Deca koja imaju manje igračaka, mnogo brže razvijaju svoju kreativnost. Iako će im ponekad možda biti dosadno, vremenom će početi da upotrebljavaju maštu i da izmišljaju igre. Takođe, naučiće da razvijaju odnose s drugom decom i odraslima. Istraživanja su pokazala da deca koja su u detinjstvu imala više prijatelja imaju veće šanse da budu akademski uspešnija i bolja u društvenim odnosima kada odrastu.
Drugi problem koji može da se javi je nedostatak koncentracije. Naime, silne igračke na policama nude bezbroj mogućnosti, pa tako deca ne mogu da nauče da cene stvari, ali ni da razvijaju usredsređenost i koncentraciju. Upravo zbog toga, može da se javi određena vrsta nemara prema igračkama. Ali ako im roditelji uzmu veći deo igračaka, vrlo brzo će početi da cene ono što su imali i ono što imaju.
Gde roditelji greše
Većina roditelja misli da će se deca manje svađati ako imaju više igračaka. Ali, istina je upravo suprotna. Braća i sestre se i inače svađaju, a svaka nova igračka je samo razlog više za prepirke. S druge strane, deca koja imaju manje igračaka „prisiljena“ su da nauče da dele, a tako će ujedno biti i manje sebična zato što oni koji dobiju sve što požele posle misle da na sve imaju pravo.
Zavoleće čitanje
što manje igračaka, više kreativnog razvijanja i maštanja. Upravo ovo može da probudi interesovanje dece prema pričama, bajkama i basnama, zbog čega će u kasnijem uzrastu deca voleti da čitaju. Druga deca će više voleti da boje i crtaju, pa će razviti ljubav prema umetnosti. Tako će kasnije više ceniti lepotu, osećanja, ali i komunikaciju.
Sreća se ne postiže kupovinom
Igranje s detetom i zajedničke aktivnosti usrećiće dete mnogo više nego nova igračka. Iako deca misle da se želje mogu ispuniti kupovinom, roditelji bi trebalo da ih ohrabre da sreću potraže drugde.
Strpljenje se gradi
Ako dete ima igračku, a ne zna čemu služi i kako da se igra sa njom, vrlo brzo će je odbaciti i uzeti drugu, odnosno lakšu. Deca s manje igračaka biće upornija, imaće više strpljenja, ali će biti i odlučnija u otkrivanju stvari.
Igranje u prirodi
Ako nemaju mnogo igračaka, deca neće stalno biti u kući nego će se igrati napolju, a i naučiće više da ceniti prirodu. Budući da će se više baviti fizičkim aktivnostima, biće zdravija, a time i srećnija.
Manje igračaka, manje nereda po kući
Više igračaka u kući znači i više nereda, a stalno zahtevanje od dece da pospremaju igračke može biti jako naporno.
Komentari (0)