Zahvaljujući matičnim ćelijama koje su američki naučnici pronašli u noktima, obnavljanje izgubljenih udova više ne spada u domen naučne fantastike.
Ove matične ćelije imaju dvostruku ulogu – one pomažu noktima da rastu, a ako je nokat povređen ili u potpunosti oštećen, one stvaraju novi nokat na njegovom mestu.
Matične ćelije noktiju (foto: USC/Krzysztof Kobielak)
Istraživači tvrde da bi ove matične ćelije mogle da služe za razvoj drugih tkiva, kako bi jednog dana mogle da obnove uništene organe ili amputirane ruke i noge.
Ove matične ćelije su pronađene kod miševa na Univerzitetu severne Kalifornije, tako što su im ćelije noktiju bojene i praćene. Mnoge od ćelija koje su obojene su se delile i potom nestajale, međutim ćelije koje su bile blizu baze nokra su se delile veoma sporo. Ako je nokat bio povređen, protein nazvan BMP je signalizirao ovim matičnim ćelijama da počnu da “rade” na njegovoj popravci, ali i na zarastanju kože ispod nokta.
Naučnici sada istražuju da li bi drugačiji signali mogli da “narede” matičnim ćelijama noktiju da se razviju u neku drugu vrstu tkiva.
Ako je to istina, matične ćelije bi mogle da obnavljaju bukvalno sve, od promena na noktima, do teških povreda kože i amputiranih udova.
Glavni istraživač, Kristof Kobjeljak kaže da je ovo otkriće veoma iznenađujuće. On tvrdi da ove matične ćelije imaju drugačije osobine od svih ostalih ćelija u organizmu, zbog toga što obnavljaju različita tkiva u isto vreme.
Komentari (0)