Australijski naučnici su pručavajući ribe zebrice došli do jednog od najvećih otkrića iz oblasti proučavanja matičnih ćelija.
Oni su razotkrili misteriju na koji način se stvaraju najvažniji tipovi matičnih ćelija, iz krvi i koštane srži.
Te ćelije, skraćeno nazvane HSC se već koriste za transplantacije kod ljudi koji pate od pojedinih vrsta leukemioje i mijeloma. Ali one imaju mnogo veći potencijal, pošto mogu da formiraju mnoge vrste ćelija, poput mišića, krvnih sudova i kostiju.
Problem je bio u tome što naučnici do sada nisu znali kako se u telu formiraju HSC i zbog toga nisu mogli da ih uzgoje u laboratoriji. To je značilo da nisu mogli da ih koriste za lečenje povreda kičmene moždine, dijabetesa ili degenerativnih bolesti.
Tim australijskih istraživača predvođen profesorom Piterim Kirijem, iz Instituta za regenerativnu medicinu otkrili su veći deo razvoja ove vrste matičnih ćelija. Oni su, uz pomoć mikroskopa visoke rezolucije, posmatrali embrione akvarijumskih ribica zebrica.
Zebrice su veoma slične bebama, a njihova prednost je što su skroz providne i što se embrioni razvijaju van majčine utrobe.
Ribice koje su dovele do ovog otkrića skoro svi imaju u akvarijumu
Ovo istraživanje je inicijalnoo proučavalo mutacije mišićnih ćelija. Ali kada su naučnici pregledali snimke, shvatili su da su zebrice sa mutacijom mišića imale nekoliko puta veći broj matičnih ćelija od ostalih. Naučnici su takođe primetili da su ćelije od kojih nastaju HCS morale da imaju i endotomne ćelije da bi se pretvorile u HCS.
Ovim je iznenađenje još veće, jer je otkriće potpuno slučajno. Sada istraživači koji se bave matičnim ćelijama mogu da se fokusiraju na pronalaženje ćelija koje utiču na stvaranje HSC u embrionu. Kada se to desi, moći ćemo u laboratoriji da proizvodimo ćelije baš kakve nam trebaju da bismo lečili bolesti krvi.
Za sada je teško reći koliko smo blizu stvarnoj primeni ovog otkrića, ali je napravljen veliki korak napred u istraživanju matičnih ćelija.
Komentari (0)