Radna grupa za borbu protiv pandemije izdala je obavezujuće uputstvo za zabranu posećivanja pacijenata u svim bolnicama u Srbiji, kao meru za suzbijanje širenja gripa tipa A H1N1, kaže za „24 sata" epidemiolog Branislav Tiodorović, član Radne grupe.
Zabrana poseta, kaže Tiodorović, ne znači da nećemo moći da odemo u bolnicu ako se razbolimo, već se odnose na pacijente koji u njoj „leže".
– Uprava bolnice može dozvoliti posete samo u izuzetnim slučajevima, radi smirivanja pacijenta, ako su u pitanju mala deca, poseta supruzi koja se porodila, a i tada je neophodno pridržavati se uputstva zaštite kao što je nošenje maske – kaže Tiodorović.
Posete su zabranjene u GAK u Višegradskoj i na Institutu za majku i dete, a kako saznajemo, od danas bi trebalo da budu zabranjene i u Tiršovoj.
Epidemiolozi ipak tvrde da je vakcina jedini siguran način da se zaštitimo od svinjskog gripa.
– Vakcinacijom većeg dela stanovništva smanjilo bi se širenje virusa, a time i mogućnost da obole oni koji nisu vakcinisani – kaže za „24 sata" dr Predrag Kon, predsednik Radne grupe.
Povodom mejlova koji kruže na internetu o štetnosti vakcina protiv novog gripa zbog sporednih efekata nekih od njihovih sastojaka (poput skvalena), dr Kon kaže da je rizik od teškog ishoda sto puta veći ako se vakcina ne primi, nego rizik od primanja same vakcine.
– Skvalin je korišćen i ranije, u sastavu 45 miliona vakcina, a negativni efekti se javljaju u prihvatljivim granicama – objašnjava Kon.
Ranko Dakić, direktor Instituta „Torlak", takođe kaže da su vakcine protiv novog gripa bezbedne i da bi i svojoj deci savetovao da se vakcinišu, a da informacije na internetu o navodnoj štetnosti vakcine može da „pusti samo psihopata".
Dr Atila Čengeri, pokrajinski sekretar za zdravstvo, objašnjava da svaka vakcina ima nus pojave i da se one ne javljaju u većoj meri kod vakcine protiv novog gripa u odnosu na onu za sezonski.
Vakcinacija bi, prema najavama ministra Tomice Milosavljevića, trebalo da počne u decembru. Potvrđeno je da će se u ponedeljak znati od kog proizvođača i po kojoj ceni će se nabaviti vakcine protiv novog gripa, kao i kolika će biti participacija. Vakcine će u trošku osiguranja dobiti deca, trudnice i socijalno ugrožene kategorije.
Smrtnost kod novog gripa ista kao kod sezonskog
Dr Kon kaže da broj smrtnih slučajeva obolelih od novog gripa nije viši u odnosu na sezonski grip. „Osnovna razlika je što novi grip izaziva smrtnost i kod zdravog i radno sposobnog stanovništva. Prosek godina ljudi umrlih od posledica novog gripa je 37, dok je kod sezonskog najugroženija starija populacija, mahom preko 65 godina", kaže Kon. Dr Čengeri kaže da je razlika između novog i sezonskog gripa i u tome što kod oboljevanja od gripa tipa A H1N1 bolest se brže razvija, pa se od virusne upale pluća oboli za 24 do 36 sati, a dodaje i da od njega trudnice češće oboljevaju.
Četvrta žrtva novog gripa u Srbiji
Muškarac iz Čačka (50), koji se od petka lečio na Kliničkom centru u Kragujevcu, preminuo je juče od posledica novog gripa. To je četvrta žrtva novog gripa u Srbiji, a druga u Kragujevcu. Ranije je u tom gradu preminula i 46-godišnja žena iz okoline Kraljeva.
U Leskovcu je od gripa a H1N1 obolelo četvoro učenika Osnovne škole „Vožd Karađorđe" i na kućnom su lečenju.
Devetoro dece školskog uzrasta koja su obolela od novog gripa smešteno je na pedijatrijsko odeljenje ZC „Studenica" u Kraljevu, a stanje njihovih vitalnih funkcija je stabilno. Stanje pacijenta iz Ćuprije (35), kod koga je potvrđeno prisustvo novog gripa, pogoršano je i on je prebačen na Intenzivnu negu Kliničkog centra u Kragujevcu.
U Kliničkom centru u Kragujevcu tokom jučerašnjeg dana na bolničko lečenje primljeno je 11 osoba zbog sumnje da su zaraženi virusom novog gripa. Pedesetogodišnji Čačanin je i dalje u veoma teškom stanju, dok se studentkinja oporovlja, a svi oboleli koji su smešteni u Klinički centar, izuzev muškarca iz Ćuprije, imaju blaži oblik oboljevanja od novog gripa i nisu priključeni na aparat za veštačko disanje.
Saveti
Grgotanje slane vode dva puta dnevno (ima isto dejstvo na zdravu osobu kao Tamiflu na zaraženu).
Čistite nozdrve tuferima natopljenim slanom toplom vodom bar jedanput dnevno, nakon što izduvate nos.
Konzumirajte tople napitke (čaj, kafa…) jer sprečavaju širenje virusa u grlu, odvode ga u stomak, gde virus ne može da opstane i proširi se.
Simptomi
temperatura preko 38 stepeni
malaksalost
bolovi u mišićima
bolovi u zglobovima
glavobolja
gubitak apetita
gušobolja
suv kašalj
kijanje
dijareja
Komentari (0)