U Srbiji se ispituje jedan slučaj kod deteta za koji se sumnja da ima akutni hepatitis nepoznatog porekla, saznaje Telegraf. Reč je o bolesti jetre kod dece predškolskog i školskog uzrasta, koja se pojavila u više od 20 zemalja, a čiji je uzročnik jedan soj adenovirusa. Lekari poručuju da nema razloga za paniku, ali da treba primenjivati mere prevencije ” ličnu i kolektivnu higijenu.
Beogradski mediji navode da se u jednoj beogradskoj bolnici trenutno leči pacijent za kog se sumnja da je zaražen ovim tipom hepatitisa. Telegraf piše da lekari trenutno rade ispitivanje, ne bi li ustanovili da li je zaista reč o adenovirusu koji se pojavio u drugim zemljama.
Foto: Freepik
Podsetimo, pre izvesnog vremena registrovani su slučajevi oboljenja jetre kod dece nepoznatog uzročnika, najpre u Velikoj Britaniji, gde ih je najviše, a zatim u Irskoj, SAD, Izraelu, Holandiji, Španiji, Danskoj, Italiji, Norveškoj, Francuskoj, Belgiji, Rumuniji, Japanu, Kanadi….
Pedijatar dr Saša Milićević objasnio je za RTS da je najverovatnije uzročnik jedan od sojeva adenovirusa koji postoji odavno kod nas i uglavnom izaziva kijavicu i temperaturu, bol u grlu, dijareju. Međutim, to se odjednom promenilo, pa se umesto tih klasičnih simptoma sada virus ustremio na jetru, izazivajući akutnu upalu.
Profesor dr Dragan Delić, gastroentererohepatolog, pojasnio je za Telegraf da tih adenovirusa ima 49 serotipova, te da adenovirus može da da dosta šarenu kliničku sliku ” od upale ždrela (faringitisa), upale konjuktiva (konjuktivitis), menigitisa, encefalitisa (upale mozga), preko upale pluća, gastrointeralnih problema, kao što su povraćanje, proliv…
” Ako je tačno to da je adenovirus uzročnik ovog hepatitisa, onda to može da znači da je kod njega došlo do promena, pa daje kliničku sliku akutnog oštećenja jetre adenovirusnom infekcijom. Ali, ponavljam, to treba da se potvrdi. Sada stupaju na snagu epidemiolozi da vide te puteve širenja, i naravno virusolozi, molekularni biolozi, da dokažu infektvni agens, ako je infektivni agens ” objašnjava prof. Delić.
On napominje da se adenovirus prenosi kapljičnim putem i putem kontakta. Vrlo retko može tokom leta, recimo u bazenima, u vodi, ali se pre svega prenosi kapljičnim putem. To je bolest pre svega dečjeg, mlađeg uzrasta.
Lekari ističu da nema razloga za brigu i paniku, ali da se treba pridržavati mera prevencije ” održavati ličnu i kolektivnu higijenu.
” Nije to ništa novo za nas koji se bavimo hepatologijom i infektologijom. Ja sam svake godine u mom odeljenju među onima koji su imali akutni hepatitis, imali od 6 do 8 odsto onih koji su bili bolesnici sa nepoznatim oštećenjem jetre. Dakle, ne treba dramatizovati ” poručuje prof. dr Dragan Delić.
Kakav hepatitis se pojavio u Zagrebu?
Istovremeno sa hepatitisom nepoznatog uzroka, u Zagrebu se u Ugostiteljsko-turističkoj školi pojavila epidemija hepatitisa A, odn. klasične žutice. Te dve vrste oboljenja nisu iste, kažu lekari.
” Različiti su uzročnici. Ovo u Zagrebu je infektivna žutica koja je nama odavno poznata. Mnogi u detinjstvu su imali tu zaraznu žuticu, koja uglavnom prođe sama, izaziva je virus hepatitisa A koji nekada može da se iskomplikuje ” kaže za RTS pedijata dr Saša Milićević.
Virus hepatitisa A se prenosi kapljičnim putem, preko hrane i kontakno prljavim rukama.
” Tako najčešće i nastaju te manje, lokalne epidemije. Kuvar u toj zagrebačkoj školi nije znao da ima virus hepatitisa A, i onda je svojim kontaminiranim rukama to preneo na hranu ” objasnio je za RTS doktor Milićević.
Komentari (0)