Za vreme letnjih meseci treba izbegavati boravak na jakom suncu, a štetni uticaj na kožu treba sprečiti kremama sa visokim zaštitnim faktorom, garderobom i hranom, savetuju lekari.
Koža je posebno osetljiva na UV zrake i zato treba izbegavati jako sunce, a pre sunčanja obavezno treba naneti kremu sa visokim zaštitnim faktorom. Ovaj savet lekara treba poslušati jer neumereno sunčanje, bez adekvatne zaštite, nosi određen rizik od nastanka melanoma, malignog tumora kože.
Željko Mijušković, dermatovenerolog Klinike za kožne i polne bolesti Vojnomedicinske akademije u Beogradu, napominje da ova vrsta tumora može da se razvije iz mladeža na vidljivim ili skrivenim delovima kože, ali može da se javi i kao promena koja podseća na bradavicu ili keratozu.
On posebno naglašava da tamnjenje kože u solarijumu ne predstavlja pripremu za sunčanje i da to minimalno štiti kožu, a sa sobom nosi brojne neželjene efekte.
Mijušković savetuje da decu do prve godine ne bi trebalo izlagati suncu, dok se starija deca mogu izlagati suncu u jutarnjim i poslepodnevnim satima, uz obavezno korišćenje krema koje imaju zaštitni faktor veći od 30.
Leti ne izlažite obolelu kožu suncu, a od jakog sunca posebno treba da se štite osobe koje imaju problem sa aknama, herpesom, oni koji pate od atopijskog dermatitisa ili rozacee i oni koji imaju kožne bolesti koje se manifestuju crvenilom i proširenim kapilarima na licu – navodi Mijušković.
U slučaju da želite prirodnu boju, treba da se izlažete suncu u malim dozama, i to u periodu kada je opasno zračenje najmanje, a nikako ne treba biti na suncu u periodu od 11 do 17 sati.
Uz to, potrebni su vam i rekviziti poput suncobrana, losiona sa visokim zaštitnim faktorom, šešira i naočara za sunce. Pomoći će i hrana, pri čemu su pojedine namirnice naročito bogate materijama koje kožu hrane i štite iznutra i tako sprečavaju nastanak bora i mnogo opasnijih promena na koži koje mogu dovesti do raka kože. Lekari savetuju da na meniju treba da se nađe što više voća i povrća, dok su od mesa poželjne piletina i riba.
Kako protiv opekotina
Sunce na Zemlju šalje dve vrste UV zraka – UVA zraci prodiru u dublje dermalne slojeve i uništavaju kolagenska vlakna zadužena za čvrstinu kože, a UVB zraci koje apsorbuje epiderm oštećuju ćelije i izazivaju crvenilo.
Rane i plikovi ukazuju na mnogo teže opekotine u kojima se oštećenje proširilo od epiderma do dermalnih slojeva, a ovu vrstu sunčevih opekotina prate jeza, visoka temperatura i mučnina.
U tom slučaju, deo tela sa opekotinama treba hladiti prvih 12 sati posle zadobijenih opekotina, treba uzimati antizapaljenski preparat, mnogo tečnosti, hladiti opečenu kožu gelovima koji sadrže umirujuće sastojke na bazi aloe ili kamilice.
Komentari (0)