Nacionalna organizacija potrošača napravila je listu neregistrovanih trgovaca na društvenoj mreži Instagram i dostaviće je Tržišnoj inspekciji.
Šta je uslov da se bezbedno kupuje preko društvenih mreža?
Foto: Freepik
Jedna Beograđanka je kupila aparat za masažu, platila ga 1.600 evra, ali on ne radi. Reklamacije, a ni prodavca, međutim, nema, jer ga je kupila preko interneta. Za njim traga i Tržišna inspekcija.
Na ovakve pojave upozorava i Nacionalna organizacija potrošača, koja je objavila novu listu od 435 prodavaca za koje se sumnja da prodaju robu na crno preko društvenih mreža.
” Ovaj spisak se pravi na osnovu prijava potrošača koji su oštećeni. Kao organizacija i mi smo se bavili istraživanjem da vidimo ko se oglašava, čije su glasne poruke primamljive, a ne poštuju zakon ” kaže za RTS Nikica Jovanović iz Nacionalne organizacija potrošača Srbije.
Veliki broj Instagram profila sa prethodne liste je ugašen. Pošto sve više ljudi kupuje onlajn, međutim, povećava se i broj neregistrovanih trgovaca.
Ovaj spisak Nacionalna organizacija potrošača Srbije dostavlja Tržišnoj inspekciji. Najviše prijava, kako navode, odnosi se na prodaju odeće, obuće, nakita, tehničke robe.
” Sve što se nekada prodavalo na pijacama i na ulici, preselilo se na internet ” ističe Dragan Gajić, rukovodilac grupe za sprečavanje sive ekonomije.
Foto: Freepik
Kako se kontrolišu internet-prodavci?
Kontrola internet-prodavaca je komplikovana, dugo traje i teško je doći do njih, kažu u Tržišnoj inspekciji.
” U tim kontrolama, kada dođemo do tih subjekata, nalažemo im da se registruju da bi mogli da obavljaju trgovinsku delatnosti, zabranjujemo dalje da se oglašavaju preko interneta i da rade dok se ne registruju, i podnosimo zahtev sudiji za prekršaje ” objašnjava Dragan Gajić.
Inspektori rade u saradnji sa MUP-om, odnosno Odeljenjem za visokotehnološki kriminal. Tada se podnose i krivične prijave, u zavisnosti od količine i vrste robe.
Nadležni upozoravaju da je to, ipak, rizična kupovina ukoliko na profilu nema poslovnog imena, adrese i PIB-a trgovca.
Novčane kazne za ovakav vid prevare su do dva miliona dinara.
Potrošačima je ipak najteže ” ostanu i bez novca i bez robe, a sa malo mogućnosti: da to prijave tržišnoj inspekciji ili da tuže prodavce do kojih je nemoguće doći.
Spisak crne liste internet-trgovaca koju je sastavio NOPS možete pogledati OVDE >>
Izvor: rts.rs
Komentari (0)