Hormoni menjaju telo žene od samog početka trudnoće, pa i kasnije. Zahvaljujući raznim hormonima koje luči telo, žene se pripremaju za porođaj, ali i za majčinstvo – od dojenja, pa sve do te jake veze o kojoj se stalno priča.
Foto: Freepik
Jedan od najznačajnijih hormona za rani početak majčinstva jeste oksitocin koji se naziva i hormon ljubavi. Zahvaljujući njemu stvara se ta neraskidiva veza između majke i deteta – čak i pre nego što beba dođe na svet.
Čemu služi hormon oksitocin?
Prva uloga ovog hormona pokazuje se na porođaju kada oksitocin utiče na pojavu kontrakcija i tako pomaže bebi da dođe do porođajnog kanala. Osim toga, oksitocin pomaže i pri rađanju posteljice. U kratkom periodu između rađanja deteta i rađanja posteljice ovaj hormon dostiže svoj maksimalni nivo koji se može naći u telu žene.
Pročitajte i: Čudne navike beba dok sisaju
Druga važna uloga oksitocina jeste u uspostavljanju dojenja. Lučenje oksitocina utiče na stezanje mišićnih ćelija oko mlečnih žlezda dojke zahvaljujući čemu mleko izlazi iz dojke. Za podsticanje lučenja oksitocina najbolje je da mama što više bude uz bebu jer se upravo kontaktom kože na kožu najbolje pokreće lučenje ovog hormona.
Zašto je oksitocin hormon ljubavi?
Osim što se u najvećoj meri luči tokom porođaja i dojenja, ovaj hormon se luči i u drugim situacijama kada se osećamo bliskim sa nekim i kada uspostavljamo neke bliske kontakte – kada se, na primer, saosećamo sa nekim ili kada se mi nekome poveravamo.
Foto: Unsplash
Oksitocin se luči i prilikom intimnih odnosa među partnerima, što znači da učestvuje i u začeću, a kasnije i u roditeljstvu. Mamama pomaže da trezveno razmišljaju kada je potrebno brzo da reaguju i pomognu svom detetu.
Iako je njegova najznačajnija uloga vezana za porođaj i dojenje, ali i povezivanje majke sa detetom, oksitocin se luči u većoj meri i kod muškaraca koji su postali očevi. Kod njih se ovaj hormon pojačano luči kada drže svoju bebu, kada je maze i uspavljuju.
View this post on Instagram
Komentari (0)