Polazak vašeg čeda u školu biće velika prekretnica i promena u vašem, ali i u životu vašeg deteta. Iz straha od promene roditelji često prave greške koje skupo mogu koštati dete.
Kako izbeći probleme, a poboljšati startnu poziciju svog deteta u školi pitali smo učiteljicu trećeg razreda Milicu Puzović koja će i sama ove godine biti mama đaka prvaka.
Foto: Učiteljica Milica Puziović
Nemojte prenositi strah na svoje dete
Iz razgovora sa učiteljicom beogradse osnovne škole „Vasa Pelagić” roditelji đaka prvaka mogu naučiti dosta korisnih saveta, a jedan se posebno ističe.
” Roditelji treba da olakšaju đaku prvaku tako što će pomoći detetu da se navikne na novu sredinu, nova lica i obaveze. Treba još u porodici da se steknu radne navike, da se nauči da se poštuje autoritet. Da bi se to postiglo, pre svega roditelj koji je uzor deci treba da poštuje novo lice u dečijem životu kako bi se sa lakoćom prihvatile nove obaveze, zabrinuti roditelj i ne bi trebali da prenose strah na dete. Nema mesta za strah, strepnju i nesigurnost jer im je ovo najbezbrižniji deo života.
Učiteljica Milica Puzović koja ima 11 godina iskustva naglasila je da je svako detet individua i da će napredovati svojim tempom, kao i da roditelj svoje dete ne treba da upoređujeu sa drugom decom. Ono što učiteljica Milica savetuje roditeljima jeste da decu na početku školovanja treba kontrolisati, a sa druge strane i osamostaljivati.
Nemojte deci davati telefon jer im to šteti
Ukoliko brinete o tome kako će se dete prilagoditi školi i novim obavezama možda bi trebalo da obratite pažnju na to koliko često dozvoljavate detetu da gleda u telefon.
Foto: Canva
” Roditelji bi trebalo da ukinu deci ili eventualno smanje upotrebu ekrana jer to negativno utiče na pažnju i koncentraciju deteta. Dete još u prvom razredu ima pet časova po 45 minuta i treba da sedi za vreme časa. Umesto ekrana deci je korisnije da se kreću, igraju i rade grafomotoričke vežbe, tj. vežbe za finu motoriku ” savetuje ona roditeljima koji su najveći saradnici učiteljicama kada je obrazovanje dece u pitanju.
Nemojte govoriti negativno o školi
Roditelji ponekada brigu svog deteta nesvesno prenose na dete, a često im prenose i negativne emocije kada je škola u pitanju.
” Ispred deteta govoriti sve najbolje o školi i učitelju i stvarati na taj način pozitivnu sliku o školi. Na taj način roditelji će pomoći detetu da sa uspehom prebrodi sve izazove ” ističe Milica i dodaje da je najvažnije je imati poverenje u učitelje i veru u detetove sposobnosti. Pored toga ona navodi da je bitno osluškivati i razumeti dete, potom ga podržati i ohrabriti na putu ka sticanju novog znanja.
” Nemojte biti strog, ali budite zahtevan roditelj. Bitno je da dete shvati da ima i obaveze, a ne samo prava ” ističe učiteljica.
Pored svega ona je roditeljima dala i tri konkretna saveta koja bi trebalo da poštuje svaki roditelj:
” Viber grupa služi kao oglasna tabla za roditelje (ne za dopisivanje među roditeljima)
” Na Otvorena vrata dođite na vreme, a ne pred kraj školske godine.
” Ne očekujte da se ocene poklanju – bitno je pravo znanje.
Srećan polazak u školu!
Komentari (0)