Naučnici iz medicinskog centra Irving na Univerzitetu u Kolumbiji objavili su poslednju i veoma značajnu studiju o mogućoj povezanosti hemikalija iz proizvoda za ličnu negu i prevremenog rođenja.
Foto: Freepik
Dosadašnja naučna istraživanja utvrdila su jaku povezanost između vaginalne flore i metabolita (produkt procesa metabolizma) trudnice i prevremenog porođaja. Uprkos opsežnim ispitivanjima, još uvek ne postoje potpuno tačne metode za predviđanje ili sprečavanje spontanog prevremenog porođaja. Nauka sve više ukazuje na neravnotežu u vaginalnoj flori kao jednom od mogućih uzročnika prevremenog porođaja, a pre svega usled pojave pojedinih hemikalija iz proizvoda za ličnu negu žena.
Istraživanje vaginalne flore ukazuje na prisustvo štetnih hemikalija
Studija je izvršena na 232 vaginalna uzorka u drugom tromesečju trudnoće, a od ukupno 80 trudnoća koje su se završile prevremenim porođajem.
Otkriveno je da je nekoliko nebioloških hemikalija, koje su se nalazile u kozmetici i proizvodima za higijenu, usko povezano sa prevremenim porođajem. Studija je objavljena 12. januara 2023. godine u časopisu Nature Microbilogy.
Istraživački tim, na čelu sa dr Tal Korem, docentom na Programu za matematičku genomiku i odeljenjima za sistemsku biologiju i akušerstvo i ginekologiju na Kolumbiji, i dr Majan Levi, sa Univerziteta u Pensilvaniji, fokusirala se na istraživanje vaginalnog mikrookruženja posmatrajući njegov metabolon.
Foto: Freepik
Metabolom je kompletan skup malih molekula koji se nalaze u određenoj biološkoj niši, uključujući metabolite koje proizvode lokalne ćelije i mikroorganizme i molekule koji dolaze iz spoljašnjih izvora. „Metabolom se može posmatrati kao funkcionalno očitavanje ekosistema u celini”, kaže dr Korem. „Profiliranje mikrobioma može nam reći ko su mikrobi; metabolomika nas približava razumevanju šta mikrobi rade.”
Svi ksenobiotici koji verovatno izazivaju prevremeni porođaj mogu se naći u intimnoj kozmetici
Metabolički profili trudnica koje su učestvovale u studiji pokazali su krajnje produkte ćelijskih procesa (metabolite) i otkrila više metabolita koji su bili značajno povišeni kod žena koje su se prevremeno porodile u odnosu na one koje su se porodile u punom terminu.
“Nekoliko od ovih metabolita su hemikalije koje ne proizvode ljudi ili mikrobi – već upravo ono što nazivamo ksenobioticima”, kaže dr Korem. „To uključuje dietanolamin, etil-beta glukozid, tartarat i etilendiamintetrasirćetnu kiselinu. Iako nismo identifikovali izvor ovih ksenobiotika kod naših učesnika, svi se mogu naći u kozmetici i proizvodima za higijenu.”
Ksenobiotici su hemijske supstance koje ne proizvodi ljudski organizam niti predstavljaju deo njegove normalne/uobčiajene ishrane. U pitanju su hemijske supstance koje mogu biti i lekovi, ali i pesticidi, bojni otrovi, industrijski otpad, karcenogene supstance.
Prevremeni porođaj će se moći predvideti korišćenjem algoritma
Naučnici su takođe kreirali algoritam zasnovan na nivoima metabolita koji može precizno predvideti prevremeni porođaj, što bi verovatno otvorilo vrata za ranu dijagnozu. Ovaj pristup je konstruisan korišćenjem modela mašinskog učenja.
Foto: Freepik
Iako su predviđanja bila preciznija od onih napravljenih korišćenjem modela zasnovanih na karakteristikama majke i podacima o mikrobiomu (kao što su starost, BMI, rasa, istorija prevremenog porođaja i prethodne trudnoće), novi model još uvek treba da se poboljša i potvrdi pre nego što ga može se primeniti u klinici.
Uprkos trenutnim ograničenjima, kaže dr Korem „naši rezultati pokazuju da vaginalni metaboliti imaju potencijal da predvide, mesecima unapred, koje će žene verovatno imati prevremeni porođaj.”
Prof. dr Kontić o prevremenom porođaju: Za bebu je značajno da što duže bude u stomaku
Prethodna istraživanja su sugerisala da vaginalni mikrobi i metaboliti mogu biti delimični uzročnici prevremenog porođaja. Ovde smo izvršili neciljanu metabolomiku na 232 vaginalna uzorka u drugom tromesečju, 80 od trudnoća koje su se završile prevremeno. Nalazimo višestruke veze između vaginalnih metabolita i naknadnog prevremenog porođaja i predlažemo da su neki od ovih metabolita, uključujući dietanolamin i etil glukozid, egzogeni.
Jednostavnijim rečnikom rečeno – određena jedinjenja koja su pronađena u vaginalnoj flori trudnica imaju spoljno poreklo i nisu nastala prirodnim putem u samom organizmu.
Komentari (0)