Regenerativna medicina i tehnologija razvijanja tkiva od matičnih ćelija napreduje svakodnevno. Naučnici su u poslednjih nekoliko godina uspeli da u laboratorijskim uslovima matične ćelije pretvore u disajne organe, bešike, vagine, srca i jetre, a u nekim slučajevima, te organe uspešno presadili pacijentima.
Naučnici u Nemačkoj su otkrili da su od matičnih ćelija uspeli da stvore celu ljudsku kičmenu moždinu. Ovaj uspeh je još veći kada se u obzir uzme činjenica da je tkivo nervnog sistema najkompleksnije u ljudskom organizmu. Kičmena moždina je, kao i mozak, organ koji je veoma organizovan, a raspored ćelija u njemu je kompleksan i delikatan.
Kičmena moždina je jedan od najkompleksnijih ljudskih organa
Andrea Majnhart sa Drezdenskog univerziteta za tehnologiju uspela je da zajedno sa timom upotrebi japansku tehniku pretvaranja matičnih ćelija u kompleksne organe. Kičmena moždina koja je stvorena u Drezdenu uspešno prenosi nervne signale i potpuno je funkcionalna.
Svake godine, stotine hiljada ljudi koji su paralizovani zbog povreda kičmene moždine traže spas u tretmanima matičnim ćelijama. Prošlog meseca, tim naučnika je objavio da je 38-godišnji čovek prohodao uz pomoć novog metoda transplantacije matičnih ćelija.
Ova studija neće odmah doneti nove načine lečenja, ali sama mogućnost da se kičmena moždina stvori od matičnih ćelija u laboratorijskim uslovima će pomoći ljudima koji razvijaju nove tretmane da dođu do konačnog rešenja problema. Isto tako, od pomoći će biti i samo proučavanje nastanka kičmene moždine, kako bi se bolje razjasnile kongenitalne anomalije kao što je spina bifida.
Komentari (0)