Najlepša imena za bebe – na slovo N
Neki roditelji unapred pripreme ime i samo čekaju da se beba rodi, kod nekih je to odluka koja se donosi u poslednjem trenutku. Odluka o imenu donosi se na osnovu različitih ideja – od toga da to mora biti moderno ili tradicionalno ime, internacionalno ili izvorno, kratko ili dugačko…
Foto: Freepik
Svakako je smišljanje i davanje imena svojoj bebi nešto najdivnije – dok čekate radost i prve zagrljaje. Ako se još niste opredelili ili ne znate na koji način da izaberete ime – mi vam donosimo malu pomoć – izabrana imena na slovo N.
Nenad – staro srpsko ime koje se u istoriji davalo muškom detetu kom se roditelji nisu nadali. Najčešće se značenje odnosi na pozitivan utisak koji donosi – nenadana, neočekivana radost.
Nemanja – ime koje je prvi put zabeleženo kod rodonačelnika dinastije Nemanjić, Stefana Nemanje, a počev od tada smatra se vladarskim imenom. Dugo se ime Nemanja nije davalo “običnim” ljudima, već su ga dobijali samo članovi vladarske porodice, plemići.
Novak – staro ime sa značenjem koje se izvodi iz reči “nov” – novorođenče. Kroz istoriju je predstavljalo želju porodice za novim članom. Prvi put se, prema istorijskim svedočenjima i manastarskim zapisima, spominje u 14. veku.
Nikola – jedno od svakako najpopularnijih muških imena na našim prostorima. Značenje ovog imena vodi poreklo iz grčkog jezika, a prevodi se kao “pobeda naroda”. Mnoge ličnosti su kroz istoriju nosile ovo ime – od velikih vladara, preko careva, prinčeva, pa i nekoliko papa.
Noa – popularnost kratkih imena je u porastu poslednjih godina, pa je jedno od sve češćih imena kod nas i Noa. Poreklo vodi iz staro-hebrejskog jezika, od imenice “noah” koja znači – ostaci, ono što je ostalo, što preostaje. Noa je i ime hrišćanskog proroka koji je izbegao “Veliki Potop”.
Nikodije – ime sa sličnim značenjem kao i Nikola, sastavljeno od dve grčke reči – nike = pobeda i demos = narod; pobeda naroda. Poznata je i varijanta imena Nikodim ili Nikodin.
Neven – ime koje je izvedeno od glagola venuti, u negaciji, sa prenesenim značenjem – koji je večno mlad (koji ne vene). Nešto popularnija je ženska verzija ovog imena – Nevena/Nevenka.
Nebojša – staro srpsko ime, skovano iz negacije glagola bojati se, te se davalo sa željom da dete koje nosi to ime bude neustrašivo, da se ničega ne boji.
Naum – ime koje vodi poreklo od grčkog imena Naoum, ali je značenje ipak povezano sa starohebrejskom reči – nahum, što znač učitelj, učen.
Foto: Unsplash
Nevena – ime koje je izvedeno od glagola venuti, u negaciji, sa prenesenim značenjem – koja je večno mlada (koja ne vene).
Nataša/Natalija – izvorno je latinsko ime, nastalo od muškog imena Natalis – u prevodu rođen, rodni, a najčešće su se davala deci koja su rođena na Božić, na dan kada je bog rođen, na Isusov rođendan. Kada bi se prevelo na naš jezik u bukvalnom značenju, Nataša bi bila Božica, Božana.
Nada/Nađa/Nadežda – jedno od srpskih imena koje se vezuje za imenicu – nada. Davano je deci kojima su se roditelji nadali, bebama koje su želeli i koje su iščekivali.
Neda – ime domaćeg porekla koje se uglavnom koristi u ovom, skraćenom obliku, umesto Nedeljka. Ime nastalo od nedelja – naziva dana u sedmici.
Nikolina/Nikolija/Nikoleta – ženski oblik veoma popularnog imena Nikola.
Nina – iako može biti nadimak, ovo ime dolazi iz grčkog jezika, skraćeno od Ioannina/Ioanna.
Komentari (0)