Foto:

Najveće zablude o matičnim ćelijama iz pupčanika

Izvor: Bebac.com

Zabluda 1: Niko se još nije lečio matičnim ćelijama iz pupčanika

 U svetu je urađeno preko 50.000 transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika, a prva transplantacija urađena je pre čak tri decenije! 

Jedna od najvećih zabluda o matičnim ćelijama je informacija koja se plasira u medijima, da se matične ćelije iz pupčanika nisu upotrebile za lečenje ili da postoji svega 2 slučaja lečenja u celom svetu. 

U svetu je izvršeno preko 50. 000 transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika! 

Prva transplantacija metičnih ćelija iz pupčanika urađena je pre čak tri decenije. Prvi čovek koji je izlečen na ovakav način zove se Metju Farou koji je bolovao od Fankonijeve anemije. 


Foto: Metju Farou/ Seracell

U maju 2017.godine urađena je i prva transplantacija matičnih ćelija pupčanika u Srbiji. Devojčica Melisa koja boluje od urođene bolesti krvi – talasemije major, primila je matične ćelije svoje sestre Sare na Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta u Beogradu. 

 


Obavljena prva transplanta matičnih ćelija iz pupčanika u Srbiji>>>


Ovo naravno nisu jedinstveni slučajevi. Milioni ljudi širom sveta, danas se uspešno leče matičnim ćelijama iz koštane srži ali i iz pupčanika. Matičnim ćelijama leči se preko 80 različitih oboljenja. 

Najiskusnija banka u Evropi, VITA 34 ima više od 30 upotrebljenih uzoraka matičnih ćelija iz pupčanika. 

Spisak osoba lečenih krvlju iz pupčanika sačuvanom kod Vita 34 pogledajte OVDE.  

Zabluda 2: Ako mi zatrebaju matične ćelije postoje javne banke

 Šansa da se pronađe odgovarajući donor koštane srži je 1:20 000

Širom sveta postoje javne, donorske banke matičnih ćelija ali u Srbiji, na žalost ne postoji ni jedna takva banka. Otvaranje javne banke matičnih ćelija otvorilo bi još veće mogućnosti za lečenje matičnim ćelijama i u našoj zemlji ali i tada bi postojala velika razlika između javne i privatne banke. 

Uzorak koji donirate u javnu banku nije vaš već postaje vlasništvo banke. Ukoliko vam ikada zatrebaju matične ćelije, dobijate uzorak koji je najpodudarniji ali ne i 100 % podudaran vama, što iziskuje dodatne terapije i otvara mogućnost da vaš organizam odbaci uzorak.

60% pacijenata kojima su potrebne matične ćelije za lečenje, ne mogu pronaći odgovarajućeg donora koštane srži, niti uzorak iz javne banke matičnih ćelija. 


Foto: shutterstock

Ukoliko Vam ikada zatrebaju matične ćelije, a nemate ih sačuvane u privatnoj baci, iz javne banke možete preuzeti uzorak koji je najpodudarniji vama ali ćete za tu uslugu platiti između 25.000 i 50.000 hiljada evra.

Takođe, treba imati na umu da se pojedine bolesti mogu lečiti sa većom stopom uspešnosti ako se koriste vlastite matične ćelije. 

Zabluda 3: Ne želim da unapred mislim na najgore

Prevencija je najbolji lek svih bolesti. Ako ne razmišljamo unapred, kasnije lečenje može biti mnogo teže, komplikovanije ali i skuplje. 

Čuvanje matičnih ćelija je jedna vrsta osiguranja zdravlja deteta ali i cele porodice, a čuvamo ih sa idejom i željom da nam nikada ne zatrebaju. 

Kada razmišljamo o lečenju matičnim ćelijama, zaista u većini slučajeva mislimo na najteža oboljenja koja su pre revolucionarnih otkrića primene matičnih ćelija bile neizlečive. 

Međutim, upravo matične ćelije pupčanika, kao najkvalitetniji izvor regenerativnih ćelija, služe za oporavak i popravljanje ćelija oštećenih bolestima, genetikom, povredom ili jednostavno starenjem.

 


Upotreba matičnih ćelija u regenerativnoj medicini – pročitaj više>>>


Zabluda 4: Potpuno je svejedno gde čuvamo mć

Matične ćelije čuvaju se na veoma dug vremenski period, a kako bi bile upotrebljive za lečenje, zahtevaju precizne i visoko standardizovane uslove same pripreme za krioprezervaciju (postupak pripreme uzorka za zamrzavanje i čuvanje). 


Foto: Fotolia

Prilikom izbora porodične banke matičnih ćelija najvažnije je da izaberete biomedicinski centar, a ne banku.

Samo biomedicinski centri mogu uzorke pripremati za lečenje i garantovati kvalitet sačuvanih uzoraka. Za razliku od njih banke se na bave lečenjem, već samo skladištenjem.

VAŽNO: Tražite napismeno tačnu adresu laboratorije koja će pripremati matične ćelije za zamrzavanje, kao i adresu gde će biti skladištene. 
Ovo je važno, jer neke kompanije pripremaju matične ćelije u jednoj zemlji po nižim standardima, a onda ih transportuju u drugu radi čuvanja.
 

PROČITAJTE JOŠ I: 
7 saveta za odabir sigurne kuće za čuvanje matičnih ćelija vaše bebe>>>


Zabluda 5: Bolje je da potpišem ugovor direktno sa stranom bankom

Ovo je velika zabluda!

Da biste sačuvali matične ćelije u inostranoj banci, morate to uraditi preko posrednika u Srbiji. Ukoliko ugovor potpišete samo sa bankom u inostranstvu, posrednik ne snosi nikakvu odgovornost, što je aposolutno neprihvatljivo s obzirom na to da se kompletan prvi segment u postupku čuvanja matičnih ćelija obavlja upravo u Srbiji i to od strane srpskog zastupnika strane banke matičnih ćelija (potpisivanje ugovora između zastupnika banke sa porodilištima, dostavljanje medicinskih setova roditeljima, organizovanje transporta matičnih ćelija u inostranstvo, itd).

 


 

Pročitajte još: Šta morate znati o ugovorima za čuvanje matičnih ćelija >>>

 

 

Zabluda 6: Izdvojene maticne ćelije iz krvi pupčanika su već spremne za lečenje

Svaki uzorak matičnih ćelija mora da se obradi pre upotrebe za lečenje! 

Banke koje samo čuvaju matične ćelije, radi uštede, odvajaju matične ćelije pre samog skladištenja i tako odbacuju druge vredne elemente pupčane krvi.

Takođe, prilikom separacije, gubi se čak 20% vitalnih matičnih ćelija. 

Separacija krvi, odnosno izdvajanje matičnih ćelija pre čuvanja nikako ne znači da je uzorak već spreman za lečenje. On mora da prođe određenju proceduru i da se ispere od krioprotektora (hemikalije koje čuvaju vitalnost matičnih ćelija tokom krioprezervacije).  

Biomedicinski centri koji se bave i lečenjem matičnih ćelija čuvaju svaku kap krvi i time ne samo da čuvaju vitalnost ćelija već i elemente krvi koji se takođe mogu upotrebiti u lečenju. 

Čuvanje pune krvi se pokazalo kao zlatni standard u procesu lečenja matičnim ćelijama. O tome svedoči dvadesetogodišnje iskustvo Vite 34.

Ukoliko matične ćelije bebe sačuvate u biomedicinskom centru, vaš uzorak može biti besplatno pripremljen za transplantaciju. Proverite da li postupak pripreme za lečenje ulazi u cenu koju plaćate.  

 


VITA 34: Zašto čuvamo punu krv>>> 


Zabluda 7: Ako sam za jedno dete sačuvala ne treba da cuvam i za drugo

Matične ćelije sačuvane nakon porođaja 100% odgovaraju samo detetu od kog su sačuvane. One se mogu upotrebiti i za lečenje srodnika, čak i za nepoznate osobe ali se u tom slučaju predhodno radi HLA tipizacija kojom se određuje stepen podudarnosti. Ta podudarnost nikada nije potpuna, čak ni u slučaju rođenog brata ili sestre. Uzorak će se za potrebe lečenja iskoristiti samo u slučaju da je podudarnost odgovarajuća. 

Više dece – više i uzoraka, više matičnih ćelija i veće mogućnosti prilikom primene u lečenju. 

Matične ćelije iz pupčaika mogu se upotrebiti na dva načina: 

1. Autologna transplantacijom – sopstvenim matičnim ćelijama


2.Alogenom transplantacijom

– korišćenjem matičnih ćelija druge osobe i to od člana porodice – srodni donor ili doniranih matičnih ćelija – nesrodni donor

U zavisnosti od vrste bolesti koriste se sopstvene ili donorske ćelije.

Zabluda 8: Čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika je jako skupo

Za čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika roditelji treba da izdvoje blizu 2.000 evra, što za naše uslove života zaista nije mali novac. Međutim, treba imati na umu da je prevencija uvek jeftinija od lečenja i da ukoliko vam matične ćelije ikada zatrebaju, ako ste ih sačuvali, uštedećete novac. 

Kada se iznos koji treba da izdvojite za uslugu zahtevne pripreme matičnih ćelija i čuvanja uzorka u specijalnim laboratorijama i kriotankovima, podeli sa 20 godina, vi ustvari ovu uslugu plaćate oko 100 evra godišnje, odnosno 8,3 evra mesečno.

Zapamtite da je porođaj prilika koja se pruža samo jednom u životu i da je uvek bolje da imate sačuvan potencijalni lek za svoju porodicu nego da dođete u situaciju da vam taj lek zatreba, a niste ga sačuvali kada ste imali priliku za to. 
 

Sačuvajte matične ćelije svoje bebe po najboljim uslovima u VITA 34  - nemačkom biomedicinskom centru 

 

  • 5 godina GRATIS čuvanja matičnih ćelija
  • Procesuiranje i skladištenje matičnih ćelija u Nemačkoj
  • Primena GMP i Paul Ehrilch standarda
  • Obrada u visokotehnološkim čistim sobama
  • Prikupljanje i transport pod specijalnim uslovima
  • Podrška za potrebe lečenja
  • Mobilni transplantacioni tim
  • HDI osiguranje :: 50 godina
  • Dvostruka ugovorna odgovornost – srpske i nemačke kompanije

     

 

Pozovite i zakažite besplatne konsultacije: 

011 414 65 65 │ 021 31 01 333

 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Zabluda 1: Niko se još nije lečio matičnim ćelijama iz pupčanika

 U svetu je urađeno preko 50.000 transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika, a prva transplantacija urađena je pre čak tri decenije! 

Jedna od najvećih zabluda o matičnim ćelijama je informacija koja se plasira u medijima, da se matične ćelije iz pupčanika nisu upotrebile za lečenje ili da postoji svega 2 slučaja lečenja u celom svetu. 

U svetu je izvršeno preko 50. 000 transplantacija matičnih ćelija iz pupčanika! 

Prva transplantacija metičnih ćelija iz pupčanika urađena je pre čak tri decenije. Prvi čovek koji je izlečen na ovakav način zove se Metju Farou koji je bolovao od Fankonijeve anemije. 


Foto: Metju Farou/ Seracell

U maju 2017.godine urađena je i prva transplantacija matičnih ćelija pupčanika u Srbiji. Devojčica Melisa koja boluje od urođene bolesti krvi – talasemije major, primila je matične ćelije svoje sestre Sare na Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta u Beogradu. 

 


Obavljena prva transplanta matičnih ćelija iz pupčanika u Srbiji>>>


Ovo naravno nisu jedinstveni slučajevi. Milioni ljudi širom sveta, danas se uspešno leče matičnim ćelijama iz koštane srži ali i iz pupčanika. Matičnim ćelijama leči se preko 80 različitih oboljenja. 

Najiskusnija banka u Evropi, VITA 34 ima više od 30 upotrebljenih uzoraka matičnih ćelija iz pupčanika. 

Spisak osoba lečenih krvlju iz pupčanika sačuvanom kod Vita 34 pogledajte OVDE.  

Zabluda 2: Ako mi zatrebaju matične ćelije postoje javne banke

 Šansa da se pronađe odgovarajući donor koštane srži je 1:20 000

Širom sveta postoje javne, donorske banke matičnih ćelija ali u Srbiji, na žalost ne postoji ni jedna takva banka. Otvaranje javne banke matičnih ćelija otvorilo bi još veće mogućnosti za lečenje matičnim ćelijama i u našoj zemlji ali i tada bi postojala velika razlika između javne i privatne banke. 

Uzorak koji donirate u javnu banku nije vaš već postaje vlasništvo banke. Ukoliko vam ikada zatrebaju matične ćelije, dobijate uzorak koji je najpodudarniji ali ne i 100 % podudaran vama, što iziskuje dodatne terapije i otvara mogućnost da vaš organizam odbaci uzorak.

60% pacijenata kojima su potrebne matične ćelije za lečenje, ne mogu pronaći odgovarajućeg donora koštane srži, niti uzorak iz javne banke matičnih ćelija. 


Foto: shutterstock

Ukoliko Vam ikada zatrebaju matične ćelije, a nemate ih sačuvane u privatnoj baci, iz javne banke možete preuzeti uzorak koji je najpodudarniji vama ali ćete za tu uslugu platiti između 25.000 i 50.000 hiljada evra.

Takođe, treba imati na umu da se pojedine bolesti mogu lečiti sa većom stopom uspešnosti ako se koriste vlastite matične ćelije. 

Zabluda 3: Ne želim da unapred mislim na najgore

Prevencija je najbolji lek svih bolesti. Ako ne razmišljamo unapred, kasnije lečenje može biti mnogo teže, komplikovanije ali i skuplje. 

Čuvanje matičnih ćelija je jedna vrsta osiguranja zdravlja deteta ali i cele porodice, a čuvamo ih sa idejom i željom da nam nikada ne zatrebaju. 

Kada razmišljamo o lečenju matičnim ćelijama, zaista u većini slučajeva mislimo na najteža oboljenja koja su pre revolucionarnih otkrića primene matičnih ćelija bile neizlečive. 

Međutim, upravo matične ćelije pupčanika, kao najkvalitetniji izvor regenerativnih ćelija, služe za oporavak i popravljanje ćelija oštećenih bolestima, genetikom, povredom ili jednostavno starenjem.

 


Upotreba matičnih ćelija u regenerativnoj medicini – pročitaj više>>>


Zabluda 4: Potpuno je svejedno gde čuvamo mć

Matične ćelije čuvaju se na veoma dug vremenski period, a kako bi bile upotrebljive za lečenje, zahtevaju precizne i visoko standardizovane uslove same pripreme za krioprezervaciju (postupak pripreme uzorka za zamrzavanje i čuvanje). 


Foto: Fotolia

Prilikom izbora porodične banke matičnih ćelija najvažnije je da izaberete biomedicinski centar, a ne banku.

Samo biomedicinski centri mogu uzorke pripremati za lečenje i garantovati kvalitet sačuvanih uzoraka. Za razliku od njih banke se na bave lečenjem, već samo skladištenjem.

VAŽNO: Tražite napismeno tačnu adresu laboratorije koja će pripremati matične ćelije za zamrzavanje, kao i adresu gde će biti skladištene. 
Ovo je važno, jer neke kompanije pripremaju matične ćelije u jednoj zemlji po nižim standardima, a onda ih transportuju u drugu radi čuvanja.
 

PROČITAJTE JOŠ I: 
7 saveta za odabir sigurne kuće za čuvanje matičnih ćelija vaše bebe>>>


Zabluda 5: Bolje je da potpišem ugovor direktno sa stranom bankom

Ovo je velika zabluda!

Da biste sačuvali matične ćelije u inostranoj banci, morate to uraditi preko posrednika u Srbiji. Ukoliko ugovor potpišete samo sa bankom u inostranstvu, posrednik ne snosi nikakvu odgovornost, što je aposolutno neprihvatljivo s obzirom na to da se kompletan prvi segment u postupku čuvanja matičnih ćelija obavlja upravo u Srbiji i to od strane srpskog zastupnika strane banke matičnih ćelija (potpisivanje ugovora između zastupnika banke sa porodilištima, dostavljanje medicinskih setova roditeljima, organizovanje transporta matičnih ćelija u inostranstvo, itd).

 


 

Pročitajte još: Šta morate znati o ugovorima za čuvanje matičnih ćelija >>>

 

 

Zabluda 6: Izdvojene maticne ćelije iz krvi pupčanika su već spremne za lečenje

Svaki uzorak matičnih ćelija mora da se obradi pre upotrebe za lečenje! 

Banke koje samo čuvaju matične ćelije, radi uštede, odvajaju matične ćelije pre samog skladištenja i tako odbacuju druge vredne elemente pupčane krvi.

Takođe, prilikom separacije, gubi se čak 20% vitalnih matičnih ćelija. 

Separacija krvi, odnosno izdvajanje matičnih ćelija pre čuvanja nikako ne znači da je uzorak već spreman za lečenje. On mora da prođe određenju proceduru i da se ispere od krioprotektora (hemikalije koje čuvaju vitalnost matičnih ćelija tokom krioprezervacije).  

Biomedicinski centri koji se bave i lečenjem matičnih ćelija čuvaju svaku kap krvi i time ne samo da čuvaju vitalnost ćelija već i elemente krvi koji se takođe mogu upotrebiti u lečenju. 

Čuvanje pune krvi se pokazalo kao zlatni standard u procesu lečenja matičnim ćelijama. O tome svedoči dvadesetogodišnje iskustvo Vite 34.

Ukoliko matične ćelije bebe sačuvate u biomedicinskom centru, vaš uzorak može biti besplatno pripremljen za transplantaciju. Proverite da li postupak pripreme za lečenje ulazi u cenu koju plaćate.  

 


VITA 34: Zašto čuvamo punu krv>>> 


Zabluda 7: Ako sam za jedno dete sačuvala ne treba da cuvam i za drugo

Matične ćelije sačuvane nakon porođaja 100% odgovaraju samo detetu od kog su sačuvane. One se mogu upotrebiti i za lečenje srodnika, čak i za nepoznate osobe ali se u tom slučaju predhodno radi HLA tipizacija kojom se određuje stepen podudarnosti. Ta podudarnost nikada nije potpuna, čak ni u slučaju rođenog brata ili sestre. Uzorak će se za potrebe lečenja iskoristiti samo u slučaju da je podudarnost odgovarajuća. 

Više dece – više i uzoraka, više matičnih ćelija i veće mogućnosti prilikom primene u lečenju. 

Matične ćelije iz pupčaika mogu se upotrebiti na dva načina: 

1. Autologna transplantacijom – sopstvenim matičnim ćelijama


2.Alogenom transplantacijom

– korišćenjem matičnih ćelija druge osobe i to od člana porodice – srodni donor ili doniranih matičnih ćelija – nesrodni donor

U zavisnosti od vrste bolesti koriste se sopstvene ili donorske ćelije.

Zabluda 8: Čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika je jako skupo

Za čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika roditelji treba da izdvoje blizu 2.000 evra, što za naše uslove života zaista nije mali novac. Međutim, treba imati na umu da je prevencija uvek jeftinija od lečenja i da ukoliko vam matične ćelije ikada zatrebaju, ako ste ih sačuvali, uštedećete novac. 

Kada se iznos koji treba da izdvojite za uslugu zahtevne pripreme matičnih ćelija i čuvanja uzorka u specijalnim laboratorijama i kriotankovima, podeli sa 20 godina, vi ustvari ovu uslugu plaćate oko 100 evra godišnje, odnosno 8,3 evra mesečno.

Zapamtite da je porođaj prilika koja se pruža samo jednom u životu i da je uvek bolje da imate sačuvan potencijalni lek za svoju porodicu nego da dođete u situaciju da vam taj lek zatreba, a niste ga sačuvali kada ste imali priliku za to. 
 

Sačuvajte matične ćelije svoje bebe po najboljim uslovima u VITA 34  - nemačkom biomedicinskom centru 

 

  • 5 godina GRATIS čuvanja matičnih ćelija
  • Procesuiranje i skladištenje matičnih ćelija u Nemačkoj
  • Primena GMP i Paul Ehrilch standarda
  • Obrada u visokotehnološkim čistim sobama
  • Prikupljanje i transport pod specijalnim uslovima
  • Podrška za potrebe lečenja
  • Mobilni transplantacioni tim
  • HDI osiguranje :: 50 godina
  • Dvostruka ugovorna odgovornost – srpske i nemačke kompanije

     

 

Pozovite i zakažite besplatne konsultacije: 

011 414 65 65 │ 021 31 01 333

 

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 30.06.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Pretražite ostale tekstove iz kategorije

Povezane vesti

Najnovije