Poznata je već delotvornost matičnih ćelija iz pupčanika u lečenju bolesti krvi. Međutim, postoji tu i njihov dodatni potencijal, a to su bela krvna zrnca, odnosno posebne grupe belih krvnih zrnaca: T ćelije i NK ćelije, poznate i kao prirodne „ćelije ubice”. Oba tipa ćelija su ključne za savremeni tip terapije u onkologiji, koja se naziva imunološka terapija ili imuno-onkologija.
Nove mogućnosti u lečenju malignih oboljenja
Izvor: Bebac.com
Terapija počinje od pacijenta i njegovih sopstvenih matičnih ćelija. Bela krvna zrnca, koja sadrže pomenute T ćelije i NK ćelije, izdvajaju se iz krvi pacijenta. Nakon izolacije, T ćelije se transformišu pomoću tzv. viralnog vektora.
U zavisnosti od tipa ćelije raka, svaka na svojoj površini sadrži određeni protein specifičan za određeni tip ćelija. Na primer, protein CD19 je jedino prisutan na B ćelijama i B ćelijama raka.
Ipak, imuni sistem (i sa njim T ćelije) ne prepoznaju ćelije raka. Ovo se dešava zbog toga što su ćelije raka identifikovane kao pacijentove sopstvene ćelije, a ne kao „strane”.
Foto: Vita34
Nova tehnologija, koja se naziva CAR (himerni antigen receptor) omogućava T ćelijama da prepoznaju ćelije raka i da indukuju jak imuni odgovor protiv njih. CAR je receptor koji se „dizajnira po potrebi” da označi određeni protein od interesa (protein koji se nalazi u određenim ćelijama raka). Kada se CAR dizajnira ,moguće je da otkrije i genetsku informaciju koja se nalazi iza nje.
Kada se genetski kod identifikuje, može da se ubaci u virus. Virus će inficirati T ćelije i ubaciti genetski kod. T ćelije će automatski prevesti genetski kod u novi protein – CAR. CAR je, dakle, protein-recpetor i zbog toga će se nalaziti na površini ćelije. Ovako transfomisana T ćelija spremna je da napadne ćelije raka.
Ovde treba podsetiti da svi proteini proističu iz genetskog koda. Svaki gen može da se prevede u sekvencu aminokiselina – kao biseri na ogrlici. Duga sekvenca aminokiselina se naziva protein. Sekvenca aminokiselina takođe utiče na strukturu proteina.
Generisane CAR T ćelije se koriste kao medicinski proizvod po GMP standardima. Na kraju se CAR T ćelije ponovo daju pacijentu kako bi se tretirale ćelije raka.
Postoji ogroman interes za ovu vrstu terapije za lečenje raka u svetu. Trenutno je preko 500 kliničkih ispitivanja za potencijal T ćelija i NK ćelija za različite bolesti.
Foto: Vita34
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)