Naučnici Gledstoun instituta i Univerziteta u San Francisku uspeli su da transformišu ljudske ćelije kože u zrele i potpuno funkcionalne ćelije jetre.
Ove ćelije mogu da opstanu i posle njihove transplantacije u tela laboratorijskih životinja, što je pozitivan korak u budućem lečenju oboljenja jetre.
Do sada, naučnici su uspevali da pretvore ćelije kože u ćelije slične ćelijama srca i pankreasa, ali nikada nisu uspeli da naprave potpuno zrele ćelije.
Ranije studije o reprogramiranju ćelija jetre imale su brojne poteškoće zbog toga što je bilo teško da matične ćelije dobijene iz jetre prežive i nastave razvoj kada se presade u telo.
Međutim, poslednja studija objavljena u žurnalu Nature dokaz je da su naučnici uspeli da prevaziđu te pretreke.
Tehnika bi mogla biti alternativa za pacijente kojima je potrebna transplantacija
”Ranije studije pokušavale su da reprogramiraju ćelije kože u pluripotentne matične ćelije, kako bi ih zatim pretvorili u ćelije jetre. Imajući u vidu da do sada nisu uvek uspevale da prođu kompletnu transformaciju, odlučili smo da ćelije ne vratimo u pluripotentno stanje, nego u jednu od srednjih faza”, kaže Šeng Ding, profesor farmacetuske hemije na Univerzitetu u San Francisku.
Njegov metod uključio je upotrebu specifičnog ”koktela” gena za reprogramiranje i hemikalija. Ta mešavina omogućila je transformaciju ćelija kože u ćelije slične onima u endodermu – embrionalni ćelijski sloj od kog se kasnije razvijaju veći organi u telu.
Prema istraživačima, ovo stanje omogućilo je ćelijama da lakše pređu u oblik ćelija jetre.
Zatim su koristeći novi set gena i hemikalija, Ding i njegov tim transformisali ćelije endoderma u ćelije jetre koje gotovo da se ne razlikuju od prirodnih.
Kako bi proverili da li će ćelije uspevati da prežive, usadili su ih u jetre miševa, koji su bili genetski skloni oboljenjima jetre.
Devet meseci posle transplantacije, tim je primetio porast nivo proteina i jetre čoveka u krvi miševa, što je bio znak da ćelije rastu i razvijaju se.
”I dalje moramo da radimo na ovom projektu, ali činjenica da ćelije mogu da dostignu punu zrelost i rastu i mesecima posle transplantacije obećava mnogo”, kaže dr Holdžer Vilenbring, zamenik direktora Centra za jetru Univerziteta u San Francisku.
”U budućnosti, ova tehnika bi mogla poslužiti kao alternativa za pacijente kojima nije potrebna potpuna transplantacija jetre”, kaže on.
Komentari (0)