- Ne upotrebljavajte pirotehnička sredstva pred decom, time samo podstičete njihovu radoznalost.
Saveti za decu
- Ne kupuj petarde i druge slične proizvode na ulici, u prodavnici ili na drugim mestima bez znanja svojih roditelja. Tako kupljena petarda može biti puno opasnija nego što izgleda.
- Nikada nemoj kupovati ili koristiti petarde na nagovor drugih, ili zato što to rade i druga deca. Oni možda i ne znaju koliko petarde mogu biti opasne.
- Ako saznaš da neko donosi u školu petarde, druga eksplozivna sredstva ili oružje, odmah obavesti o tome roditelje ili nastavnike.
Foto: Freepik
Komentari (0)